Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 24°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Přednášky

Od faerštiny po švédštinu. Skandinávský dům pořádá Večer severských jazyků

22. 3. 2022
Severské jazyky mají v naší zemi příchuť blízké exotiky, drsné a čisté přírody a specifické literatury. Jak ale skutečně znějí? Jde opravdu o nevyslovitelnou změť přehlásek a nekonečně dlouhých slov? Je lehké se tyto jazyky učit? A kolik těch severských jazyků vlastně je? Na všechny tyto otázky nabídne odpovědi Večer severských jazyků v úterý 22. března v pražském baru Myslíš?.

K severským zemím panují v Čechách vřelé vztahy. Fascinuje nás místní příroda, hojně čteme severskou literaturu a fandíme většinou stejným sportům. Víme, že Finsko se řekne Suomi, že švédské hlavní město Stockholm se nevyslovuje se „š“ a že na Islandu se moc neopřeme o „mezinárodní“ slovíčka. Větší představu o severských jazycích však povětšinou nemáme. Změť divných písmenek, přehlásek a nekonečně dlouhých složenin dodává zdání, že může jít o jazyky velmi složité. Přesto se jazykové kurzy severských jazyků plní a znalosti se mezi Čechy rozšiřují.

Není vůbec nutné se severských jazyků bát. Některé, například dánština, norština a švédština, jsou totiž příbuzné s angličtinou a němčinou, jejichž znalost porozumění značně usnadňuje. Máme tu ovšem i tajemnou finštinu, která nepatří ani mezi jazyky indoevropské. O to zajímavější může její studium být.

Večer severských jazyků nabízí setkání se všemi jazyky, kterými se v oblasti severní Evropy mluví. A že jich není málo – vedle velkých jazyků švédštiny, norštiny, dánštiny a finštiny jsou to i jazyky národnostních skupin, jako jsou sámština, kvénština či meänkeli.

Poznáte i specifika do jisté míry izolovaných ostrovních jazyků – islandštiny, faerštiny a grónštiny. Návštěvníky večerem formou krátkých prezentací provedou přední čeští odborníci na jednotlivé jazyky. Diváci se naučí, jak kdekoli na Severu pozdravit a poděkovat, seznámí se s kuriozními příslovími a jazykolamy a na řadu přijde i kvíz o ceny. Pro každého bude přichystaný také malý tematický dárek.

Přednášky v prostorách pražského baru Myslíš? doplní také roll-upová výstava plná podrobností o vývoji, zajímavostech i mluvčích jednotlivých severských jazyků. Další informace přináší také webová stránka severskejazyky.cz.

Výstava a web vznikly v rámci projektu „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2018–⁠2020 na FHS UK a financovaného z Fondů EHP.

Večer severských jazyků
22. března 2022 v 19 hodin, výstava je přístupná od 18 hodin
Bar Myslíš?, Skořepka 3, Praha 1
Vstup volný
Více na www.skandinavskydum.cz.


Autor: Alo

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Včera ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Praha 11: Interaktivní přednáška Poprvé do školky

23. května 2023 ve 21:17

V pátek 26. května proběhne od 9:30 do 12 hodin v KC Mezi Domy interaktivní přednáška Poprvé do školky.

Přednáška Jiřího Bartoně v Kostelně

16. května 2023 v 11:23

V rámci blížící se Noci kostelů zve radnice Prahy 11 na přednášku historika a kronikáře Jižního Města Jiřího Bartoně.

Beseda nad knihou Deník Věrky Kohnové

18. dubna 2023 v 16:57

Beseda spisovatelky Jany Poncarové a historika Jiřího Sankota o úspěšné knize Deník Věrky Kohnové se koná ve čtvrtek 20. dubna.

Voňavá péče o děti se specifickými potřebami

11. dubna 2023 v 09:50

O aromaterapii v souvislosti wellness slýcháváme a čteme často. Méně už se ovšem hovoří o jejích přínosech jako doplňkové péče ve speciálních terapiích. Jak můžeme aromaterapii bezpečně a efektivně využít konkrétně v péči o děti s poruchami pozornosti (ADHD) a děti s poruchami autistického spektra...

Automotive Day zve na zkušební jízdy i přednášky

4. dubna 2023 v 08:34

Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze ve spolupráci s českým zastoupením sdružení technických vysokých škol EuroTeQ připravil pro odborníky i veřejnost první ročník akce Automotive Day. Konat se bude 12. dubna v areálu ČVUT v Dejvicích. Pokud vás zajímají auta i jen laicky, nesmíte chybět –...

Cestování s dětmi FEST

22. března 2023 v 08:13

Festival pro ty, které láká cestování s dětmi, ale potřebují dodat kuráž od zkušených cestovatelských rodin známých ze sítí se koná 15. dubna v KC Unitaria. Připraveno je osm přednášek, panelová diskuze a den plný nápadů, plánování a inspirace. Děti se zabaví v dětském koutku a v připravených...

Přednáška v knihovně: Kapucínská hrobka ve Vídni

14. března 2023 ve 12:15

Spolek Malostranský hřbitov zve v pondělí 20. března na další z cyklu přednášek, věnovaných významným tuzemským i zahraničním pohřebištím. Přednáška o Kapucínské hrobce ve Vídni, nejvýznamnějšímu pohřebišti Habsburského rodu, se uskuteční v pobočce Městské knihovny na...

Plánuj na Jedničku: Beseda s Václavem Cílkem

14. března 2023 v 09:19

Praha 1 zve na besedu se spisovatelem, klimatologem, publicistou a filozofem Václavem Cílkem v Galerii 1 ve čtvrtek 23. března v 18:15.

Tematická exkurze: Mumifikace ve starém Egyptě

14. března 2023 v 08:48

Jaký je rozdíl mezi přirozenou a umělou mumifikací, jaké typy mumií a z jakých koutů světa známe, kdy a proč začali staroegyptští balzamovači s úpravou těl zesnulých a jejich přípravou na posmrtný život nebo jak vypadala mumifikace krok za krokem se dozvíte ve čtvrtek 23. března od 17:30 hodin...

Přednáška: Čínský vliv v médiích

11. března 2023 v 08:56

Přednáška v pondělí 13. března mapuje prorůstání čínského vlivu do českých i zahraničních médií. O „půjčených člunech k plavbě do cizích moří“ a dalších tématech bude v rámci přednášky hovořit novinářka Kateřina Procházková, která je novinářkou v Sinopsis, projektu neziskové organizace AcaMedia...

Leváci v pravěku a středověku v KC Zahrada

22. února 2023 ve 12:24

Třetí výprava za tajemstvími archeologie s Miroslavem Popelkou z Ústavu pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v úterý 28. března v 19 hodin. Akce je zdarma.

Seminář: Time management a užitečné rituály na rodičovské dovolené

8. února 2023 v 07:01

Každá pečující osoba o malé dítě ví, jak vysilující a namáhává je péče o děti do tří let věku. Že jde o celodenní nikdy nekončící kolotoč činností. Přesto chceme a také potřebujeme mít čas i pro sebe, případně skloubit péči o malé dítě s prací. Co vám tom může pomoci se dozvíte na semináři...

Další články
Nahoru