Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Očista hlavních měst od agentů a špionů ruských tajných služeb? Nyní je pro to podle Vondry jedinečná příležitost
V Evropském parlamentu působí od roku 2019. Foto: se svolením A. Vondry

Očista hlavních měst od agentů a špionů ruských tajných služeb? Nyní je pro to podle Vondry jedinečná příležitost

Když poslanci Evropského parlamentu minulý čtvrtek vyzvali unijní země, aby v reakci na zjištění o Vrběticích vyhostily ruské diplomaty, postupně to vyvolalo u politiků různé reakce. Poměrně ostře vystoupil Alexandr Vondra, místopředseda Topolánkovy vlády, v současnosti europoslanec.

Vondru potěšilo, že rezoluci k Rusku schválil parlament výraznou většinou. Usnesení získalo 569 ze 682 hlasů.

„Chci poděkovat všem českým, polským i dalším kolegům, kteří se na rezoluci – napříč politickým spektrem, s výjimkou komunistů a SPD, podíleli. Text je dostatečně razantní, vyjadřuje se nejen k Vrběticím, ale i k situaci na rusko-ukrajinské hranici a k Alexeji Navalnému,“ uvedl.

Vyhoštěním vybraných ruských diplomatů mají podle Vondry státy Evropské unie jedinečnou příležitost očistit hlavní města od utajených agentů a špionů ruských tajných služeb, kteří poskytují týlové zázemí hybridním a guerillových operacím typu Salisbury a Vrbětice.

Na návrh Zelených se v rezoluci objevila výzva proti spolupráci členských států s Rosatomem. „Jasně, to je správně, ale říká se tím jenom A, tedy, co nechceme. Je ale také nutné říct B, tedy, co chceme. Bez jádra energetickou transformaci nedáme,“ zdůraznil a připomněl, že se v Unii nyní dolaďuje taxonomie udržitelných financí.

„Bojujeme za to, aby jádro dostalo status bezemisního ,zeleného´ zdroje. Usnadní to výstavbu a vývoj jaderné energetiky v EU, protože teď se tím zabývá jen Francie a zoufale chybí konkurence,“ sdělil.

Podle něj to expertní skupina Evropské komise to už uznala, ale nyní se k tomu musí přihlásit i EU.


Autor: Karel Netolický

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru