Od srpna bude Raudnitzův dům plně obsazen nájemníky, předpokládá radní Prahy 5 Lachnit
21. dubna 2022 15:35
Praha 5 opravila Raudnitzův dům a zřídila v něm Dům s pečovatelskou službou. Jaký význam radnice přikládá pečovatelskému bydlení?
Prioritní. Fenomén bydlení se stává klíčovou potřebou zejména ve věku, kdy se ozývají první zdravotní problémy, hrozí omezení soběstačnosti nebo nastupuje pocit samoty. Tehdy také lidé hledají pocit bezpečí.
To vše by měl svým nájemníkům z řad seniorů a osob s handicapem poskytovat i nově zrekonstruovaný Raudnitzův dům v Hlubočepích. Městská část zrekonstruovala tento historický skvost Prahy 5 právě coby seniorské bydlení. Uchránili jsme památný dům, a ještě v něm zachovali život.
Co všechno nové zařízení nabízí?
Rekonstruovaný dům byl předán k užívání letos 1. února. Jeho provoz obstarává příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5. Celkem zde bylo vybudováno 25 malometrážních bytů 2+1 a 1+kk s bezbariérovou úpravou, určených pro seniory nebo osoby s handicapem.
K dispozici nejen pro nájemníky domu je i možnost využívat přímo v domě dalších služeb, jako je pečovatelská služba, nabídka pedikúry, masáží, v přízemí domu je i ordinace praktického lékaře. V domě je otevřeno i komunitní centrum Konírna, které nabízí aktivizační programy jak pro nájemníky domu, tak i pro širokou veřejnost z blízkého okolí.
Senioři – ale nejen oni – mají dispozici nový unikátní komplex služeb na jednom místě. Část suterénních prostor v Raudnitzově domě je využívána pro provoz služeb, které jsou mezi seniory vyhledávané, a především cenově dostupné. Wellness centrum mohou využívat všichni lidé zejména seniorského věku, ale zvýhodněni jsou lidé z páté městské části.
Záměr vybudování seniorského wellness centra v Raudnitzově domě, vycházel především z dlouhodobých zkušeností, požadavků a poptávky po těchto službách ze strany seniorské veřejnosti. Filosofií modernizace se tak stala dostupnost, kvalita, bezpečnost a komplexnost služeb pro seniory. Využili jsme všechny zkušenosti získané při provozu seniorského wellness centra v Zubatého ulici.
Po necelých dvou měsících provozu wellness centra v Raudnitzově domě můžeme říct, že termíny na pedikúru, masáže a kadeřnictví jsou zcela zaplněny. Lepší odezvu ze strany zejména seniorské veřejnosti z Hlubočep a Barrandova už mít nemůžeme.
Senioři svým velkým zájmem o služby wellness centra potvrdili, že rozhodnutí poskytovat cenově přijatelné služby v dalším místě Prahy 5 bylo naprosto správné rozhodnutí.
Je o bydlení v Raudnitzově domě zájem?
Na základě doporučení komise a rozhodnutí Rady MČ Praha 5 byly doposud uzavřeny nájemní smlouvy k šestnácti bytům v Raudnitzově domě. Hodnotící komise zasedá každý měsíc a hodnotí žádosti uchazečů o byt v tomto domě podle Zásad schválených Radou MČ Praha 5. Předpokládám, že od srpna bude Raudnitzův dům zcela obsazen nájemníky.
Dodejme, že žádosti o uzavření smlouvy o nájmu bytů zvláštního určení v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici a v Raudnitzově domě posuzuje hodnotící komise jmenovaná vedením Prahy 5. Hodnotící komise je složená jak ze zastupitelů, tak z odborníků z řad sociálního odboru a Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5. Na základě doporučení této komise pak finálně rozhodne vedení městské části, které schvaluje uzavření nájemní smlouvy k bytu zvláštního určení s navrženým zájemcem.
Zvýší se v dohledné době v Praze 5 nabídka bydlení pro seniory?
Určitě ano. Radou již byl vybrán zhotovitel stavby dalšího domu s pečovatelskou službou v Hlubočepech, a to na místě bývalého zdravotního střediska. V tomto novém domě vznikne dalších 19 bytů zvláštního určení určených pro seniory a osoby s handicapem. Nájemníci tohoto nového domu s pečovatelskou službou budou plně využívat služeb, které jsou poskytovány v blízkém Raudnitzově domě.
Radnice Prahy 5 dokončila i projektovou dokumentaci na vybudování domu s pečovatelskou službou na Poštovce v Zahradníčkově ulici, v němž je počítáno se 34 byty zvláštního určení pro seniory a osoby s handicapem, se společenským zázemím a střediskem denní hygieny.
Dokončena je i studie na vybudování bytového domu s vývařovnou obědů pro seniory v ulici Svornosti.
Demografická křivka hovoří jasně, seniorů bude přibývat. Tím pádem poroste i případů například Alzheimerovy choroby či jiných nemocí souvisejících se stářím. Obávám se, že obce na řešení těchto problémů zkrátka nemají peníze, naopak ale dokáží celkem přesně monitorovat situaci na svém území. Ideálním řešením by byla úzká spolupráce obcí, krajů a státu. Přiznejme si, že jde hlavně o financování těchto tolik potřebných a bohulibých zařízení.
V rámci volnočasových aktivit mají senioři v Praze 5 vyžití v komunitních centrech Louka a Prádelna. Liší se od sebe tato centra svou nabídkou a zaměřením?
Obě centra nabízejí aktivity především pro seniory, nicméně jednotlivé koncepce se i díky rozdílnosti objektů, kde centra sídlí, trochu liší. V obou mohou senioři navštěvovat pravidelné vzdělávací kurzy jako je třeba práce s PC a různé jazykové kurzy, v případě Prádelny pak ještě navíc velmi oblíbené kurzy ovládání chytrého telefonu nebo tabletu, na Louce například oblíbené tréninky paměti.
A co sportovní činnost?
Komunitní centrum Prádelna disponuje tělocvičnou se zrcadly, organizuje také pravidelné pohybové aktivity, například zdravotní gymnastiku a cvičení, jógu nebo čhi-kung. Velmi aktivní je také skupinka hráčů stolního tenisu, kteří se scházejí třikrát týdně, a seniorský taneční soubor Marietta, který má v centru již mnoho let svoje zázemí.
Za dobu svého fungování zde přirozeným způsobem vznikla komunita aktivních seniorů, kteří se zapojují do činnosti jednotlivých skupin dle svých zájmů a postupně neformální vztahy mezi nimi přerůstají ve skutečná přátelství.
Kromě seniorů pak v centru zkouší několik tanečních skupin mládeže, dvě studentská divadla a působí zde taneční škola pro děti a mládež InDance.
Takže v Komunitním centru Louka si lidé nezacvičí?Tamní prostředí je komornější. Vyhledávají ho senioři, které láká rukodělná a kreativní činnost, neboť v programu se často objevují různé tvořivé dílny a výtvarné workshopy. Nechybí ani tematické přednášky k různým výročím a významným osobnostem.
Společným jmenovatelem činnosti obou komunitních center je snaha poskytnout seniorům multifunkční komunikační prostor, motivovat a inspirovat a tím je vybudit k aktivitě, pocitu sounáležitosti a k vzájemnému obohacování.
Důležitý je i společenský přesah, kdy samotné zapojení se do programu centra představuje pro seniory významný kontakt s vrstevníky i jinými věkovým skupinami, čímž centrum slouží i jako prevence osamění a svého druhu společenská základna seniorského dění v dané lokalitě.
Není již zmíněný Raudnitzův dům vhodným objektem pro rozšíření těchto aktivit?
Určitě ano, i proto letos v březnu v něm Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 zahájilo provoz nového komunitního centra Konírna.
Tamní centrum funguje na podobných principech jako dvě výše uvedené, nicméně velký důraz je v tomto případě kladen na zapojení obyvatel dané lokality, ať již formou spolupráce s místními spolky a jednotlivci, nebo aktivitami, které oslovují kromě seniorů především také matky s dětmi.
Kromě pravidelných, seniorských aktivit, jako jsou trénink paměti, zdravotní cvičení nebo kurz kresby tam také probíhají kurzy anglické konverzace pro děti i dospělé či kreativní kurz pro rodiče s malými dětmi.
Kromě toho centrum nabízí výtvarné dílny, večery deskových her nebo setkání místních žen, takzvaný Dámský klub. Součástí centra je také výstavní prostor, který představuje tvorbu širokého spektra výtvarníků.
Na jaké probíhající nebo chystané akce v centrech byste veřejnost pozval?
Na květen si senioři z Komunitního centra Prádelna připravili celodenní výlet po stopách Ludvíka Očenáška do Plasů, pro veřejnost proběhne květnový swap a v Galerii Prádelna si návštěvníci budou moci prohlédnout tvorbu výtvarnice Petry Lanžhotské.
Komunitní centrum Louka si připravilo tři vycházky s průvodcem z cyklu Procházky Prahou a workshop kašírování, kde se budou modelovat sošky koňů. Komunitní centrum Konírna pro seniory zase přichystala relaxační tanec pro ženy, čtenářský klub nebo výuku mobilů a tabletů.
Všechny generace se mohou těšit na hromadné stavění velikého puzzle nebo cvičení s fyzioterapeutkou na téma „Zdravá záda“.