dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Ochutnejte Pučálku, Šumajstra nebo Kočičí tanec: Velikonoční tradice na Vyšehradě
Jídelníček byl striktně daný. Foto: Vyšehraní

Ochutnejte Pučálku, Šumajstra nebo Kočičí tanec: Velikonoční tradice na Vyšehradě

Festival Vyšehraní připravil Velikonoční setkání 24. března na Letní scéně NKP Vyšehrad.

Ve čtvrtek od 16 hodin uvidíte představení Řechtačka. Divadlo Kvelb využívá obrovské loutky a interaktivní způsob produkce.

Další dny můžete navštívit tématické workshopy, vyrobit si vlastní velikonoční dekoraci, vyslechnout přednášky nebo se aktivně zúčastnit hudebního či tanečního programu. Hudební nástroje vítány!

To vše spojíte s jarní procházkou po probouzejícím se Vyšehradu a po celou dobu této čtyřdenní akce pro vás budou připraveny tradiční velikonoční pokrmy.

Když skončí období čtyřicetidenního půstu, Zeleným čtvrtkem začínají přípravy na Velikonoce.

Ty pokračují Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem Velikonočním a vyvrcholí Velikonočním pondělím.

O těchto slavnostních dnech naše babičky dodržovaly přísná pravidla. Jídelníček by striktně daný a lišil se jen v jednotlivých krajích.

Beránka či mazanec zná určitě každý, ale vyznáte se i v méně obvyklých často podivných názvech velikonočních jídel jako je Hlavička, což je název pro sekanici, sekaninu, nebo velikonoční snítek, tedy pro velikonoční nádivku. Na talířích našich babiček se objevovala o Bílé sobotě. Další dobroty, které můžete na Vyšehraní ochutnat, jsou Jidáše, Kočičí tanec, což je o zapékaná směs z čočky a krup ochucená česnekem, majoránkou a smaženou cibulí.

 


Velikonoční trhy v centru Prahy rozezvučí dechový festival

7. dubna 2017 v 10:30

Velikonoční trhy v srdci české metropole roztančí v sobotu 8. dubna dechová hudba. Na dvě stovky hudebníků v doprovodu mažoretek projdou v průvodu centrem Prahy a společně si zahrají na pódiu Staroměstského náměstí. Zazní nejznámější písně předních českých i zahraničních skladatelů, jako jsou...

Na náměstí Republiky začaly jarní trhy

15. března 2017 ve 12:50

Na náměstí Republiky v centru Prahy začaly jarní trhy. Potrvají zde do 31. března, kdy je vystřídají velikonoční trhy. Návštěvníky čeká třicítka nově vytvořených prodejních stánků.

Velikonoční jarmark v Troji nabídne i tyčinky, na kterých si pochutnával prezident Masaryk

18. března 2016 v 07:21

V trojské botanické zahradě se po oba víkendové dny koná od 9 do 18 hodin jarmark. „Oslavte příchod jara a naučte se plést velikonoční pomlázky. Probouzející se přírodou se ponese například vůně čerstvě mleté kávy, grilovaného masa či koření. Nezapomeňte si prohlédnout i výstavu orchidejí, která...

Magistrát bude hostit velikonoční jarmark. Své výrobky představí školy i chráněné dílny

9. března 2016 v 07:23

Velikonoční jarmark s prezentacemi výrobků chráněných dílen, terapeutických skupin i ukázkami prací studentů pražských odborných škol se uskuteční ve středu 16. března od 9 do 17 hodin ve vestibulu Škodova paláce.

Jak vyznat originálně lásku či jiné sympatie? Napište vzkaz na vajíčko v srdci Prahy

3. dubna 2015 v 09:52

Návštěvníci Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze mohou napsat jakýkoliv vzkaz na barevné vajíčko a ozdobit jím některou z bříz. Na stromech v centru Prahy jich visí už stovky. Také v průběhu nadcházejících velikonočních svátků je všem zájemcům budou rozdávat dva maskoti v podobě...

Další články
Nahoru