Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Od Úřadu vlády zmizí z popudu Prahy 1 přístřešky, jsou tam od loňského května
U stánku před Úřadem vlády bývá veselo. Foto: Facebook KTV Live oficiální kanál

Od Úřadu vlády zmizí z popudu Prahy 1 přístřešky, jsou tam od loňského května

Praha 1 plánuje ve spolupráci s magistrátem a policií odstranit z parkoviště před Úřadem vlády přístřešky, které tam od loňského května postupně vyrostly v souvislosti s pokračujícím protestem protivládního aktivisty Ondřeje Thora. Informovala o tom mluvčí městské části Karolína Šnejdarová. Podle ní by mohlo tábořiště zmizet do konce dubna. Konkrétní postup představí radnice na tiskové konferenci v pátek. Dříve zástupci města uvedli, že s ohledem na petiční zákon nelze se stánky nic dělat.

„Ostudný slum u Úřadu vlády ČR musí zmizet. Dalece přesahuje to, co si představujeme pod pojmem petiční místo. Jednotlivé kroky vedoucí k jeho odstranění jsme pečlivě zvážili. Nechceme, aby bylo naše rozhodnutí následně zrušeno například kvůli byrokratické chybě. Je možné, že definitivní rozhodnutí učiní až soud. Tím však také vznikne judikát, který předpokládám, zajistí, aby se podobně absurdní situace v budoucnu již neopakovaly,“ uvedla starostka první městské části Terezie Radoměřská s tím, že shluk několika stanů dlouhodobě zneužívá petičního i shromažďovacího práva, komplikuje dopravu, hyzdí a obtěžuje své okolí, narušuje chod Úřadu vlády a ohrožuje veřejnou bezpečnost. 

S jejím názorem souhlasí i primátor Prahy Bohuslav Svoboda, „Nikdo nikomu nechce a nebude odpírat žádné svobody zaručené Ústavou. Tento happening už ale překročil všechny meze a jsem společně s Prahou 1 připravený ho legálně ukončit,“ řekl.  

Původně jednoduchý petiční stánek se postupem času rozrostl. Ministerstvo vnitra ve stanovisku, které si od něj vyžádala městská část, konstatovalo, že dle petičního zákona pro umístění petičního stánku není třeba povolení státního orgánu. Na místě byla řešena jednotlivá podezření z páchání přestupků, například proti slušnému chování, čistotě či dopravním pravidlům.  

„Respektujeme právo každého občana na svobodu projevu a shromažďování, ale musíme také chránit veřejný zájem a dodržování zákonů,“ zdůraznila starostka. „Přítomnost slumu na tomto místě je dlouhodobě problematická z hlediska bezpečnosti, provozu i hygieny. Obyvatelé slumu jsou navíc známí dezinformátoři, kteří kromě nenávisti šíří dezinformace například o covidu-19 či údajně smrtících 5G sítích. Pro mě už šlo o otázku osobní cti, abychom slum vyklidili,“ dodala. 

Podle zástupců hlavního města je petiční zákon pojatý příliš volně a neobsahuje povinnosti svolavatele, působnost úřadu či sankce za porušování, na místě by tak byla jeho úprava.  

Aktivista Ondřej Thor se na parkovišti před úřadem vlády utábořil koncem loňského května a podle svých vyjádření tam chce zůstat do demise vlády. Svoje tábořiště označil za petiční stánek a sbírá v něm podpisy svých příznivců, čímž jeho činnost spadá pod zákon o právu petičním. Kolem jeho přístřešku postupně vyrostly další, které při svých akcích využívají protivládní demonstranti.


Autor: red

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru