Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Očista hlavních měst od agentů a špionů ruských tajných služeb? Nyní je pro to podle Vondry jedinečná příležitost
V Evropském parlamentu působí od roku 2019. Foto: se svolením A. Vondry

Očista hlavních měst od agentů a špionů ruských tajných služeb? Nyní je pro to podle Vondry jedinečná příležitost

Když poslanci Evropského parlamentu minulý čtvrtek vyzvali unijní země, aby v reakci na zjištění o Vrběticích vyhostily ruské diplomaty, postupně to vyvolalo u politiků různé reakce. Poměrně ostře vystoupil Alexandr Vondra, místopředseda Topolánkovy vlády, v současnosti europoslanec.

Vondru potěšilo, že rezoluci k Rusku schválil parlament výraznou většinou. Usnesení získalo 569 ze 682 hlasů.

„Chci poděkovat všem českým, polským i dalším kolegům, kteří se na rezoluci – napříč politickým spektrem, s výjimkou komunistů a SPD, podíleli. Text je dostatečně razantní, vyjadřuje se nejen k Vrběticím, ale i k situaci na rusko-ukrajinské hranici a k Alexeji Navalnému,“ uvedl.

Vyhoštěním vybraných ruských diplomatů mají podle Vondry státy Evropské unie jedinečnou příležitost očistit hlavní města od utajených agentů a špionů ruských tajných služeb, kteří poskytují týlové zázemí hybridním a guerillových operacím typu Salisbury a Vrbětice.

Na návrh Zelených se v rezoluci objevila výzva proti spolupráci členských států s Rosatomem. „Jasně, to je správně, ale říká se tím jenom A, tedy, co nechceme. Je ale také nutné říct B, tedy, co chceme. Bez jádra energetickou transformaci nedáme,“ zdůraznil a připomněl, že se v Unii nyní dolaďuje taxonomie udržitelných financí.

„Bojujeme za to, aby jádro dostalo status bezemisního ,zeleného´ zdroje. Usnadní to výstavbu a vývoj jaderné energetiky v EU, protože teď se tím zabývá jen Francie a zoufale chybí konkurence,“ sdělil.

Podle něj to expertní skupina Evropské komise to už uznala, ale nyní se k tomu musí přihlásit i EU.


Autor: Karel Netolický

Novou starostkou Prahy 17 je Kopejtková, vystřídala odvolanou Synkovou

6. června 2021 v 11:29

Novou starostkou Prahy 17 zvolili zastupitelé dosavadní místostarostku Alenu Kopejtkovou (ODS). Jitku Synkovou (ODS) zastupitelé městské části z pozice starostky v tajné volbě odvolali. Odvolání navrhl tamní klub ODS. Důvodem bylo neřešení problémů vzniklých zvláště v souvislosti se zbudováním...

Koalice SPOLU vydává program Dáme Česko dohromady formou podcastu

2. června 2021 v 17:07

Středopravicové uskupení tak jde naproti těm, kteří preferují mluvené slovo, nebo prostě nemají tolik času, aby si stihli přečíst celý volební program.

Další články
Nahoru