Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Očista hlavních měst od agentů a špionů ruských tajných služeb? Nyní je pro to podle Vondry jedinečná příležitost
V Evropském parlamentu působí od roku 2019. Foto: se svolením A. Vondry

Očista hlavních měst od agentů a špionů ruských tajných služeb? Nyní je pro to podle Vondry jedinečná příležitost

Když poslanci Evropského parlamentu minulý čtvrtek vyzvali unijní země, aby v reakci na zjištění o Vrběticích vyhostily ruské diplomaty, postupně to vyvolalo u politiků různé reakce. Poměrně ostře vystoupil Alexandr Vondra, místopředseda Topolánkovy vlády, v současnosti europoslanec.

Vondru potěšilo, že rezoluci k Rusku schválil parlament výraznou většinou. Usnesení získalo 569 ze 682 hlasů.

„Chci poděkovat všem českým, polským i dalším kolegům, kteří se na rezoluci – napříč politickým spektrem, s výjimkou komunistů a SPD, podíleli. Text je dostatečně razantní, vyjadřuje se nejen k Vrběticím, ale i k situaci na rusko-ukrajinské hranici a k Alexeji Navalnému,“ uvedl.

Vyhoštěním vybraných ruských diplomatů mají podle Vondry státy Evropské unie jedinečnou příležitost očistit hlavní města od utajených agentů a špionů ruských tajných služeb, kteří poskytují týlové zázemí hybridním a guerillových operacím typu Salisbury a Vrbětice.

Na návrh Zelených se v rezoluci objevila výzva proti spolupráci členských států s Rosatomem. „Jasně, to je správně, ale říká se tím jenom A, tedy, co nechceme. Je ale také nutné říct B, tedy, co chceme. Bez jádra energetickou transformaci nedáme,“ zdůraznil a připomněl, že se v Unii nyní dolaďuje taxonomie udržitelných financí.

„Bojujeme za to, aby jádro dostalo status bezemisního ,zeleného´ zdroje. Usnadní to výstavbu a vývoj jaderné energetiky v EU, protože teď se tím zabývá jen Francie a zoufale chybí konkurence,“ sdělil.

Podle něj to expertní skupina Evropské komise to už uznala, ale nyní se k tomu musí přihlásit i EU.


Autor: Karel Netolický

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru