Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Od historie fotbalu po současnost
Pražský sportKomerční sdělení
Ilustrační foto: Depositphoto.com

Od historie fotbalu po současnost

Snad žádný jiný sport se netěší takové oblibě po celém světě, jako právě fotbal. Najdete ho v každé vesnici, každém městě a každém státě. Jen málokterý člověk nikdy neviděl alespoň nějaký fotbalový zápas nebo nemá svůj oblíbený film. Jaké ale byly jeho začátky a jak se vyvíjel až do miliardářského sportu, který známe dnes?

Počátky fotbalu aneb jak to všechno začalo

Většina z vás již pravděpodobně někdy slyšela slovní spojení „kolébka fotbalu“, za kterou se obecně považuje Anglie. Tak lehké to však není. Prapůvodní myšlenka fotbalu totiž pochází z čínské hry cchu-ťü, která se dle dochovaných pramenů hrála již ve 2. století před našim letopočtem. Hra harpastum podobná fotbalu se hrála také v Řecku a Římě.

Samozřejmě reálný základ dnešního fotbalu opravdu pochází z Anglie, konkrétně pak 16. století. S ohledem na vyšší fyzickou připravenost žáků začaly tamní soukromé školy vyžadovat po svých žácích účast na sportovních aktivitách. Právě v rámci nich začala vznikat ucelená pravidla.

První soutěžní zápasy a vývoj pravidel

V 19. století se začala po celé Anglii rozmáhat železniční doprava vlivem průmyslového rozvoje. To samozřejmě znamenalo také zlepšenou přepravu osob a daleko větší možnosti. Začalo tak automaticky vznikat konkurenční podhoubí a školy mezi sebou chtěli začít soupeřit.

Ne všechny však dodržovaly stejná pravidla a bylo tak nemožné se opravdu proti sobě postavit. Právě proto se roku 1848 sešlo 14 zástupců jednotlivých škol. Z tohoto jednání pak vznikla vůbec první ucelená sada pravidel fotbalu.

Roku 1863 pak vznikla vůbec první fotbalová asociace. Došlo také k zásadním úpravám pravidel, ze kterých zmizelo například běhání s míčem v ruce, které si v dnešním fotbale již nedokážeme ani představit. Ne všem členům se to však líbilo a několik z nich postupně asociaci opustilo, aby roku 1871 dalo vzniknout dalšímu novému sportu – ragby.

Nejstarší kluby a další významné milníky

Vůbec nejstarším fotbalovým klubem na světě je Sheffield FC. Ten vznikl již v roce 1857 a výraznou měrou se podepsal pod vznik různých pravidel, z nichž mnohá přetrvala dodnes. Za nejstarší tým z kontinentální Evropy je pak považován Lausanne Football and Cricket Club ze Švýcarska, který vznikl roku 1860.

V rámci České republiky je tím vůbec nejstarším týmem SK Slavia Praha, který byl založený roku 1892. Zápasové prvenství si však drží tým FK Loučeň, jehož první zápas proběhl roku 1893 a odehrál se mezi loučenskými fotbalisty a studenty z pražských univerzit.

První mezinárodní fotbalové utkání pak proti sobě sehrála Anglie a Skotsko roku 1872, kdy zápas skončil remízou 0:0. Vůbec první mistrovství světa se odehrálo roku 1930 v Uruguayi, který jej také opanoval. Mistrovství Evropy se pak hrálo poprvé roku 1960 a zvítězili v něm fotbalisté Sovětského svazu.

Fotbalová současnost

Mnoha z vás jistě není třeba blíže přibližovat fotbalovou současnost. Nejlepší ligou světa je stále Premier League a prakticky veškeré dění v něm kontroluje organizace FIFA. Došlo k výrazným úpravám pravidel a začaly se využívat moderní technologie, jako je například kontroverzní VAR.

Nutno také poznamenat, že na takovou úroveň by se fotbal pravděpodobně nevypracoval, kdyby nebylo peněz sázkových kanceláří, které jej podporují prakticky od prvopočátku. Významnou měrou se na jeho rozvoji podílel například v Anglii William Hill.

V Česku to pak je společnost Fortuna, která je rovněž hlavním sponzorem české ligy. Výraznou roli hraje také sázková kancelář Betano, která podporuje například plzeňskou Viktorku a také další kluby v celém Česku.

Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!


V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Včera v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 1: Vánoční plavání

6. prosince 2023 v 09:06

Vánoční plavání s Prahou 1 se koná v sobotu 16. prosince od 14 hodin v bazénu Tyršova domu. Plavkyně a plavci se utkají napříč věkovými kategoriemi O pohár Prahy 1.

Praha 2: Přivítáme bruslařskou sezónu

2. prosince 2023 v 11:48

Prvních 100 návštěvníků Grébovky zahřeje čokoláda, čaj nebo svařené víno zdarma. Bruslařská sezóna startuje ve středu 6. prosince v 17 hodin.

V Praze 15 se bruslí, vstup je zdarma

1. prosince 2023 v 08:41

Od 1. prosince je pro veřejnost opět otevřeno kluziště při ZŠ Veronské náměstí v Praze 15. Bruslení je zdarma.

V Praze 8 se bruslí na třech kluzištích

30. listopadu 2023 v 11:05

V pátek 1. prosince se na Osmičce veřejnosti na Ládví otevře třetí a zároveň největší kluziště. Na prvních dvou se už týden bruslí. V Praze 8 jde už o osmou ledovou sezónu na mobilních kluzištích. Letos přibylo několik novinek.

Ice Arena Kateřinky oslaví mezinárodní den bruslení dnem otevřených dveří

29. listopadu 2023 v 06:57

Ice Arena Kateřinky oslaví mezinárodní den bruslení a v neděli 3. prosince pořádá den otevřených dveří. Pro fanoušky krasobruslení, hokeje i rekreačního bruslení bude připraven bohatý program na obou ledových plochách arény.

Vánoční plavání v Praze 1

25. listopadu 2023 v 10:10

Vánoční plavání s Prahou 1 se koná v sobotu 16. prosince od 14 hodin v bazénu Tyršova domu. Plavkyně a plavci se utkají napříč věkovými kategoriemi O pohár Prahy 1.

Kluziště v Praze 9 zahajují provoz

23. listopadu 2023 v 19:32

Kluziště v Praze 9 budou počínaje tímto týdnem postupně zahajovat provoz. To největší, ve fontáně na Střížkově, čeká slavnostní zahájení sezony již tuto neděli 26. listopadu. Otevírat se v Praze 9 budou ještě dvě menší kluziště: v parku Podviní a nově v Parku...

Praha 9: Kluziště Fontána Střížkov bude slavnostně otevřeno

22. listopadu 2023 ve 14:45

Jediné kulaté kluziště u nás, a to přímo ve fontáně na Střížkově, se slavnostně otevře v neděli 26. listopadu.

Veřejná kluziště v Praze 8 se otevřou v pátek

22. listopadu 2023 v 07:53 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Praha 8 na letošní zimu připravila 3 veřejná kluziště. Bruslit se začne v pátek 24. listopadu

Turnaj v Praze 11: Stolní tenis

17. listopadu 2023 v 10:40

Turnaj rodinných dvojic se v DDM Šalamounova koná v sobotu 18. listopadu.

Na Kampě lze podepsat petici za bezbariérovost

13. listopadu 2023 v 18:32

Na Kampě lze na dvou místech podepsat petici za bezbariérovost. Ve Skautském institutu a v domečku Sala Terrena.

Praha 11: Přijďte si zaběhat

13. listopadu 2023 v 09:27

V neděli 26. listopadu zve radnice na závod Běh metropole Praha 11, který je součástí veřejných běžeckých závodů po městských částech Prahy. Základní myšlenkou a cílem závodů je podpořit zdravý životní styl Pražanů všech věkových kategorií.

Další články
Nahoru