Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kulturaVýstavy

Očima těch, kterých se to týká. Výstava Na Bělidle

3. 3. 2023 - 30. 4. 2023
Kudy vedla zkratka do školy a jakou nejdivnější poznámku najdete v žákovské? Chodby a učebny první veřejné školy na Smíchově, Na Bělidle 34, ožívají tématem školní každodennosti prostřednictvím výstavy Očima těch, kterých se to týká. 

elpida-vukolova7-1 V létě 2021 se Elpida, pražská organizace pomáhající seniorům, přestěhovala do budovy první smíchovské školy Na Bělidle 34 z roku 1857. Elpida zde provozuje vzdělávací a kulturní centrum pro seniory. Díky tomu dům opět slouží vzdělávání, ožívá ale i jeho historie.

„Postupně k nám začaly pronikat první vzpomínky našich klientů na jejich školní léta prožitá ve zdejší základní škole v 50. letech 20. století. Prožité osudy, příběhy, fotografie se začaly propojovat se současností. Dozvěděli jsme se, kde byla sborovna, ředitelna i tělocvična,“ popisuje vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš.

elpida-vukolova9 Materiálu přibývalo, a tak vznikl nápad na sérii minimálně tří výstav nazvané Archeologie zaniklého systému, která bude mapovat kontext místa, historii budovy zdejší staré školy a její skryté příběhy schované v paměti současných seniorů.

V rámci druhé výstavy této série s názvem Očima těch, kterých se to týká, kterou kurátorsky připravila umělkyně Eva Jiřička, nabízí Elpida subjektivní rekonstrukci místa a času pomocí vzpomínek a starých fotografií pamětníků, kteří školu v dětství navštěvovali. Na otázky Evy Jiřičky a produkční výstavy Kateřiny Zadákové odpovídali nejen senioři, ale i současní žáci ZŠ Drtinova. Vznikl tak zajímavý mezigenerační mix, který propojuje několik časových rovin.

Výstava bude společně s první výstavou této série k vidění Na Bělidle 34 do konce dubna.


Autor: Alo

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

Dnes v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

Dnes v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

Včera ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

Včera v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

20. března 2023 v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

20. března 2023 v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Zpěvák David Pet pokřtil nový videoklip, kmotrou mu byla Lucie Vondráčková

19. března 2023 ve 14:54

Zpěvák David Pet včera slavnostně pokřtil ve čtvrtek svůj nový videoklip ke skladbě Vrásky Štěstí. Společnost mu přitom dělala nejen populární zpěvačka Lucie Vondráčková, ale také MMA zápasník David Kozma nebo lednová playmate Marie Langerová.

Popelka se vrací do Národního divadla

19. března 2023 v 07:00

Po devíti letech se do Národního divadla vrací originální verze baletu Popelka Jeana-Christopha Maillota. Francouzský choreograf vytvořil toto dílo v roce 1999 pro soubor Les Ballets de Monte-Carlo, jehož je umělecký ředitel.

Další články
Nahoru