Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 4°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Ochranu biodiverzity ve městech brzy převezme AI

Společnost Husqvarna představila na konferenci Living City spolu s odborníky na biodiverzitu vlastní řešení, které má v budoucnu monitorovat, zachovat a navzdory rostoucí urbanizaci také rozšiřovat městskou biodiverzitu. Ta je z hlediska udržitelnosti života ve velkých aglomeracích zásadní. Hlavní roli budou v této výzvě hrát vyspělé moderní technologie, robotika i umělá inteligence, jak ukazují projekty švédského technologického lídra s názvem Strix a HUGSI.green.

Ubývání biodiverzity ve městech představuje jeden ze závažných problémů současnosti. Kvůli rozsáhlé urbanizaci dochází v metropolích k významnému poklesu některých druhů rostlin i živočichů. Odhaduje se, že expanze měst povede do roku 2100 ke ztrátě 11–33 milionů hektarů přirozeného prostředí. Ačkoliv je tento pokles často zastíněn růstem městské infrastruktury, jeho důsledky mohou být pro naši společnost alarmující. 

Již v roce 2022 se z toho důvodu v rámci COP 15 zavázali světoví lídři podniknout do konce dekády kroky k zastavení a zvrácení ztráty biologické rozmanitosti ochranou 30 % planety a obnovením 30 % ekosystémů. V reakci na to založila Husqvarna Mezinárodní poradní sbor odborníků na biodiverzitu. Tato strategická iniciativa si ve snaze zachovat biologickou rozmanitost klade za cíl podporovat výměnu znalostí a přitom vzdělávat nejen své zákazníky, ale také společnost o ochraně a obnově biodiverzity. 

Koncept Strix díky AI převezme starost o městskou zeleň 

Vedle týmu expertů nyní Husqvarna přichází s revolučním konceptem Strix. Ambiciózní projekt chce do deseti let vyplnit mezeru po chybějící pracovní síle a zároveň zvýšit produktivitu v údržbě městských zahrad, parků i dalších zelených ploch. 

Sady autonomních zařízení vybavených umělou inteligencí s názvem Strix budou umět sbírat a analyzovat data pod zemí, ze země i nad ní. Robot má například senzor vidění ve vzduchu a vzdušný zvukový radar shromažďující údaje o zeleném prostoru nad zemí. Pozemní snímače umístěné vpředu, po stranách a vzadu zachycují pro změnu informace o druzích a vlhkosti na povrchu, zatímco sada podzemních senzorů shromažďuje data o pH půdy, její textuře, rychlosti infiltrace, obsahu vlhkosti a obsahu humusu v půdě. Díky 360stupňovému senzoru vidění umí Strix rozpoznat také živočichy, spadlou větev nebo návštěvníka parku odpočívajícího na dece. 

Za pomoci nasbíraných dat a umělé inteligence následně zařízení vyhodnotí stav půdy i rostlin a podle jejich individuálních potřeb nabídne řešení na míru, například sečení, mulčování, setí, identifikaci invazivních druhů nebo hnojení. Díky tomu bude v budoucnu možné predikovat kvalitu zeleného prostoru i zdraví měst za účelem optimalizace péče, produktivity, odolnosti a biologické rozmanitosti. To by časem mohlo zahrnovat i předpověď hladiny oxidu uhličitého, ochlazovací účinky, hospodaření s vodou nebo stanovení zdraví stromů. 

Sledování biodiverzity ve městech prostřednictvím HUGSI 

Města navíc díky nové digitální službě od Husqvarny získají vhled do svých ekosystémů, díky čemuž mohou připravit cestu pro zelenější, zdravější a udržitelnější budoucnost. Nová funkce Biodiversity Alert v rámci on-line platformy HUGSI usnadní městům vytipovat oblasti, které je třeba za účelem zvýšení městské biodiverzity chránit a dále rozvíjet. 

„Pomocí AI analýzy satelitních snímků budeme schopni posoudit potenciál biodiverzity a propojenosti ve městech na makro úrovni. Vše bude dostupné v naší službě monitorování městské zeleně s názvem HUGSI.green už na konci listopadu,“ říká Erik Swan, ředitel Digital Business Exploration ve společnosti Husqvarna. 

Tato a další navrhovaná řešení tak umožní městům nejen předvídat a reagovat na výzvy spojené s urbanizací, ale také aktivně přispívat k udržitelnější a zdravější budoucnosti pro všechny jejich obyvatele.


Autor: TZ, red

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Změna výše dotace Nová zelená úsporám

5. února 2024 v 08:58

Od 15. února klesá dotace na fotovoltaiku. Při podpisu smlouvy do 9. února innogy garantuje vyplacení stávající dotace ve výši až 220 000 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. 

Další články
Nahoru