Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oční migréna. Co to je a jak proti ní bojovat?
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Bolest očí. Foto: fizkes / Adobestock.com

Oční migréna. Co to je a jak proti ní bojovat?

Klasická migréna, tedy úporné bolesti hlavy, trápí zhruba jednoho člověka z deseti. Existuje ale i její oční forma. Jde o takzvanou oční migrénu. Vliv na zrak má také podobný problém nazývaný migréna s aurou. Symptomy jsou podobné. Jak je poznat?

Oční migréna 

Klasická migréna představuje především nesnesitelnou bolest hlavy a je vyvolána obtížemi se stažením cév. Oční migréna, jak název napovídá, je způsobena stažením cév, jež přivádějí krev do očí. Výsledkem je dočasné zhoršení zraku v podobě blikání, záblesků světla či rozmazaného vidění a citlivostí na světlo. Obvykle po ní následuje i úporná pulzující bolest hlavy. 

Odlišnou formou je migréna s aurou, která se vyskytuje u zhruba pětiny migreniků. Trvá přibližně hodinu a provází ji mimo jiné i porucha zraku v podobě dvojitého nebo nejasného vidění, ale někdy ji doprovází i obrna očních svalů. Aura má vliv i na další smysly, mimo jiné na čich a řeč.

Příčiny vzniku 

Příčina těchto problémů není zcela jasná, nicméně existují určité teorie.

Oční migréna – faktorem, který vyvolává oční migrény je pravděpodobně křeč krevních cév. Ty se zúží a do oční sítnice proto neproudí dostatek krve. Na vině v tom, proč se to děje právě vám, může být genetika, rodinná anamnéza je proto velmi důležitá.

Migréna s aurou – oproti tomu migréna s aurou postihuje mozek, nikoli samotné oko. Proto se problémy s viděním projevují v obou očích. Mnohdy mizí dříve, než se bolesti hlavy zcela rozvinou.

Existují společné rizikové faktory, které mohou vést k rozvoji jednoho z těchto onemocnění. Jde zejména o stres, kouření, vysoký krevní tlak, hormonální antikoncepci, dehydrataci a nadměrné užívání alkoholu a kofeinu.

Typické příznaky 

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že oční migréna postihuje pouze jedno oko, zatímco migréna s aurou ovlivňuje obě oči. Zhoršené vidění je zpravidla dočasné. Většinou trvá od 5 do 60 minut a poté se zrak vrací do normálu. Nicméně bolesti hlavy mohou přetrvávat i déle. V závažnějších případech se mohou rozvíjet další onemocnění postihující cévy a proudění krve.

Příznaky se u jednotlivců mohou lišit. Mezi ty nejčastější patří slepé skvrny, blikající světla, různé šmouhy před očima a podobně. Bolest hlavy se může objevit kdykoli – před postižením očí, během něj či až po něm. Mezi další příznaky migrény patří světloplachost, nevolnost a zvracení, únava, pocení či naopak zimnice.

bolest-hlavy-adobestock

Bolest hlavy. Ilustrační foto: Aldeca Productions / Adobestock.com

Možnosti léčby

Základem je vyhnout se možným spouštěčům, přičemž může jít o dlouhodobý stres a únavu, kouření, nadměrné pití a další faktory, které jsou individuální. Je vhodné snažit se odhalit, co je pro vás konkrétním spouštěčem. Pokud změna životního stylu nevede ke snížení výskytu problémů, pak jsou podávány léky. Často jde o blokátory vápníkového kanálu, které zabraňují stažení cév, nebo léky proti bolesti a záchvatům.

Pokud se u vás objeví některé z příznaků, je důležité navštívit očního lékaře. Ten vyloučí jiné možné problémy. Základem by vždy měla být prevence, i když někdy migrénám bohužel nelze předejít. Symptomy mohou být velmi nepříjemné, nicméně nejedná se o velmi závažný problém. Přesto byste ho však neměli podceňovat.


Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru