dnes
Úterý - oblacno
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
16°C
Od počítačů do tělocvičen. Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony
Foto: Jaroslav Appeltauer

Od počítačů do tělocvičen. Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony

Tisíce dětí po celé České republice si za 5 let existence projektu Děti na startu oblíbily pohyb. „Chceme dodat dětem radost z pohybu bez stresu z výkonů. Cvičí tady spolu děti více i méně pohybově nadané, štíhlé i s nadváhou, z měst i vesnic, z různých sociálních i ekonomických vrstev, ale všechny s nadšením,“ říká Jana Bízková z projektu Děti na startu, která nyní se svými kolegy bojuje o titul Prima hrdina. 

Projekt Prima hrdina podporuje nápady sociálně smýšlejících podnikatelů, kteří chtějí děti motivovat k aktivnímu trávení volného času, namísto pasivního sezení u počítače či tabletu. Stejný cíl mají i vedoucí Dětí na startu, kteří budují síť středisek po celé republice, kde speciálně vyškolení trenéři vedou děti k lásce k pohybu, zdravé stravě i životnímu stylu.

„V České republice jsou místa, například v Ústeckém kraji, kde se podle aktuálního průzkumu až polovina dětí nemůže věnovat mimoškolnímu sportování ze sociálních důvodů, protože rodiče nemají na sportovní aktivity finanční prostředky. Dalším důvodem, proč děti nesportují, a který platí také celorepublikově, je často i jejich strach z toho, že nebudou „dost dobré“. To všechno se naším projektem snažíme změnit,“ říká Jana Bízková z projektu Děti na startu s tím, že doufá, že se jim podaří v Prima hrdinovi zvítězit.

Prima hrdina je nový projekt televize Prima a nadace Reach For Change. Podstatou je hledání inovativního nápadu, který pomůže dětem trávit více volného času aktivním způsobem. Nejlepší nápad bude vybrán v únoru a obdrží grant v hodnotě 750 tisíc korun. Vedle finanční podpory získá i know-how k projektu, který se může rozšířit i do dalších zemí.

„Na začátku bylo 33 projektů. My jsme postoupili mezi tři nejlepší, kterým televize FTV Prima natočí reklamní spot, a nyní prosíme veřejnost o podporu při hlasování. Sport by měl být přece přístupný pro všechny děti bez rozdílu a my potřebujeme finanční podporu, abychom mohli dát šanci zapojit se do sportování i dětem z vyloučených lokalit a ze sociálně slabších rodin,“ dodává Jana Bízková a připomíná, že veřejné hlasování proběhne v únoru.

Děti na startu cvičí pro radost, ne pro výkony
Podstatou celorepublikového projektu Děti na startu, který zaštiťuje Ministerstvo školství, je dodat dětem radost z pohybu bez stresu z výkonů. Cílem projektu je umožnit sportovat všem dětem bez ohledu na sociální postavení rodičů, rasu, národnost, a tím stmelit dětský kolektiv a umožnit dětem společně se rozvíjet. Cvičí tady spolu více i méně pohybově nadané, bez ohledu na jakýkoliv handicap, štíhlé i s nadváhou, ale všechny s nadšením.

V současné době probíhají kurzy ve více než 150 střediscích a jejich podstatou je všeobecná sportovní příprava dětí, aby získaly obratnost, rychlost a sílu. Naučí se ovládat své tělo, správně běhat, dělat kotoul, skákat, padat, nebát se míče – tedy dovednosti, které tvoří nezbytný základ pro jakoukoliv sportovní činnost a jež přitom dnešní děti podle odborníků velmi často neovládají.

Děti cvičí ve skupinách dle věku, aktuálních pohybových schopností a dovedností. Každá skupina se pod vedením vlastního trenéra věnuje zdokonalování v jiné činnosti. Rozvíjejí tak své pohybové schopnosti, dostane se jim základů gymnastiky, atletiky i míčových her. Trenéři přitom myslí i na to, aby nedocházelo ke snižování sebevědomí dětí a frustraci z neúspěchu a prohry. V hodinách je pozitivně motivují a záměrně potlačují prvky vzájemného soutěžení.

V rámci pětiměsíčního tréninkového bloku se uskuteční 20 lekcí (1× týdně 60 minut). V ideálním případě by dítě mělo absolvovat šest bloků během 3 let (od 4 do 9 let věku).

Děti na startu myslí i na starší děti od 10 do 15 let ve své nadstavbě Sport-Mánie. Ve spolupráci s trenérem či samy mohou vytvářet cvičební lekce, které je budou bavit.

„Chceme je naučit něčemu jinému, než vysedávání na lavičkách v parku nebo na autobusových zastávkách, chceme je naučit samostatně vyhledávat sportovní aktivitu jako využití volného času. Rádi bychom viděli maximálně využívaná sportoviště, která mnohdy zejí prázdnotou, protože dětem chybí trenér, nebo není na zaplacení sportoviště,“ uzavírá Bízková.Klánovickým lesem se proběhlo přes 1600 běžců

Včera ve 21:29

V neděli 21. října zakončilo několik stovek běžců běžeckou sezonu oblíbeným podzimním závodem na východním okraji Prahy. Klánovický 1/2 maraton nalákal již počtvrté běžce na krásnou trasu Klánovickým lesem. Účastníci měli na výběr hned několik závodů včetně dětských kategorií nebo běhu se...

Nedělní Běžecká škola Prahy 6 ve Hvězdě

19. října 2018 v 09:32

Běžecký trénink pod odborným vedením, rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink a protažení na závěr.

Nejlepší lezci se představí veřejnosti v rámci ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost

19. října 2018 v 08:12

Poslední říjnová sobota 27. a neděle 28. se ponese v duchu oslav naší republiky, mezi které mohou být beze sporu zařazeny i výkony českých sportovců světového formátu. V Metropoli Zličín se uskuteční ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost dospělých i mládeže. Fanoušci lezení...

Na Florbalový turnaj zve Aktivní Desítka

18. října 2018 v 10:30

Máte rádi florbal? Chcete si zahrát zápas s přáteli a vyzkoušet si různé doprovodné florbalové aktivity, jako je střelba na bránu, měření rychlosti střely, atd.? V pondělí 5. listopadu je připraven den s florbalem plný sportovních aktivit, zábavy a hodnotných cen.

Druhý ročník Studentského štafetového maratonu zná své vítěze

11. října 2018 v 10:50

Praha má za sebou druhý ročník Studentského štafetového maratonu. Běžecké akce se zúčastnilo dvacet desetičlenných týmů z pražských středních škol. Cílem pořádající neziskové organizace Dělej co tě baví bylo rozhýbat studenty a podpořit budování týmového ducha v rámci škol. Závod odstartovala...

Praha 2 zve do v Riegrových sadů na outdoorové tréninky

11. října 2018 v 07:56

Běh, cvičení a jóga. Každý z tréningů bude začínat v 18 hodin a sraz na parkovišti vedle Sokolovny.

Podzimní běhání 2018 v sobotu 13. října

9. října 2018 ve 13:30

Seriál závodů 15. ročníku Poháru Pražských Běžeckých Nadějí pokračuje na Jižním Městě v sobotu 13. října, tradičně v Kunratickém lese, za pořadatelství oddílu Atletika Jižní Město a při spoluúčasti městské části Praha 11.

Štafetový maraton rozhýbe studenty

7. října 2018 v 19:43

Už podruhé je pro studenty středních a vysokých škol v Praze připravený Studentský štafetový maraton. Závod desetičlenných týmů odstartuje ve středu 10. října na Výstavišti v Holešovicích běžkyně a olympionička Lenka Masná. Běžecký závod i celodenní doprovodný program na Výstavišti a v parku...

Klánovický 1/2 maraton se blíží

3. října 2018 ve 13:59

Čtvrtý ročník Klánovického terénního 1/2 maratonu se koná v neděli 21. října. Trasa závodu má minimální převýšení, vede přes Klánovický les a běžci se mohou po cestě kochat krásnou přírodou, užívat si měkkou půdu pod nohama a využívat zázemí a komfortu odpovídající profesionálním...

Běh Jana Kocourka

3. října 2018 v 08:36

V okolí Švehlovy sokolovny se za podpory patnácté městské části koná 7. října Běh Jana Kocourka. Děti startují v 10 hodin, dospělí poběží od 11 hodin.

Pro milovníky výkonů: Mistrovství ČR v aerobiku láká na skvělou podívanou

1. října 2018 v 19:24

Čeští závodníci ve sportovním aerobiku patří právem mezi světovou elitu a umisťují se na předních příčkách stupňů vítězů. Právě nyní se už pečlivě chystají na blížící se mistrovství světa. Ještě předtím – 5. až 7 října 2018 – se ovšem předvedou se svými vypilovanými sestavami v pražské sportovní...

Další články
Nahoru