Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Od feminismu k zahrádce v metropoli
Eva Hauserová podporuje vznik komunitních zahrad v Praze. Foto: archiv

Od feminismu k zahrádce v metropoli

Eva Hauserová, známá česká feministka a spisovatelka, se poslední dobou stáhla z bitevního pole proti mužskému šovinismu a více je o ní slyšet jako o propagátorce permakultury. Co to je a proč už pro ni feminismus není aktuální?

Dá se říct, že jste opustila boj na straně feministek a vrhla se na úplně odlišnou záležitost, kterou je tzv. permakultura. Proč vlastně?
Tím, že jsem vystudovala biologii, vždycky jsem přemýšlela nad vztahem lidí a přírody. Měla jsem sklony k ekologickému aktivismu. Teď teprve se to mohlo víc projevit, protože rostou problémy s vyčerpáním zdrojů, hrozí energetická krize. Je to akutní a proto se snažím s tím něco dělat. Asi to mám v životě vždycky tak, že se snažím měnit svět. Samozřejmě demokraticky. Čili teď se snažím o to, aby lidi začali víc šetřit energetickými zdroji.

Co to ta permakultura je?
Doslova je to permanentní kultura a myslí se tím především zemědělská kultura. To znamená, že se máme snažit pěstovat si svoje potraviny tak, abychom co nejméně zasahovali do přírody a co nejvíc s ní spolupracovali. Týká se to ovšem i energií, bydlení, krajiny, celého životního stylu. Jde o to, abychom zanechávali co nejmenší ekologickou stopu. A pochopitelně hlavně ve velkých městech.

Jak to s permakulturou vypadá u nás? Lépe než v minulosti?
Určitě ano. Ono to ve světě vzniklo vlastně v sedmdesátých letech v Austrálii. Do Evropy se rozšířila permakultura o deset let později. U nás vznikla postupem času organizovaná skupina. Až v posledních letech se ale začaly objevovat takové věci, jako městské komunitní zahrady. Do toho patří i obliba farmářských trhů, biopotravin nebo systém bedýnkových potravin – kdy lidé podporují svého farmáře a odebírají od něj bedýnky. Ne všechno je permakultura, ale lidi cítí, že je třeba něco dělat.

Hlavně mě zajímá pojem městské komunitní zahrady. Ještě jsem se s tím nesetkala…
Například v Berlíně je jich hodně už řadu let. U nás vím o třech vznikajících projektech. Je to založeno na myšlence, že i lidé ve městech si mohou pěstovat svoji potravu. Je tu totiž hodně pozemků, které leží ladem. Když se dohodnou s úřady a využijí je, že si tam přinesou kompost v pytlích nebo bedýnkách, pak mohou pěstovat například vlastní zeleninu. Ten systém je různý – buď co rodina to záhonek, nebo mohou mít společné záhonky. Kolik kdo odpracuje, dostane množství zeleniny.

Který projekt konkrétně v Praze vás zaujal?
Například Kokoza. Je to projekt původně dvou autorek, které nejenže zakládají komunitní zahrady, ale přišly také na způsob kompostování ve městě. Začaly dokonce na sídlišti Jižním Městě. K tomuto účelu plánují zaměstnávat osoby se znevýhodněním a aktivní seniory.

Jaký je rozdíl mezi tím a kdysi populárními zahrádkářskými koloniemi?
Asi v tom, že do komunitních zahrad chodí veřejnost a může se tam právě i stravovat. V Berlíně to funguje docela dobře, protože se tam nekrade. Nevím, jak u nás…


Autor: Zuzana Pšenicová

Dřepovací výzva pomůže nemocnému Péťovi

Včera v 16:36

Ve spolupráci s organizací Život Dětem přišel projekt #darujememilion s třicetidenní denní dřepovací výzvou pro podporu šestiletého Petříka, který trpí metabolickou poruchou. Cílem je pomocí dřepů upozornit na Petříkův případ a pomoci rodině pořídit...

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou budou letos opět online

10. června 2021 v 10:10

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí, ale je onemocněním, které zasahuje celý organismus. Nové možnosti léčby mohou snížit závažnost jejích projevů a pacientům zkvalitnit život. Dny otevřených ambulancí jsou pro pacienty s lupénkou další možností, jak najít vhodnou léčbu včas. Organizují se...

Parní lokomotivou do muzea

9. června 2021 ve 12:01

Na sobotu a neděli 12. a 13. června připravily České dráhy pro fanoušky železnice zážitkový víkend v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Návštěvu si mohou zájemci zpestřit například jízdou parním vlakem do Kolešovic. V sobotu navíc ČD vypraví z pražského Masarykova nádraží do Lužné historický vlak...

Festival zdravého životního stylu v Praze 13

3. června 2021 v 11:07

Den zdraví na Slunečním náměstí nabídne informace ze světa prevence i sociálních služeb.

Louise Riotteová: Mrkev miluje rajčata

28. května 2021 v 10:34

Klasická příručka známé americké odbornice odkrývá tajemství úspěšného zahradničení spočívající ve výsadbě rostlin, které se mají rády a výborně se doplňují.

Praha 4: Pomoc při léčení závislostí

28. května 2021 v 09:31

Na Zdravotnické zařízení Prahy 4 se můžete obrátit v případě, že máte psychické problémy a problémy se závislostí nebo I postcovidový syndrom.

Jóga 50+ se vrací na Národní třídu

19. května 2021 ve 21:06

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení pro 50+ se vrací po covidové přestávce do YOGAME STUDIA na Národní třídu.

Nový přístroj zvýší kvalitu péče v Nemocnici Na Františku

17. května 2021 ve 20:37

Radní Prahy 1 rozhodli, že podpoří nákup univerzálního multidetektorového CT systému vyšší třídy pro Nemocnici Na Františku. 

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru