dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Advent v Praze

Ochutnejte exotickou kuchyni

Dnes se již po čtvrté uskuteční v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur předvánoční akce u Halánků, která je letos součástí programu Aspoň na víkend se nech unést ázerbájdžánskými zvyky, pověstmi, tradicemi, dobrotami.

Návštěvníci se dozvědí, jak si připomínají konec roku lidé v Ázerbájdžánu. Budou mít příležitost ochutnat ázerbájdžánskou kuchyni, poslechnout si vyprávění o slavném středověkém básníkovi Nizámím nebo tradiční ázerbájdžánské pohádky či se zúčastnit komentovaných prohlídek výstav Rituály smrti a Ázerbájdžán – čarovná země ohně, probíhajících v Náprstkově muzeu. Po celé odpoledne budou k dispozici dětem i dospělým návštěvníkům tematické výtvarné ateliéry, kde si vytvoří zajímavé dekorativní předměty, inspirované výstavou o Ázerbájdžánu.

Program barevného předvánočního odpoledne u Halánků:

13.00 – 18.00 hodin: výtvarné dílny

Tematické výtvarné dílny v dětském ateliéru, zaměřené na ázerbájdžánské umění, budou spojeny s ochutnávkami ázerbájdžánských jídel. Připravena bude i soutěž o sladké ceny.

14.00 – 15.00 hodin: přednáška Ázerbájdžán – čarovná země ohně

Přednáška posluchačům poskytne kulturně-historický přehled o této krásné zemi ohně, včetně informací o jazykové situaci v Ázerbájdžánu. Mluvit se bude také o geopolitickém postavení současného Ázerbájdžánu a o místních náboženských zvycích a tradicích, které jsou odlišné od těch, které praktikuje na konci roku naše kultura.

Přednášející: prof. PhDr. Eduard Gombár, CSc.

15.00 – 16.00 hodin: přednáška Srdce láskou spalovaná

Přednáška bude zaměřena na dílo jednoho z největších persky píšících básníků, který pocházel z ázerbájdžánské Gandže, a na jeho vliv na uměleckou kulturu celého regionu. Posluchači se dozví příběhy Nizámího romantických hrdinů ze stránek knih i uměleckých děl.

Přednášející: Mgr. Adriana Stříbrná

16.00 hodin: komentovaná prohlídka výstavy Rituály smrti

Výstavou provedou Bc. Mgr. Helena Heroldová, Ph.D., PhDr. Kateřina Klápšťová

16.00 hodin: rozsvícení vánočního stromku

Příjemné odpoledne ozvláštní tradiční rozsvícení vánočního stromku na Betlémském náměstí.

17.00 hodin: komentovaná prohlídka výstavy Ázerbájdžán – čarovná země ohně

Prohlídka bude spojená s ukázkou tradičního ázerbájdžánského tance.

Výstavou provede PhDr. Jana Gombárová, Ph.D.

Odpolední program bude doprovázet typická ázerbájdžánská lidová hudba, ukázky ázerbájdžánské národní kuchyně a barevných, bohatě zdobených národních krojů. Pro děti jsou také připraveny tradiční ázerbájdžánské pohádky, které jistě ještě neznají a dozví se z nich spoustu nového.

Vstup je v ceně běžné vstupenky do muzea.

Více k víkendovému programu Národního muzea na www.nm.cz.


U stánků se budou rozdávat zbytky ze štědrovečerních stolů

19. prosince 2016 v 10:21 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Platforma Studentské hnutí za solidaritu a kolektiv Studenti Pomáhají společně organizují akci Vánoce společně, která se uskuteční 25. prosince od 13 do 19 hodin v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad, Strossmayerově náměstí a ve Vrchlického sadech.

Tamchynová: Sedm věcí, které bychom neměli o Vánocích rozhodně dělat

18. prosince 2016 v 08:24 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, nicméně, jak všichni víme, jsou prošpikovány honičkou a stresem. Chceme mít vše navoněné, nazdobené, čisté, dárky pěkně zabalené atd. se vším si dávám dost práce a je jedno, jak dlouho se na svátky připravujeme. Stejně se každoročně přistihneme při tom, že...

Další články
Nahoru