Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Přednášky

Od faerštiny po švédštinu. Skandinávský dům pořádá Večer severských jazyků

22. 3. 2022
Severské jazyky mají v naší zemi příchuť blízké exotiky, drsné a čisté přírody a specifické literatury. Jak ale skutečně znějí? Jde opravdu o nevyslovitelnou změť přehlásek a nekonečně dlouhých slov? Je lehké se tyto jazyky učit? A kolik těch severských jazyků vlastně je? Na všechny tyto otázky nabídne odpovědi Večer severských jazyků v úterý 22. března v pražském baru Myslíš?.

K severským zemím panují v Čechách vřelé vztahy. Fascinuje nás místní příroda, hojně čteme severskou literaturu a fandíme většinou stejným sportům. Víme, že Finsko se řekne Suomi, že švédské hlavní město Stockholm se nevyslovuje se „š“ a že na Islandu se moc neopřeme o „mezinárodní“ slovíčka. Větší představu o severských jazycích však povětšinou nemáme. Změť divných písmenek, přehlásek a nekonečně dlouhých složenin dodává zdání, že může jít o jazyky velmi složité. Přesto se jazykové kurzy severských jazyků plní a znalosti se mezi Čechy rozšiřují.

Není vůbec nutné se severských jazyků bát. Některé, například dánština, norština a švédština, jsou totiž příbuzné s angličtinou a němčinou, jejichž znalost porozumění značně usnadňuje. Máme tu ovšem i tajemnou finštinu, která nepatří ani mezi jazyky indoevropské. O to zajímavější může její studium být.

Večer severských jazyků nabízí setkání se všemi jazyky, kterými se v oblasti severní Evropy mluví. A že jich není málo – vedle velkých jazyků švédštiny, norštiny, dánštiny a finštiny jsou to i jazyky národnostních skupin, jako jsou sámština, kvénština či meänkeli.

Poznáte i specifika do jisté míry izolovaných ostrovních jazyků – islandštiny, faerštiny a grónštiny. Návštěvníky večerem formou krátkých prezentací provedou přední čeští odborníci na jednotlivé jazyky. Diváci se naučí, jak kdekoli na Severu pozdravit a poděkovat, seznámí se s kuriozními příslovími a jazykolamy a na řadu přijde i kvíz o ceny. Pro každého bude přichystaný také malý tematický dárek.

Přednášky v prostorách pražského baru Myslíš? doplní také roll-upová výstava plná podrobností o vývoji, zajímavostech i mluvčích jednotlivých severských jazyků. Další informace přináší také webová stránka severskejazyky.cz.

Výstava a web vznikly v rámci projektu „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2018–⁠2020 na FHS UK a financovaného z Fondů EHP.

Večer severských jazyků
22. března 2022 v 19 hodin, výstava je přístupná od 18 hodin
Bar Myslíš?, Skořepka 3, Praha 1
Vstup volný
Více na www.skandinavskydum.cz.


Autor: Alo

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Pro seniory: Jak se dělá ZOO

9. listopadu 2022 v 08:10

Vysočanská Véčka pro seniory z Prahy 9 zvou do Divadla Gong.

Pro seniory: Jak se bránit zlodějům a podvodníkům

8. listopadu 2022 v 07:44

Policie ČR připravila pro seniory ve čtvrtek 10. listopadu přednášku, jak se chovat v rizikových situacích. Začíná se v 10 hodin.

Přednášky: Zázraky šlechtění

2. listopadu 2022 v 09:56

U příležitosti 200. výročí narození G. J. Mendela připravilo Národní zemědělské muzeum od 3. listopadu do 1. prosince deset přednášek na téma zemědělského šlechtění a nových poznatků z oblasti genetiky. O výsledky svých výzkumů a své znalosti se budou dělit šlechtitelé, plemenáři a vědci...

Vše o včele medonosné

31. října 2022 v 08:15

O původu a životě včely se můžete dozvědět na přednášce v knihovně na Bělohorské ve čtvrtek 3. listopadu.

Beseda v Praze 13: Od vlka ke psu

28. října 2022 v 07:40

Beseda s chovatelkou, kynoložkou a zooložkou Helenou Jahelkovou ve středu 2. listopadu.

Přednášky: Cestování po Balkánu

19. října 2022 v 06:06

Praha 15 plánuje na podzim a zimu pokračování úspěšného cyklu cestovatelských přednášek. Po loňské sérii věnované východní Evropě se letos můžete vypravit na Balkán.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

V sobotu se koná investiční konference, přednášet budou české investiční hvězdy

26. září 2022 v 19:23

V pražském Hotelu Fitzgerald proběhne 1. října konference zaměřená na investování, a to hned z několika různých pohledů. Na akci, kterou pořádá Value Club společně s generálním partnerem RoboMarkets, vystoupí přední čeští investoři a odborníci. Své know-how bude předávat například Daniel Gladiš...

PVK se zúčastní dnů architektury, chystají přednášku

14. září 2022 v 11:33

Praha žíznivá a nemocná. To je název přednášky historika Pražských vodovodů a kanalizací Kryštofa Drnka v rámci Dnů architektury ve středu 5. října od 10 hodin v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny.

Přednáška: Rozšíření památkové zóny Smíchov

8. září 2022 v 08:11

Praha 5 zve na přednášku Rozšíření památkové zóny Smíchov, která se koná v pondělí 12. září v 17 hodin.

Nízkoprahové kluby přiblíží projevy chudoby v Praze

8. září 2022 v 06:59

Chudoba a tíživá situace nejsou jen problémem okrajů republiky, ale týká se i Prahy a dalších velkých měst. Nízkoprahové kluby v Praze se proto v rámci letošního ročníku Týdne nízkoprahových klubů pořádaného Českou asociací streetwork společně zaměří na téma projevů chudoby ve velkém městě....

Přednáška: Americký sen – Cesta za mé vlastní hranice

30. července 2022 v 09:54

Přednáška fotografa a cestovatele Jakuba Greschla se koná 15. září od 17:30 hodin v sále Domu občanské vybavenosti ÚMČ Praha – Petrovice.

Praha 4 pro seniory: Šmejdi aneb Jak se nestát obětí podvodů

16. června 2022 ve 22:55

Policie České republiky zve seniory na besedy o osobním bezpečí. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 23. června od 10 do 11:30 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Novodvorské.

Od vajíčka k robotu. Konference představí nové trendy ve vzdělávání

13. června 2022 v 07:06

Místní akční plán vzdělávání (MAP) II Praha 1 pořádá společně s odborem školství Prahy 1 v úterý 14. června 2022 ve Středisku volného času v Truhlářské 8 konferenci zaměřenou na polytechnické vzdělávání s názvem „Od vajíčka k robotu“. Zvána je odborná i rodičovská...

Další články
Nahoru