Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Očkovací centra se chystají na podzimní vlnu, zájem byl v létě oproti loňsku pětkrát nižší
Ilustrační foto: archiv

Očkovací centra se chystají na podzimní vlnu, zájem byl v létě oproti loňsku pětkrát nižší

Do očkovacích center v Praze se s koncem léta rychle vrací zájemci o ochranu proti covidu-19. Denně se na území metropole aplikuje kolem tisíce očkovacích dávek. Větší nápor odborníci teprve čekají, loni touto dobou byl zájem pětkrát vyšší. Informovala o tom mediální konzultantka Pear Media Eliška Crkovská.

Poptávka po očkování byla před létem a během prázdnin minimální. Většina očkovacích míst v Praze fungovala v úsporném režimu. „Na konci jara zájem lidí o očkování prudce opadl, ale očkovat jsme nepřestali. Chodí k nám i samoplátci, a právě jejich podíl v létě velmi narostl. Ať už se jednalo o cizince pracující v Česku, anebo Čechy jinak trvale pobývající v zahraničí. Přes prázdniny dominovaly třetí dávky, očkovali jsme dva dny v týdnu. Nyní sledujeme sílící poptávku po čtvrté dávce (druhé posilující) a jsme připraveni flexibilně zprovoznit testovací a očkovací centrum na sedm dní v týdnu, pokud bude třeba,“ potvrdil Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky. Ta je jediným místem v Praze, kam lze přijít bez rezervace a registrace a vybrat si ze čtyř druhů dostupných vakcín.

V Praze nyní funguje 70 očkovacích center s vakcínami proti covidu-19. Přijít jen tak, bez předchozího sjednání a rezervace termínu on-line, umožňuje desítka z nich. „Očkujeme zájemce o první a druhou dávku, kteří si mohou vybrat vakcínu od konkrétního výrobce, schválenou v Evropě – Pfizer, Moderna, Novavax a stále máme v nabídce také jednodávkovou Janssen vakcínu. U posilujících dávek je pro všechny naočkované k dispozici Pfizer nebo Moderna. To platí i pro člověka dvakrát očkovaného Novavaxem. Zajímavostí je, že Janssenem můžeme kromě první základní dávky naočkovat i první posilovací dávku (tedy takzvanou ‚třetí dávku‘), ovšem u ‚čtvrté‘ dávky už je možný opět jen Pfizer nebo Moderna,“ popsal Zdeněk Bílek.

Očkování na FYZIOklinice provádí tým sester a lékařů, přičemž přítomen je praktický lékař pro dospělé i děti. O zápisy do státního registru se starají administrativní pracovníci, kteří tak zkracují délku celého procesu na minimum.

Celkově bylo v Praze aplikováno bezmála 3,3 milionu očkovacích dávek proti covidu-19. Naprostá většina nynějších zájemců chodí na posilující dávky. S nástupem podzimu zdravotníci očekávají další nárůst poptávky, a to i po testovacích službách.

Pro zájemce ve firmách, školách nebo domovech důchodců je nachystán také mobilní COVIDkaravan, který zvládne objet a naplnit požadavky na více místech v Praze během jediného dne. Ten dokáže zajistit všechny služby zavedeného testovacího a očkovacího centra přímo v místě objednání.

„Mimo to jezdí po frekventovaných místech v Praze, kde jej mohou využít lidé na cestě do práce nebo z nákupu. Seznam jeho stanovišť bude v době jeho provozu pravidelně aktualizován na webu FYZIOkliniky,“ sdělila Crkovská.


Autor: Hla

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru