Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Od developerů z nákladového nádraží Žižkov získá Praha 1,53 miliardy korun
Území kolem nákladové nádraží se promění, funkcionalistická budova zůstane zachována. Foto: PFM

Od developerů z nákladového nádraží Žižkov získá Praha 1,53 miliardy korun

Pražský magistrát v následujících letech získá z takzvaných kontribucí, tedy příspěvků od developerů plánujících výstavbu na území nákladového nádraží Žižkov, asi 1,53 miliardy korun. Peníze použije na stavbu škol a školek, parků a další infrastruktury. Celkově by město mohlo od investorů z dalších rozvojových území získat až deset miliard. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Metodiku, podle které budou developeři přispívat městu na stavbu infrastruktury, schválili ve čtvrtek na svém jednání pražští zastupitelé.

„Na Žižkově z peněz vznikne pět nebo šest školek, základní škola, pozemky pro parky a tramvajová trať," řekl Hlaváček.

Na území vznikne nová čtvrť. Projekty plánuje stavět několik developerských firem. Funkcionalistické nádraží bude zachováno a má v něm být mimo jiné ZŠ nebo sídlo Národního filmového archivu.

Plány se nelíbí části tamních obyvatel, kteří sepsali petici proti změně územního plánu umožňující výstavbu. Projekt podle nich nezahrnuje dostatek prostoru pro školy, parky a další občanskou vybavenost a hustota obyvatel má být příliš velká. Hlaváček kritiku odmítl.

Magistrát a městské části budou moci nově využít metodiku, podle které budou developeři přispívat na vybudování infrastruktury vynucené jejich projekty. Zřízen bude Fond spoluúčasti investorů na rozvoji území.

Důvodem je nedostatek peněz na vybudování nové infrastruktury, kterou musí stavět město. Investoři zaplatí buď 700 korun, nebo 2300 korun za metr hrubé podlažní plochy, pokud budou potřebovat změnu územního plánu.

„Je to (metodika) sjednocení městských přístupů, standard, který říká, jakým způsobem město spolupracuje s investory, jak se dohaduje smlouva, je tam smluvní podklad a ten materiál říká, že je dobré se dohodnout. Všechny ty prostředky se vrací do území, kde zátěž vznikne," řekl Hlaváček.

V Praze je v nyní osm takzvaných rozvojových územích, na kterých má vzniknout rozsáhlá výstavba. Mezi nimi jsou kromě nákladového nádraží například území Bubny-Zátory v Praze 7 či území v Letňanech. Na pozemcích by mohlo vzniknout přes 51 000 bytů a město by od developerů mohlo získat až deset miliard korun. Přesnou částku podle Hlaváčka nelze nyní předjímat.

Někteří zastupitelé na čtvrtečním jednání kritizovali, že příspěvky developerů způsobí zdražení bytů. Podle Hlaváčka se tak může stát v začátku platnosti metodiky, avšak postupem času bude bytů přibývat a vyšší nabídka sníží cenu.

Podle předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj Petra Zemana (Praha Sobě) by město na vybudování infrastruktury bez příspěvků developerů nemělo peníze.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že náklady města zvyšuje navíc částka na pořízení změny územního plánu. „Náklady na proces jedné změny jsou okolo milionu korun a řeší se jedna denně, přičemž žadatele změna nic nestojí," řekl Hřib.

Magistrát i městské části v minulosti s developery uzavíraly mimořádné smlouvy, v kterých se developer zavázal splnit požadavky města nad rámec svých povinností. Nynější metodika postupy sjednotí, nicméně radnice si ji budou moci uzpůsobit svým potřebám.


Autor: ČTK

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Dnes v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Dnes v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru