Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Očkovací centrum na Vyšehradě bude mít méně vakcíny, stát mu snížil dodávky
Očkovací vakcína. Foto: archiv Vláda ČR

Očkovací centrum na Vyšehradě bude mít méně vakcíny, stát mu snížil dodávky

Očkovacímu centru pražského magistrátu, které včera začalo fungovat v Kongresovém centru, stát snížil dodávky vakcíny Pfizer/BioNTech. ČTK to řekla radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě). Původně podle ní mělo město od národní koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové přislíbeno 500 dávek denně, které zatím dostalo na včerejšek a dnešek. Jelikož však dávky chybí v jiných zařízeních, sníží se podle radní dodávka na středu a na čtvrtek na 300 dávek a o dalších dnech bude město se státem jednat. Centrum včera podle radní v prvním dni ostrého provozu nezaznamenalo žádné potíže.

Včera se mělo podle informací radní mělo v centru naočkovat 547 lidí, a to seniorů nad 70 let. Ve středu se pak v centru budou očkovat i pedagogové, kteří se ve státním rezervačním systému přihlásili k vakcinaci.

Centrum včera poprvé začalo přijímat lidi registrované v systému, město nicméně již funkčnost provozu otestovalo předminulý týden na městských strážících, lidech s poruchami intelektu a jejich ošetřovatelích.

Centrum k očkování používá látku Pfizer/BioNTech, kterou distribuuje stát a město si musí její dodávky vyjednávat s národní očkovací koordinátorkou. Ta však nyní původně přislíbených 500 dávek denně omezila.

„Podle mých informací je problém v tom, že v jiných zařízeních chyběly vakcíny na druhou dávku, takže paní národní koordinátorka musela to, co jsme měli předjednáno, přesměrovat do jiných zdravotnických zařízení," řekla radní. Dodala, že o dalších dodávkách pražský koordinátor očkování Martin Ježek jedná.

Centrum je nyní nastaveno na osmihodinový provoz po sedm dní v týdnu, kdy podle vedení města bez potíží zvládne naočkovat 1000 lidí denně. V případě posílení provozní doby se toto číslo může ještě zvýšit. K tomu však centrum potřebuje vakcínu.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v minulosti opakovaně uvedl, že s ohledem na to, že se v Praze na skladech běžně nachází desetitisíce nevyužitých dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, nevidí důvod, proč by měl být se zásobováním centra problém.

Včerejší zahájení ostrého provozu podle radní nenarazilo na žádné potíže. „Průběh očkování je naprosto bezproblémový, vše běží tak, jak má. Je to nacvičené a lidi jsou spokojení," řekla. Očkování včetně provedení anamnézy lékařem trvá deset minut, poté lidé musí počkat půl hodiny kvůli případné reakci organismu.

Na provozu centra se podílí pražský magistrát, jeho organizace Metropolitní zdravotnický servis, soukromá zdravotnická skupina Medicon, pražští záchranáři a Český červený kříž. Město na zřízení a první půlrok provozu centra z rozpočtu uvolnilo 11,3 milionu korun.

V Praze je podle posledních informací magistrátu i s Kongresovým centrem registrováno 45 očkovacích míst. Z toho devět je státních a nacházejí se ve velkých nemocnicích a Státním zdravotním ústavu.

Kongresové centrum je třetím místem zřizovaným magistrátem, další jsou v poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Stát také plánuje spuštění očkovacího centra v hale O2 universum s kapacitou až 10 000 očkovaných lidí denně.


Autor: ČTK

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru