Oční migréna. Co to je a jak proti ní bojovat?
2. dubna 2024 09:27
Oční migréna
Klasická migréna představuje především nesnesitelnou bolest hlavy a je vyvolána obtížemi se stažením cév. Oční migréna, jak název napovídá, je způsobena stažením cév, jež přivádějí krev do očí. Výsledkem je dočasné zhoršení zraku v podobě blikání, záblesků světla či rozmazaného vidění a citlivostí na světlo. Obvykle po ní následuje i úporná pulzující bolest hlavy.
Odlišnou formou je migréna s aurou, která se vyskytuje u zhruba pětiny migreniků. Trvá přibližně hodinu a provází ji mimo jiné i porucha zraku v podobě dvojitého nebo nejasného vidění, ale někdy ji doprovází i obrna očních svalů. Aura má vliv i na další smysly, mimo jiné na čich a řeč.
Příčiny vzniku
Příčina těchto problémů není zcela jasná, nicméně existují určité teorie.
Oční migréna – faktorem, který vyvolává oční migrény je pravděpodobně křeč krevních cév. Ty se zúží a do oční sítnice proto neproudí dostatek krve. Na vině v tom, proč se to děje právě vám, může být genetika, rodinná anamnéza je proto velmi důležitá.
Migréna s aurou – oproti tomu migréna s aurou postihuje mozek, nikoli samotné oko. Proto se problémy s viděním projevují v obou očích. Mnohdy mizí dříve, než se bolesti hlavy zcela rozvinou.
Existují společné rizikové faktory, které mohou vést k rozvoji jednoho z těchto onemocnění. Jde zejména o stres, kouření, vysoký krevní tlak, hormonální antikoncepci, dehydrataci a nadměrné užívání alkoholu a kofeinu.
Typické příznaky
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že oční migréna postihuje pouze jedno oko, zatímco migréna s aurou ovlivňuje obě oči. Zhoršené vidění je zpravidla dočasné. Většinou trvá od 5 do 60 minut a poté se zrak vrací do normálu. Nicméně bolesti hlavy mohou přetrvávat i déle. V závažnějších případech se mohou rozvíjet další onemocnění postihující cévy a proudění krve.
Příznaky se u jednotlivců mohou lišit. Mezi ty nejčastější patří slepé skvrny, blikající světla, různé šmouhy před očima a podobně. Bolest hlavy se může objevit kdykoli – před postižením očí, během něj či až po něm. Mezi další příznaky migrény patří světloplachost, nevolnost a zvracení, únava, pocení či naopak zimnice.
Bolest hlavy. Ilustrační foto: Aldeca Productions / Adobestock.com
Možnosti léčby
Základem je vyhnout se možným spouštěčům, přičemž může jít o dlouhodobý stres a únavu, kouření, nadměrné pití a další faktory, které jsou individuální. Je vhodné snažit se odhalit, co je pro vás konkrétním spouštěčem. Pokud změna životního stylu nevede ke snížení výskytu problémů, pak jsou podávány léky. Často jde o blokátory vápníkového kanálu, které zabraňují stažení cév, nebo léky proti bolesti a záchvatům.
Pokud se u vás objeví některé z příznaků, je důležité navštívit očního lékaře. Ten vyloučí jiné možné problémy. Základem by vždy měla být prevence, i když někdy migrénám bohužel nelze předejít. Symptomy mohou být velmi nepříjemné, nicméně nejedná se o velmi závažný problém. Přesto byste ho však neměli podceňovat.