Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Od feminismu k zahrádce v metropoli
Eva Hauserová podporuje vznik komunitních zahrad v Praze. Foto: archiv

Od feminismu k zahrádce v metropoli

Eva Hauserová, známá česká feministka a spisovatelka, se poslední dobou stáhla z bitevního pole proti mužskému šovinismu a více je o ní slyšet jako o propagátorce permakultury. Co to je a proč už pro ni feminismus není aktuální?

Dá se říct, že jste opustila boj na straně feministek a vrhla se na úplně odlišnou záležitost, kterou je tzv. permakultura. Proč vlastně?
Tím, že jsem vystudovala biologii, vždycky jsem přemýšlela nad vztahem lidí a přírody. Měla jsem sklony k ekologickému aktivismu. Teď teprve se to mohlo víc projevit, protože rostou problémy s vyčerpáním zdrojů, hrozí energetická krize. Je to akutní a proto se snažím s tím něco dělat. Asi to mám v životě vždycky tak, že se snažím měnit svět. Samozřejmě demokraticky. Čili teď se snažím o to, aby lidi začali víc šetřit energetickými zdroji.

Co to ta permakultura je?
Doslova je to permanentní kultura a myslí se tím především zemědělská kultura. To znamená, že se máme snažit pěstovat si svoje potraviny tak, abychom co nejméně zasahovali do přírody a co nejvíc s ní spolupracovali. Týká se to ovšem i energií, bydlení, krajiny, celého životního stylu. Jde o to, abychom zanechávali co nejmenší ekologickou stopu. A pochopitelně hlavně ve velkých městech.

Jak to s permakulturou vypadá u nás? Lépe než v minulosti?
Určitě ano. Ono to ve světě vzniklo vlastně v sedmdesátých letech v Austrálii. Do Evropy se rozšířila permakultura o deset let později. U nás vznikla postupem času organizovaná skupina. Až v posledních letech se ale začaly objevovat takové věci, jako městské komunitní zahrady. Do toho patří i obliba farmářských trhů, biopotravin nebo systém bedýnkových potravin – kdy lidé podporují svého farmáře a odebírají od něj bedýnky. Ne všechno je permakultura, ale lidi cítí, že je třeba něco dělat.

Hlavně mě zajímá pojem městské komunitní zahrady. Ještě jsem se s tím nesetkala…
Například v Berlíně je jich hodně už řadu let. U nás vím o třech vznikajících projektech. Je to založeno na myšlence, že i lidé ve městech si mohou pěstovat svoji potravu. Je tu totiž hodně pozemků, které leží ladem. Když se dohodnou s úřady a využijí je, že si tam přinesou kompost v pytlích nebo bedýnkách, pak mohou pěstovat například vlastní zeleninu. Ten systém je různý – buď co rodina to záhonek, nebo mohou mít společné záhonky. Kolik kdo odpracuje, dostane množství zeleniny.

Který projekt konkrétně v Praze vás zaujal?
Například Kokoza. Je to projekt původně dvou autorek, které nejenže zakládají komunitní zahrady, ale přišly také na způsob kompostování ve městě. Začaly dokonce na sídlišti Jižním Městě. K tomuto účelu plánují zaměstnávat osoby se znevýhodněním a aktivní seniory.

Jaký je rozdíl mezi tím a kdysi populárními zahrádkářskými koloniemi?
Asi v tom, že do komunitních zahrad chodí veřejnost a může se tam právě i stravovat. V Berlíně to funguje docela dobře, protože se tam nekrade. Nevím, jak u nás…


Autor: Zuzana Pšenicová

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru