Dnes Sobota - polojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ochota nechat se očkovat klesá, podle praktiků k tomu přispívá stát nedodržením svých slibů
Očkovací látka AstraZeneca. Foto: Jan Puci

Ochota nechat se očkovat klesá, podle praktiků k tomu přispívá stát nedodržením svých slibů

Praktičtí lékaři dostanou o 13 000 dávek vakcín Moderna méně, než jim minulý týden přislíbil premiér a Národní dispečink očkování. Tvrdí to alespoň Společnost všeobecného lékařství a Sdružení praktických lékařů.

Do ordinací tento týden poputuje pouze 37 000 namísto původních 50 600 přislíbených dávek. Chybu v číslech podle praktiků udělal Národní dispečink očkování a Modernu tak dostane jen 188 ordinací, dalších 384 ordinací dostane vakcínu Janssen. 

„Je to velmi frustrující. Potíže s koordinací očkování a zásobováním praktiků vakcínami dlouhodobě dopadá jak na lékaře, tak na jejich pacienty, ochota se očkovat klesá, a to bohužel i u rizikových pacientů,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka. 

Distributor podle něj nyní rovnou rezervuje polovinu dodávky na druhou dávku. Jen tak je schopen garantovat její včasné dodání a zabránit tomu, aby se lékaři a jejich pacienti neocitli v situaci, kdy ji nebudou mít ve správný čas k dispozici. 

Podle dat SPL praktičtí lékaři k 16. květnu aplikovali 485 000 dávek vakcín, z toho 33 000 vakcín Pfizer, 97 000 Moderny, 333 000 vakcín od Astry Zenecy, a 22 000 vakcín Janssen od firmy Johnson & Johnson. 

„Za posledních 12 týdnů od startu očkování jsme kvůli nedostatku vakcín naočkovali množství pacientů, které bychom zvládli za dva týdny, kdybychom mohli jet naplno. Stát vůbec nevyužil naše kapacity, tato čísla mohla vypadat jinak,“ doplňuje Šonka. 

Podle nejnovějších dat praktici plně proočkovali 65 000 lidí starších 80 let, 222 000 lidí mezi 70 až 80 let, 113 000 jedinců ve věku mezi 60 až 70 lety a 40 000 ve věkové kategorii 50 a 60 let. Kromě Moderny by v tomto týdnu měla do 384 ordinací putovat i vakcína od Johnson & Johnson. 

Lékaři také připomínají, že podle stanoviska Evropské lékové agentury je možné vakcínu od firmy Pfizer skladovat i v ledničce při teplotě do 8 stupňů Celsia, a to otevírá dveře pro to, aby ji mohli dávat svým pacientům. 

„Zdá se, že tomu není nakloněno Ministerstvo zdravotnictví, které zabránilo distribuci vakcín Comirnaty do našich ordinací v Olomouckém kraji. Zde se Fakultní nemocnice domluvila s praktiky a připravila se souhlasem kraje efektivní a bezpečný způsob distribuce vakcíny přímo do ordinací. Ministerstvo to však údajně zakázalo. Tento krok v době, kdy se tempo očkování zpomaluje, nedává smysl. Z ministerstva jsme zatím vysvětlení nedostali,“ dodává Šonka. 

Podle praktického lékaře a člena výboru Společnosti všeobecného lékařství Cyrila Muchy tak vláda staví zbytečné bariéry a nevyužívá ochoty a schopností praktických lékařů. 

„Všichni jsou z tohoto stavu unaveni, vidíme to v našich ordinacích, kde klesá zájem a k očkování se hlásí čím dál méně lidí. Dalším faktorem ovlivňujícím zájem o vakcíny je nižší počet nakažených koronavirem, lidé se tak už necítí bezprostředně ohroženi,“ říká Cyril Mucha. 

Jak uvádí místopředseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha, zájem veřejnosti by pomohla vzbudit kampaň. Spíš než přesvědčovací formu by však volil takovou, která by pacienty více informovala o přínosu a bezpečnosti vakcín.


Autor: Karel Netolický

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Další články
Nahoru