Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přednášky

Od faerštiny po švédštinu. Skandinávský dům pořádá Večer severských jazyků

22. 3. 2022
Severské jazyky mají v naší zemi příchuť blízké exotiky, drsné a čisté přírody a specifické literatury. Jak ale skutečně znějí? Jde opravdu o nevyslovitelnou změť přehlásek a nekonečně dlouhých slov? Je lehké se tyto jazyky učit? A kolik těch severských jazyků vlastně je? Na všechny tyto otázky nabídne odpovědi Večer severských jazyků v úterý 22. března v pražském baru Myslíš?.

K severským zemím panují v Čechách vřelé vztahy. Fascinuje nás místní příroda, hojně čteme severskou literaturu a fandíme většinou stejným sportům. Víme, že Finsko se řekne Suomi, že švédské hlavní město Stockholm se nevyslovuje se „š“ a že na Islandu se moc neopřeme o „mezinárodní“ slovíčka. Větší představu o severských jazycích však povětšinou nemáme. Změť divných písmenek, přehlásek a nekonečně dlouhých složenin dodává zdání, že může jít o jazyky velmi složité. Přesto se jazykové kurzy severských jazyků plní a znalosti se mezi Čechy rozšiřují.

Není vůbec nutné se severských jazyků bát. Některé, například dánština, norština a švédština, jsou totiž příbuzné s angličtinou a němčinou, jejichž znalost porozumění značně usnadňuje. Máme tu ovšem i tajemnou finštinu, která nepatří ani mezi jazyky indoevropské. O to zajímavější může její studium být.

Večer severských jazyků nabízí setkání se všemi jazyky, kterými se v oblasti severní Evropy mluví. A že jich není málo – vedle velkých jazyků švédštiny, norštiny, dánštiny a finštiny jsou to i jazyky národnostních skupin, jako jsou sámština, kvénština či meänkeli.

Poznáte i specifika do jisté míry izolovaných ostrovních jazyků – islandštiny, faerštiny a grónštiny. Návštěvníky večerem formou krátkých prezentací provedou přední čeští odborníci na jednotlivé jazyky. Diváci se naučí, jak kdekoli na Severu pozdravit a poděkovat, seznámí se s kuriozními příslovími a jazykolamy a na řadu přijde i kvíz o ceny. Pro každého bude přichystaný také malý tematický dárek.

Přednášky v prostorách pražského baru Myslíš? doplní také roll-upová výstava plná podrobností o vývoji, zajímavostech i mluvčích jednotlivých severských jazyků. Další informace přináší také webová stránka severskejazyky.cz.

Výstava a web vznikly v rámci projektu „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2018–⁠2020 na FHS UK a financovaného z Fondů EHP.

Večer severských jazyků
22. března 2022 v 19 hodin, výstava je přístupná od 18 hodin
Bar Myslíš?, Skořepka 3, Praha 1
Vstup volný
Více na www.skandinavskydum.cz.


Autor: Alo

Praha 1: Duševní zdraví dětí - deprese, úzkost, sebepoškozování

15. dubna 2024 v 07:20

Webinář se koná ve čtvrtek 25. dubna od 16 hodin.

Příběh rodu Ringhoffer

23. března 2024 v 07:43

Přednáška se ve středu 27. března v 17 hodin věnuje původu, vzestupu a pádu tohoto mocného rodu. Dozvíte se, jakým způsobem aktivity Ringhofferů ovlivnily urbanistickou podobu míst s nimi spojených.

Přednáška pro seniory, jak se chránit před „šmejdy“

18. března 2024 v 10:03

Policie ČR ve spolupráci s MČ Praha 4 nabízí seniorům z čtvrté městské části nad 63 let možnost zúčastnit se přednášky Bezpečnost a ochrana před „šmejdy“, a to v úterý 9. dubna od 14 hodin v Nuselské radnici. Dozvíte se, na co si dát pozor na internetu, při práci s internetovým bankovnictvím, jak...

Santini a jeho svět architektury

15. března 2024 v 09:52

V prosinci 2023 uplynulo 300 let od smrti architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. U této příležitosti připravili historici umění výstavu s názvem Santini a svět jeho architektury, která má za cíl představit tvorbu tohoto vynikajícího architekta v širším dobovém uměleckém a společenském...

Přednáška: Jarní houby

12. března 2024 ve 12:42

Jarní houby najdete již nyní. Přednáška o nich se koná ve čtvrtek 21. března.

Praha 15: Poslední z přednášek Jak na dokumenty

12. března 2024 v 08:34

Radnice Prahy 15 pořádá cyklus přednášek, které zodpoví otázky, týkající se dokumentů a jejich digitální podoby. Třetí, poslední z přednášek se koná v sobotu 16. března a bude se věnovat praktické části.

Přednáška: Jak na dokumenty v digitální podobě

10. března 2024 v 09:26

Radnice Prahy 15 pořádá cyklus přednášek, které zodpoví otázky, týkající se dokumentů a jejich digitální podoby. Druhá z přednášek se koná ve čtvrtek 14. března.

Praha 1: Jak se dříve cestovalo

10. března 2024 v 08:04

Kurýři, laufři, pošta a poštovní dostavníky – přednáška v klubu seniorů Tomáš se koná ve čtvrtek 14. března od 14 hodin.

Týden mozku 2024

6. března 2024 v 08:23

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.

Debata: Máma v práci

3. března 2024 v 08:03

U příležitosti Mezinárodního dne žen se pátek 8. března koná debata Máma v práci – jak skloubit rodinu a práci. Vezměte s sebou i děti, na které bude čekat zábavný dětský koutek.

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Další články
Nahoru