dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Od té doby, co platí v Praze zákaz Segway, vozítek přibylo
Chodče, uhni, jedeme. Foto: archiv

Od té doby, co platí v Praze zákaz Segway, vozítek přibylo

Značky zakazující jízdu vozítek Segway v centru Prahy by se mohly v ulicích objevit do 15. listopadu. Na jednání magistrátního kontrolního výboru to řekla jeho předsedkyně Jaroslava Janderová (ODS). Zákaz provozu vozítek město schválilo v červenci letošního roku, ale kvůli chybějícím značkám zákaz nemůže vymáhat. Na provoz vozítek segway si stěžují zejména radnice a obyvatelé Prahy 1.

„Na mé domovské Praze 1 máme velké množství stížností, ale nemůžeme s tím nic dělat. Radnice Prahy 1 oznámila, že osazení značkami bude právě 15. listopadu," řekla Janderová.

Od chvíle, kdy bylo usnesení schváleno, ala není vymahatelné, provozovatelů Segway v centru přibylo. Problém je podle Janderové ve znění usnesení pražských radních, v němž chybí termín a určení, kdo konkrétně usnesení uvede do praxe a kdo bude odpovídat za vymáhání postihů při prohřešcích. „Já usnesení rady považuji za procesně vadné," řekla.

Podle opozičního zastupitele Jakuba Michálka (Česká pirátská strana) rada pochybila, když nestanovila účinnost vyhlášky a pouze si „přihřála předvolební polívčičku". Zavést absolutní zákaz Segway ale považuje za extrém.

„Existují zóny a pruhy, kde by jezdit mohly. Bylo by dobré, aby se to později zvážilo. Tady nám ale nezbývá nic jiného, než říct, že rada své usnesení neplní," řekl na jednání výboru.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je Segway. Do té doby zákon na vozítka pohlížel jako na chodce. Na provoz vozítek, která si na cesty po památkách půjčují většinou turisté, si dlouhodobě stěžovali občané a radnice Prahy 1.

Zákaz schválený radou se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.


Další články
Nahoru