dnes
Pátek - jasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Od počítačů do tělocvičen. Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony
Foto: Jaroslav Appeltauer

Od počítačů do tělocvičen. Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony

Tisíce dětí po celé České republice si za 5 let existence projektu Děti na startu oblíbily pohyb. „Chceme dodat dětem radost z pohybu bez stresu z výkonů. Cvičí tady spolu děti více i méně pohybově nadané, štíhlé i s nadváhou, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev, ale všechny s nadšením,“ říká Jana Bízková z projektu Děti na startu, která nyní se svými kolegy bojuje o titul Prima hrdina. 

Projekt Prima hrdina podporuje nápady sociálně smýšlejících podnikatelů, kteří chtějí děti motivovat k aktivnímu trávení volného času, namísto pasivního sezení u počítače či tabletu. Stejný cíl mají i vedoucí Dětí na startu, kteří budují síť středisek po celé republice, kde speciálně vyškolení trenéři vedou děti k lásce k pohybu, zdravé stravě i životnímu stylu.

„V České republice jsou místa, například v Ústeckém kraji, kde se podle aktuálního průzkumu až polovina dětí nemůže věnovat mimoškolnímu sportování ze sociálních důvodů, protože rodiče nemají na sportovní aktivity finanční prostředky. Dalším důvodem, proč děti nesportují, a který platí také celorepublikově, je často i jejich strach z toho, že nebudou „dost dobré“. To všechno se naším projektem snažíme změnit,“ říká Jana Bízková z projektu Děti na startu s tím, že doufá, že se jim podaří v Prima hrdinovi zvítězit.

Prima hrdina je nový projekt televize Prima a nadace Reach For Change. Podstatou je hledání inovativního nápadu, který pomůže dětem trávit více volného času aktivním způsobem. Nejlepší nápad bude vybrán v únoru a obdrží grant v hodnotě 750 tisíc korun. Vedle finanční podpory získá i know-how k projektu, který se může rozšířit i do dalších zemí.

„Na začátku bylo 33 projektů. My jsme postoupili mezi tři nejlepší, kterým televize FTV Prima natočí reklamní spot, a nyní prosíme veřejnost o podporu při hlasování. Sport by měl být přece přístupný pro všechny děti bez rozdílu a my potřebujeme finanční podporu, abychom mohli dát šanci zapojit se do sportování i dětem z vyloučených lokalit a ze sociálně slabších rodin,“ dodává Jana Bízková a připomíná, že veřejné hlasování proběhne v únoru.

Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony
Podstatou celorepublikového projektu Děti na startu, který zaštiťuje Ministerstvo školství, je dodat dětem radost z pohybu bez stresu z výkonů. Cílem projektu je umožnit sportovat všem dětem bez ohledu na sociální postavení rodičů, rasu, národnost, a tím stmelit dětský kolektiv a umožnit dětem společně se rozvíjet. Cvičí tady spolu více i méně pohybově nadané, bez ohledu na jakýkoliv handicap, štíhlé i s nadváhou, ale všechny s nadšením.

V současné době probíhají kurzy ve více než 150 střediscích a jejich podstatou je všeobecná sportovní příprava dětí, aby získaly obratnost, rychlost a sílu. Naučí se ovládat své tělo, správně běhat, dělat kotoul, skákat, padat, nebát se míče – tedy dovednosti, které tvoří nezbytný základ pro jakoukoliv sportovní činnost a jež přitom dnešní děti podle odborníků velmi často neovládají.

Děti cvičí ve skupinách dle věku, aktuálních pohybových schopností a dovedností. Každá skupina se pod vedením vlastního trenéra věnuje zdokonalování v jiné činnosti. Rozvíjejí tak své pohybové schopnosti, dostane se jim základů gymnastiky, atletiky i míčových her. Trenéři přitom myslí i na to, aby nedocházelo ke snižování sebevědomí dětí a frustraci z neúspěchu a prohry. V hodinách je pozitivně motivují a záměrně potlačují prvky vzájemného soutěžení.

V rámci pětiměsíčního tréninkového bloku se uskuteční 20 lekcí (1× týdně 60 minut). V ideálním případě by dítě mělo absolvovat šest bloků během 3 let (od 4 do 9 let věku).

Děti na startu myslí i na starší děti od 10 do 15 let ve své nadstavbě Sport-Mánie. Ve spolupráci s trenérem či samy mohou vytvářet cvičební lekce, které je budou bavit.

„Chceme je naučit něčemu jinému, než vysedávání na lavičkách v parku nebo na autobusových zastávkách, chceme je naučit samostatně vyhledávat sportovní aktivitu jako využití volného času. Rádi bychom viděli maximálně využívaná sportoviště, která mnohdy zejí prázdnotou, protože dětem chybí trenér, nebo není na zaplacení sportoviště,“ uzavírá Bízková.Hlasování v anketě: Sportovec Prahy 8 roku 2018

Včera v 08:41

Anketa Sportovec roku 2018 jde do finále, od 14. ledna až do 13. února můžete na webových stránkách www.praha8.cz vybírat nejlepší sportovce městské části Praha 8.

Nordic walking na Suchdole

16. ledna 2019 v 18:08

Rychlonožky, skupina aktivních žen zralého věku přivítá další zájemkyně o společné procházky nordic walking. Setkání pod odborným vedením se koná ve čtvrtek 17. ledna – sraz v 10 hodin – Suchdolské náměstí, Praha 6.

Kde sledovat the Big Game? Přijďte do Hard Rock Cafe Praha

15. ledna 2019 v 11:01

V neděli 3. února bude mít Hard Rock Cafe Praha prodlouženou otevírací dobu z důvodu promítání přímého přenosu finálového zápasu Americké fotbalové ligy (the Big Game). Jedna z nejsledovanějších sportovních událostí na světě se letos odehraje v Atlantě ve státě Georgia. V Hard Rock Cafe Praha bude...

Praha 13 zve na Kolo, kolo mlejnský

15. ledna 2019 v 09:22

Klub českých turistů společně s městskou částí Praha 13 pořádá v sobotu 2. února pochod s příznačným názvem Kolo, kolo mlejnský.

Zabruslit si můžete na kluzišti v areálu ZŠ Veronské náměstí v Praze 15

12. ledna 2019 ve 12:03

V případě nepříznivého počasí (déšť) nebude kluziště otevřeno, doprovod smí na kluziště pouze na bruslích.

Praha 8 proti České televizi

8. ledna 2019 v 09:11

Praha 8 zve na charitativní hokejový zápas v sobotu 2. února od 10 hodin na kluzišti v areálu ZŠ Glowackého v Bohnicích.

Běžecká škol Prahy 4 pokračuje i v novém roce

7. ledna 2019 v 10:04

Novoroční výběh Běžecké školy Prahy 4 se konal první den nového roku. Běžci proběhli tradiční trasu od Žlutých lázní směrem na Vyšehrad a odstartovali sezónu.

Sobota: Skluzem do nového roku

4. ledna 2019 v 08:06

V pořadí již třetí velká akce na letenském kluzišti je na programu 5. ledna. Celý den bude pojatý jako aktivní sportovní odpoledne za účasti aktivních či bývalých sportovních hvězd. Každý návštěvník si bude moci vyzkoušet netradiční prvky sportovních disciplín.

Na kluzištích v Praze 8 můžete bruslit do února

3. ledna 2019 v 09:00

Tři veřejná kluziště jsou v provozu v osmé městské části. Na všech kluzištích mohou zájemci bruslit od pondělí do pátku. O víkendech bude na kluzištích zajištěn doprovodný kulturní program.

V Praze 5 se zdarma bruslí až do poloviny března

2. ledna 2019 v 09:09

Veřejné kluziště, které otevřela radnice páté městské části, je otevřeno od 23. prosince až do 17. března 2019 denně od 10 do 21 hodin zdarma.

Další články
Nahoru