Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 16°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Od historie fotbalu po současnost
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: Depositphoto.com

Od historie fotbalu po současnost

Snad žádný jiný sport se netěší takové oblibě po celém světě, jako právě fotbal. Najdete ho v každé vesnici, každém městě a každém státě. Jen málokterý člověk nikdy neviděl alespoň nějaký fotbalový zápas nebo nemá svůj oblíbený film. Jaké ale byly jeho začátky a jak se vyvíjel až do miliardářského sportu, který známe dnes?

Počátky fotbalu aneb jak to všechno začalo

Většina z vás již pravděpodobně někdy slyšela slovní spojení „kolébka fotbalu“, za kterou se obecně považuje Anglie. Tak lehké to však není. Prapůvodní myšlenka fotbalu totiž pochází z čínské hry cchu-ťü, která se dle dochovaných pramenů hrála již ve 2. století před našim letopočtem. Hra harpastum podobná fotbalu se hrála také v Řecku a Římě.

Samozřejmě reálný základ dnešního fotbalu opravdu pochází z Anglie, konkrétně pak 16. století. S ohledem na vyšší fyzickou připravenost žáků začaly tamní soukromé školy vyžadovat po svých žácích účast na sportovních aktivitách. Právě v rámci nich začala vznikat ucelená pravidla.

První soutěžní zápasy a vývoj pravidel

V 19. století se začala po celé Anglii rozmáhat železniční doprava vlivem průmyslového rozvoje. To samozřejmě znamenalo také zlepšenou přepravu osob a daleko větší možnosti. Začalo tak automaticky vznikat konkurenční podhoubí a školy mezi sebou chtěli začít soupeřit.

Ne všechny však dodržovaly stejná pravidla a bylo tak nemožné se opravdu proti sobě postavit. Právě proto se roku 1848 sešlo 14 zástupců jednotlivých škol. Z tohoto jednání pak vznikla vůbec první ucelená sada pravidel fotbalu.

Roku 1863 pak vznikla vůbec první fotbalová asociace. Došlo také k zásadním úpravám pravidel, ze kterých zmizelo například běhání s míčem v ruce, které si v dnešním fotbale již nedokážeme ani představit. Ne všem členům se to však líbilo a několik z nich postupně asociaci opustilo, aby roku 1871 dalo vzniknout dalšímu novému sportu – ragby.

Nejstarší kluby a další významné milníky

Vůbec nejstarším fotbalovým klubem na světě je Sheffield FC. Ten vznikl již v roce 1857 a výraznou měrou se podepsal pod vznik různých pravidel, z nichž mnohá přetrvala dodnes. Za nejstarší tým z kontinentální Evropy je pak považován Lausanne Football and Cricket Club ze Švýcarska, který vznikl roku 1860.

V rámci České republiky je tím vůbec nejstarším týmem SK Slavia Praha, který byl založený roku 1892. Zápasové prvenství si však drží tým FK Loučeň, jehož první zápas proběhl roku 1893 a odehrál se mezi loučenskými fotbalisty a studenty z pražských univerzit.

První mezinárodní fotbalové utkání pak proti sobě sehrála Anglie a Skotsko roku 1872, kdy zápas skončil remízou 0:0. Vůbec první mistrovství světa se odehrálo roku 1930 v Uruguayi, který jej také opanoval. Mistrovství Evropy se pak hrálo poprvé roku 1960 a zvítězili v něm fotbalisté Sovětského svazu.

Fotbalová současnost

Mnoha z vás jistě není třeba blíže přibližovat fotbalovou současnost. Nejlepší ligou světa je stále Premier League a prakticky veškeré dění v něm kontroluje organizace FIFA. Došlo k výrazným úpravám pravidel a začaly se využívat moderní technologie, jako je například kontroverzní VAR.

Nutno také poznamenat, že na takovou úroveň by se fotbal pravděpodobně nevypracoval, kdyby nebylo peněz sázkových kanceláří, které jej podporují prakticky od prvopočátku. Významnou měrou se na jeho rozvoji podílel například v Anglii William Hill.

V Česku to pak je společnost Fortuna, která je rovněž hlavním sponzorem české ligy. Výraznou roli hraje také sázková kancelář Betano, která podporuje například plzeňskou Viktorku a také další kluby v celém Česku.

Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!


Komentované prohlídky Slavia Musea a stadionu Fortuna Arena

11. července 2024 v 07:07

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 17. a 24. července na komentovaných prohlídkách Slavia Musea a stadionu.

Přidejte se k Běhu proti násilí, začala registrace

10. července 2024 v 09:20

Případů násilí mezi blízkými lidmi stále přibývá. Často je ale obtížné domácí násilí odhalit a zůstává skryté za zavřenými dveřmi. Aby toto téma nebylo tabu, pořádá Středisko celostátních programů a služeb Diakonie ČCE již šestý ročník „Běhu proti násilí“. Jeho cílem je upozornit širokou veřejnost...

Kdo nastoupí ve finále letošní Speedway of Nations? Rozhodnou úterní a středeční semifinále

8. července 2024 v 16:22

Je rozhodnuto, jaké týmy budou startovat v letošních semifinále FIM Speedway of Nations, která proběhnou toto úterý a středu v britském Manchesteru a bude je živě přenášet Eurosport. O prvenství ve zkoušce týmových dovedností budou na National Speedway Stadium bojovat reprezentanti patnácti zemí....

Jóga v parcích Prahy 10 pokračuje i v červenci

5. července 2024 v 10:26

Úterky a čtvrtky od až do 26. září od 18:00 do 19:00 hodin patří lekcím jógy.

FESTKA pořádala symbolickou cyklojízdu z Prahy do Karlových Varů

29. června 2024 v 08:02

FESTKA, český výrobce špičkových kol se sídlem v Praze, letos již podeváté uspořádal každoroční cyklojízdu z Prahy do Karlových Varů u příležitosti zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Tato jízda oslavuje a vzdává symbolický hold jedinečné atmosféře klasického cyklistického...

Sportovní soutěž O Pohár Věry Čáslavské obhájila stejnojmenná škola

28. června 2024 v 06:49

Do letošního ročníku soutěž O Pohár Věry Čáslavské se letos zapojilo 4715 soutěžících dětí z 21 škol. Vítězem 6. ročníku Poháru Věry Čáslavské, celoročního seriálu sportovních soutěží a turnajů pro děti ze škol a víceletých gymnázií z Prahy 6, jsou sportovně nadaní školáci ze Základní školy Věry...

Českou unii sportu dál povede Miroslav Jansta

27. června 2024 v 07:19

Na 42. valné hromadě v Nymburce volili zástupci sportovních svazů a klubů nové vedení České unie sportu. Na pozici předsedy byl opět zvolen Miroslav Jansta, a to jednomyslně. 

Zdarma: Jóga na Kampě

21. června 2024 v 08:06

Cvičit můžete vždy v neděli v 17 hodin.

Mezinárodní den jógy na louce u Kuželkárny

20. června 2024 v 06:37

V Centrálním parku v Praze 13 se v pátek 21. června koná Den jógy.

Praha 2: Festival sportu pro Dvojku

19. června 2024 v 07:35

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná v pátek 21. června od 9 do 14 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

Další články
Nahoru