dnes
Středa - skorojasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
28°C
Od počítačů do tělocvičen. Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony
Foto: Jaroslav Appeltauer

Od počítačů do tělocvičen. Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony

Tisíce dětí po celé České republice si za 5 let existence projektu Děti na startu oblíbily pohyb. „Chceme dodat dětem radost z pohybu bez stresu z výkonů. Cvičí tady spolu děti více i méně pohybově nadané, štíhlé i s nadváhou, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev, ale všechny s nadšením,“ říká Jana Bízková z projektu Děti na startu, která nyní se svými kolegy bojuje o titul Prima hrdina. 

Projekt Prima hrdina podporuje nápady sociálně smýšlejících podnikatelů, kteří chtějí děti motivovat k aktivnímu trávení volného času, namísto pasivního sezení u počítače či tabletu. Stejný cíl mají i vedoucí Dětí na startu, kteří budují síť středisek po celé republice, kde speciálně vyškolení trenéři vedou děti k lásce k pohybu, zdravé stravě i životnímu stylu.

„V České republice jsou místa, například v Ústeckém kraji, kde se podle aktuálního průzkumu až polovina dětí nemůže věnovat mimoškolnímu sportování ze sociálních důvodů, protože rodiče nemají na sportovní aktivity finanční prostředky. Dalším důvodem, proč děti nesportují, a který platí také celorepublikově, je často i jejich strach z toho, že nebudou „dost dobré“. To všechno se naším projektem snažíme změnit,“ říká Jana Bízková z projektu Děti na startu s tím, že doufá, že se jim podaří v Prima hrdinovi zvítězit.

Prima hrdina je nový projekt televize Prima a nadace Reach For Change. Podstatou je hledání inovativního nápadu, který pomůže dětem trávit více volného času aktivním způsobem. Nejlepší nápad bude vybrán v únoru a obdrží grant v hodnotě 750 tisíc korun. Vedle finanční podpory získá i know-how k projektu, který se může rozšířit i do dalších zemí.

„Na začátku bylo 33 projektů. My jsme postoupili mezi tři nejlepší, kterým televize FTV Prima natočí reklamní spot, a nyní prosíme veřejnost o podporu při hlasování. Sport by měl být přece přístupný pro všechny děti bez rozdílu a my potřebujeme finanční podporu, abychom mohli dát šanci zapojit se do sportování i dětem z vyloučených lokalit a ze sociálně slabších rodin,“ dodává Jana Bízková a připomíná, že veřejné hlasování proběhne v únoru.

Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony
Podstatou celorepublikového projektu Děti na startu, který zaštiťuje Ministerstvo školství, je dodat dětem radost z pohybu bez stresu z výkonů. Cílem projektu je umožnit sportovat všem dětem bez ohledu na sociální postavení rodičů, rasu, národnost, a tím stmelit dětský kolektiv a umožnit dětem společně se rozvíjet. Cvičí tady spolu více i méně pohybově nadané, bez ohledu na jakýkoliv handicap, štíhlé i s nadváhou, ale všechny s nadšením.

V současné době probíhají kurzy ve více než 150 střediscích a jejich podstatou je všeobecná sportovní příprava dětí, aby získaly obratnost, rychlost a sílu. Naučí se ovládat své tělo, správně běhat, dělat kotoul, skákat, padat, nebát se míče – tedy dovednosti, které tvoří nezbytný základ pro jakoukoliv sportovní činnost a jež přitom dnešní děti podle odborníků velmi často neovládají.

Děti cvičí ve skupinách dle věku, aktuálních pohybových schopností a dovedností. Každá skupina se pod vedením vlastního trenéra věnuje zdokonalování v jiné činnosti. Rozvíjejí tak své pohybové schopnosti, dostane se jim základů gymnastiky, atletiky i míčových her. Trenéři přitom myslí i na to, aby nedocházelo ke snižování sebevědomí dětí a frustraci z neúspěchu a prohry. V hodinách je pozitivně motivují a záměrně potlačují prvky vzájemného soutěžení.

V rámci pětiměsíčního tréninkového bloku se uskuteční 20 lekcí (1× týdně 60 minut). V ideálním případě by dítě mělo absolvovat šest bloků během 3 let (od 4 do 9 let věku).

Děti na startu myslí i na starší děti od 10 do 15 let ve své nadstavbě Sport-Mánie. Ve spolupráci s trenérem či samy mohou vytvářet cvičební lekce, které je budou bavit.

„Chceme je naučit něčemu jinému, než vysedávání na lavičkách v parku nebo na autobusových zastávkách, chceme je naučit samostatně vyhledávat sportovní aktivitu jako využití volného času. Rádi bychom viděli maximálně využívaná sportoviště, která mnohdy zejí prázdnotou, protože dětem chybí trenér, nebo není na zaplacení sportoviště,“ uzavírá Bízková.Do Klánovic za zážitky

20. dubna 2019 v 08:38

V neděli 12. května nebude v Klánovickém lese o dobrodružství nouze. Zážitkový závod dvojic zvaný Klánovický MiniAdventure, při němž se plní nejrůznější úkoly, nabízí skvělou zábavu i sportovní výkon. Závodí dospělé dvojice i kategorie rodičů s dětmi.

Praha 13 zve na Butovický rohlík 2019

17. dubna 2019 v 07:33

Praha 13 a Triatlon sportklub Praha zvou do Centrálního parku na tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Dne Země v sobotu 27. dubna v 8:30 na hrázi Stodůleckého rybníka v Centrálním parku.  

Na Řezáčově náměstí se odehraje jarní šachový turnaj

11. dubna 2019 ve 13:04

Na jaře roku 2016 umístila Praha 7 do veřejného prostoru dva šachové stolky. Jeden našel svůj domov na Řezáčově náměstí, druhý v parčíku v Tusarově ulici. Od té doby městská část pořádá pravidelné jarní šachové turnaje. Ten letošní se uskuteční ve středu 17. dubna od...

Praha 2: Mega Street Basketbal zdarma

11. dubna 2019 v 06:59

Dnes odstartuje v parku na Folimance série tréninků „Mega Street Basketbal“. Basketbalová série je určena pro děti od 8 do 18 let ze sociálně slabších rodin. Organizují ji USK Praha, Městská policie Praha 2 a nezisková organizace Klub Beztíže.

Běhej s námi míří do finále. V Únětickém pivovaru poteče pivo a bude se tančit

10. dubna 2019 v 09:25

Nový čtyřdílný seriál závodů Běhej s námi na západním okraji Prahy pílí do finiše. Poběží i Únětice, obec sousedící se Suchdolem! Už tento čtvrtek 11. dubna se zde chystá finále, start šestikilometrové trati je v 18 hodin na půdě zdejšího pivovaru. 

Sobota: Děkanský den v UK v Hostivaři a v Kampusu Hybernská

9. dubna 2019 ve 14:34

Zdarma si zacvičit, zasportovat, poměřit svoje dovednosti v rámci zápasů a turnajů v různých sportech anebo jen tak relaxovat při nezávodních sportovních aktivitách můžete v sobotu 13. dubna v areálu Sportovního centra UK v Hostivaři a v Kampusu Hybernská.

Běžecká škola Prahy 6 ve čtvrtek na Ladronce

8. dubna 2019 v 19:06

Běžecký trénink pod odborným vedením. Rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink (intervaly, kopce, nebo dlouhé úseky), protažení na závěr.

Nedělní Běžecká škola Prahy 6 ve Hvězdě zdarma

6. dubna 2019 v 07:20

Běžecký trénink pod odborným vedením. Rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink (intervaly, kopce, nebo dlouhé úseky), protažení na závěr.

V Praze odstartuje největší Noční běh pro Světlušku

3. dubna 2019 v 07:46

Pražské Výstaviště rozsvítí 11. dubna tisíce běžců na charitativním běhu pro Světlušku. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení kapely Pekař, s koupí vstupenky dostane prvních 3900 kupujících startovní balíček s běžeckou termofólií, sportovním vakem na záda, čelovkou a slevovým kupónem. Společně...

Pro ty, co neradi běhají sami, je Běžecká škola Prahy 6

2. dubna 2019 v 10:23

Běžecká škola Prahy 6 začíná svou třetí sezónu. Tréninky budou v úterý, čtvrtek a neděli od 18 hodin. Tréninky jsou pod odborným vedením. Rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink (intervaly, kopce, nebo dlouhé úseky), protažení na závěr.

Další články
Nahoru