Dnes Pátek - polojasno 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Od developerů z nákladového nádraží Žižkov získá Praha 1,53 miliardy korun
Území kolem nákladové nádraží se promění, funkcionalistická budova zůstane zachována. Foto: PFM

Od developerů z nákladového nádraží Žižkov získá Praha 1,53 miliardy korun

Pražský magistrát v následujících letech získá z takzvaných kontribucí, tedy příspěvků od developerů plánujících výstavbu na území nákladového nádraží Žižkov, asi 1,53 miliardy korun. Peníze použije na stavbu škol a školek, parků a další infrastruktury. Celkově by město mohlo od investorů z dalších rozvojových území získat až deset miliard. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Metodiku, podle které budou developeři přispívat městu na stavbu infrastruktury, schválili ve čtvrtek na svém jednání pražští zastupitelé.

„Na Žižkově z peněz vznikne pět nebo šest školek, základní škola, pozemky pro parky a tramvajová trať," řekl Hlaváček.

Na území vznikne nová čtvrť. Projekty plánuje stavět několik developerských firem. Funkcionalistické nádraží bude zachováno a má v něm být mimo jiné ZŠ nebo sídlo Národního filmového archivu.

Plány se nelíbí části tamních obyvatel, kteří sepsali petici proti změně územního plánu umožňující výstavbu. Projekt podle nich nezahrnuje dostatek prostoru pro školy, parky a další občanskou vybavenost a hustota obyvatel má být příliš velká. Hlaváček kritiku odmítl.

Magistrát a městské části budou moci nově využít metodiku, podle které budou developeři přispívat na vybudování infrastruktury vynucené jejich projekty. Zřízen bude Fond spoluúčasti investorů na rozvoji území.

Důvodem je nedostatek peněz na vybudování nové infrastruktury, kterou musí stavět město. Investoři zaplatí buď 700 korun, nebo 2300 korun za metr hrubé podlažní plochy, pokud budou potřebovat změnu územního plánu.

„Je to (metodika) sjednocení městských přístupů, standard, který říká, jakým způsobem město spolupracuje s investory, jak se dohaduje smlouva, je tam smluvní podklad a ten materiál říká, že je dobré se dohodnout. Všechny ty prostředky se vrací do území, kde zátěž vznikne," řekl Hlaváček.

V Praze je v nyní osm takzvaných rozvojových územích, na kterých má vzniknout rozsáhlá výstavba. Mezi nimi jsou kromě nákladového nádraží například území Bubny-Zátory v Praze 7 či území v Letňanech. Na pozemcích by mohlo vzniknout přes 51 000 bytů a město by od developerů mohlo získat až deset miliard korun. Přesnou částku podle Hlaváčka nelze nyní předjímat.

Někteří zastupitelé na čtvrtečním jednání kritizovali, že příspěvky developerů způsobí zdražení bytů. Podle Hlaváčka se tak může stát v začátku platnosti metodiky, avšak postupem času bude bytů přibývat a vyšší nabídka sníží cenu.

Podle předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj Petra Zemana (Praha Sobě) by město na vybudování infrastruktury bez příspěvků developerů nemělo peníze.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že náklady města zvyšuje navíc částka na pořízení změny územního plánu. „Náklady na proces jedné změny jsou okolo milionu korun a řeší se jedna denně, přičemž žadatele změna nic nestojí," řekl Hřib.

Magistrát i městské části v minulosti s developery uzavíraly mimořádné smlouvy, v kterých se developer zavázal splnit požadavky města nad rámec svých povinností. Nynější metodika postupy sjednotí, nicméně radnice si ji budou moci uzpůsobit svým potřebám.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda navštívil Prahu 4, řešil i zakrytí Spořilovské spojky

Dnes v 05:40

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS)pokračuje návštěvách městských částí, které avizoval při svém nástupu do funkce. Ve středu 7. června byla na řadě Praha 4, kde primátor s vedením radnice jednal o dopravní, sportovní i bezpečnostní problematice této nejlidnatější...

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

Včera v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

Včera v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

7. června 2023 v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

7. června 2023 ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Další články
Nahoru