Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Od developerů z nákladového nádraží Žižkov získá Praha 1,53 miliardy korun
Území kolem nákladové nádraží se promění, funkcionalistická budova zůstane zachována. Foto: PFM

Od developerů z nákladového nádraží Žižkov získá Praha 1,53 miliardy korun

Pražský magistrát v následujících letech získá z takzvaných kontribucí, tedy příspěvků od developerů plánujících výstavbu na území nákladového nádraží Žižkov, asi 1,53 miliardy korun. Peníze použije na stavbu škol a školek, parků a další infrastruktury. Celkově by město mohlo od investorů z dalších rozvojových území získat až deset miliard. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Metodiku, podle které budou developeři přispívat městu na stavbu infrastruktury, schválili ve čtvrtek na svém jednání pražští zastupitelé.

„Na Žižkově z peněz vznikne pět nebo šest školek, základní škola, pozemky pro parky a tramvajová trať," řekl Hlaváček.

Na území vznikne nová čtvrť. Projekty plánuje stavět několik developerských firem. Funkcionalistické nádraží bude zachováno a má v něm být mimo jiné ZŠ nebo sídlo Národního filmového archivu.

Plány se nelíbí části tamních obyvatel, kteří sepsali petici proti změně územního plánu umožňující výstavbu. Projekt podle nich nezahrnuje dostatek prostoru pro školy, parky a další občanskou vybavenost a hustota obyvatel má být příliš velká. Hlaváček kritiku odmítl.

Magistrát a městské části budou moci nově využít metodiku, podle které budou developeři přispívat na vybudování infrastruktury vynucené jejich projekty. Zřízen bude Fond spoluúčasti investorů na rozvoji území.

Důvodem je nedostatek peněz na vybudování nové infrastruktury, kterou musí stavět město. Investoři zaplatí buď 700 korun, nebo 2300 korun za metr hrubé podlažní plochy, pokud budou potřebovat změnu územního plánu.

„Je to (metodika) sjednocení městských přístupů, standard, který říká, jakým způsobem město spolupracuje s investory, jak se dohaduje smlouva, je tam smluvní podklad a ten materiál říká, že je dobré se dohodnout. Všechny ty prostředky se vrací do území, kde zátěž vznikne," řekl Hlaváček.

V Praze je v nyní osm takzvaných rozvojových územích, na kterých má vzniknout rozsáhlá výstavba. Mezi nimi jsou kromě nákladového nádraží například území Bubny-Zátory v Praze 7 či území v Letňanech. Na pozemcích by mohlo vzniknout přes 51 000 bytů a město by od developerů mohlo získat až deset miliard korun. Přesnou částku podle Hlaváčka nelze nyní předjímat.

Někteří zastupitelé na čtvrtečním jednání kritizovali, že příspěvky developerů způsobí zdražení bytů. Podle Hlaváčka se tak může stát v začátku platnosti metodiky, avšak postupem času bude bytů přibývat a vyšší nabídka sníží cenu.

Podle předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj Petra Zemana (Praha Sobě) by město na vybudování infrastruktury bez příspěvků developerů nemělo peníze.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že náklady města zvyšuje navíc částka na pořízení změny územního plánu. „Náklady na proces jedné změny jsou okolo milionu korun a řeší se jedna denně, přičemž žadatele změna nic nestojí," řekl Hřib.

Magistrát i městské části v minulosti s developery uzavíraly mimořádné smlouvy, v kterých se developer zavázal splnit požadavky města nad rámec svých povinností. Nynější metodika postupy sjednotí, nicméně radnice si ji budou moci uzpůsobit svým potřebám.


Autor: ČTK

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

Dnes v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru