Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Přednášky

Od faerštiny po švédštinu. Skandinávský dům pořádá Večer severských jazyků

22. 3. 2022
Severské jazyky mají v naší zemi příchuť blízké exotiky, drsné a čisté přírody a specifické literatury. Jak ale skutečně znějí? Jde opravdu o nevyslovitelnou změť přehlásek a nekonečně dlouhých slov? Je lehké se tyto jazyky učit? A kolik těch severských jazyků vlastně je? Na všechny tyto otázky nabídne odpovědi Večer severských jazyků v úterý 22. března v pražském baru Myslíš?.

K severským zemím panují v Čechách vřelé vztahy. Fascinuje nás místní příroda, hojně čteme severskou literaturu a fandíme většinou stejným sportům. Víme, že Finsko se řekne Suomi, že švédské hlavní město Stockholm se nevyslovuje se „š“ a že na Islandu se moc neopřeme o „mezinárodní“ slovíčka. Větší představu o severských jazycích však povětšinou nemáme. Změť divných písmenek, přehlásek a nekonečně dlouhých složenin dodává zdání, že může jít o jazyky velmi složité. Přesto se jazykové kurzy severských jazyků plní a znalosti se mezi Čechy rozšiřují.

Není vůbec nutné se severských jazyků bát. Některé, například dánština, norština a švédština, jsou totiž příbuzné s angličtinou a němčinou, jejichž znalost porozumění značně usnadňuje. Máme tu ovšem i tajemnou finštinu, která nepatří ani mezi jazyky indoevropské. O to zajímavější může její studium být.

Večer severských jazyků nabízí setkání se všemi jazyky, kterými se v oblasti severní Evropy mluví. A že jich není málo – vedle velkých jazyků švédštiny, norštiny, dánštiny a finštiny jsou to i jazyky národnostních skupin, jako jsou sámština, kvénština či meänkeli.

Poznáte i specifika do jisté míry izolovaných ostrovních jazyků – islandštiny, faerštiny a grónštiny. Návštěvníky večerem formou krátkých prezentací provedou přední čeští odborníci na jednotlivé jazyky. Diváci se naučí, jak kdekoli na Severu pozdravit a poděkovat, seznámí se s kuriozními příslovími a jazykolamy a na řadu přijde i kvíz o ceny. Pro každého bude přichystaný také malý tematický dárek.

Přednášky v prostorách pražského baru Myslíš? doplní také roll-upová výstava plná podrobností o vývoji, zajímavostech i mluvčích jednotlivých severských jazyků. Další informace přináší také webová stránka severskejazyky.cz.

Výstava a web vznikly v rámci projektu „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2018–⁠2020 na FHS UK a financovaného z Fondů EHP.

Večer severských jazyků
22. března 2022 v 19 hodin, výstava je přístupná od 18 hodin
Bar Myslíš?, Skořepka 3, Praha 1
Vstup volný
Více na www.skandinavskydum.cz.


Autor: Alo

Praha 4 pro seniory: Šmejdi aneb Jak se nestát obětí podvodů

16. června 2022 ve 22:55

Policie České republiky zve seniory na besedy o osobním bezpečí. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 23. června od 10 do 11:30 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Novodvorské.

Od vajíčka k robotu. Konference představí nové trendy ve vzdělávání

13. června 2022 v 07:06

Místní akční plán vzdělávání (MAP) II Praha 1 pořádá společně s odborem školství Prahy 1 v úterý 14. června 2022 ve Středisku volného času v Truhlářské 8 konferenci zaměřenou na polytechnické vzdělávání s názvem „Od vajíčka k robotu“. Zvána je odborná i rodičovská...

O včelaření na střešní terase budovy od Gočára

12. června 2022 v 10:46

Věděli jste, že včela dokáže vyletět až do výšky půl kilometru? V New Yorku jsou úly ve výšce přes 200 metrů. Na střechách mají včely klid a oproti polím se ve městech nepoužívají pesticidy a kvete tu více druhů květin i stromů.

Klima - a co s tím? Veletrh informací a poradenství

6. června 2022 v 11:27

Ve středu 8. června od 13 do 18 hodin bude na Plechárně veletrh s odborným poradenstvím v oblasti energetických úspor a nakládání s vodou.

Přednáška: Století četnické kriminalistiky

30. května 2022 ve 12:09

Přednáška se koná ve středu 1. června v Muzeu Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

19. května 2022 v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Revolution Train. Protidrogový vlak na Pětce

9. května 2022 ve 12:28

Od 17. do 18. května bude na vlakovém nádraží na Smíchově protidrogový vlak. Projekt Revolution Train se zaměřuje na originální přístup k primární protidrogové prevenci.

Přednáška: Pražské povstání v květnu 1945 bez legend a mýtů

1. května 2022 v 18:44

V Praze 4 se konají přednášky o druhé světové válce, poslední z nich se koná 4. května od 18 hodin na Nuselské radnici, Táborská 30, Praha 4 a je zdarma.

Praha 11: Mozkový jogging pro seniory

25. dubna 2022 ve 20:04

Nemůžete se vzpomenout, pro co jste šli? Nevybaví se vám jméno herce, zpěváka nebo název filmu? Zrazuje vás krátkodobá paměť? Mozek je sval a potřebuje trénovat. 

Mozkový jogging pro seniory v Praze11

18. dubna 2022 v 19:49

Už jste si párkrát nemohli vzpomenout, pro co jste šli do vedlejší místnosti? Nevybaví se vám jméno herce, zpěváka nebo název filmu? Zrazuje vás krátkodobá paměť? Mozek je sval a potřebuje trénovat. 

Lidé a Země oslaví v BIO OKO sedmdesátku

13. dubna 2022 v 08:19

Časopis Lidé a Země, cestovatelský měsíčník, si v dubnu připomíná 70 let své nepřetržité existence. K narozeninám připravil pro své fanoušky několik dárků, z nichž největším bude akce Den plný cestování, která 23. dubna v pražském kině BIO OKO nabídne cestovatelské přednášky a besedy, křest knihy,...

Interaktivní exponáty, mobilní laboratoře, praktické dílny i workshopy nabídne Veletrh vědy

8. dubna 2022 v 09:52

Projít se tropickým pralesem, postavit si vlastní ulici nebo řídit stíhačku patří k tahákům letošního ročníku Veletrhu vědy. Největší vědecká akce pro veřejnost se po dvou zrušených ročnících vrací do Letňan. Na tamním výstavišti přivítá návštěvníky od čtvrtka 2. června do soboty 4. června. Vstup...

Bezpečná třináctka. Akce představí techniku složek Integrovaného záchranného systému

7. dubna 2022 v 19:47

Pravidelná jarní akce Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna, kterou pořádá Praha 13 ve spolupráci se Zemskou nevládní organizací České republiky, se ve středu 27. dubna opět vrací na Sluneční náměstí. 

S Michaelou Duffkovou na téma Ženy a alkohol

29. března 2022 v 10:01

Ve čtvrtek 31. března proběhne v Komunitním centrum Matky Terezy v Praze 11 přednáška z cyklu Zastavení u Matky Terezy na téma Ženy a alkohol.

Zdeněk Liška v Českém muzeu hudby

14. března 2022 v 18:31

Ve středu 16. března uplyne 100 let od narození skladatele Zdeňka Lišky, jehož hudba ozdobila takové filmy, jako jsou Marketa Lazarová, Malá mořská víla, Ikarie XB 1, Jáchyme, hoď ho do stroje, Obchod na korze, Spalovač mrtvol či celovečerní snímky Karla Zemana, seriály o hříšných lidech města...

Další články
Nahoru