dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Oceněný Troška nechce dělat filmy pro kino osamělého diváka
Režisér Zdeněk Troška (vlevo nahoře) byl oceněn za přínos českému humoru. Foto: Radovan Rybák

Oceněný Troška nechce dělat filmy pro kino osamělého diváka

V sobotu byly v Praze předány Ceny Unie českých spisovatelů. Získali je vietnamský překladatel Duong Tat Tu, profesor ústavního práva Václav Pavlíček a režisér Zdeněk Troška.

Za překlady české literatury cenu získal Duong Tat Tu, který do Prahy přijel poprvé v polovině 50. let ve svých dvaceti letech s první skupinou vietnamských studentů. Letos slaví osmdesátiny. Laudácio přednesla Iva Klinderová, která Vietnam i Vietnamce velmi dobře zná. „Za téma své diplomové práce si zvolil dílo Jiřího Wolkera,“ prozradila na oceněného.

Českou literaturu podle jejích slov pokládá za skvost evropské kultury, zejména Prahu považuje za nevyčerpatelnou inspiraci pro okolní svět. „Při výběru děl českých autorů k překladu do vietnamštiny postupoval chronologicky – J. A. Komenský, K. J. Erben, Božena Němcová, Jan Neruda, Franz Kafka, Jaroslav Hašek, Josef Nesvadba…,“ dodala. Cenu převzala dcera oceněného Duong Thi Chau Lan.

17. listopad i pro studenty z roku 1939

Za statečné občanské postoje cenu získal profesor Václav Pavlíček, ústavní právník a předseda správní rady a prezidia nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Angažuje se kupříkladu v tom, aby státní svátek 17. listopadu ve svém názvu opět zahrnoval i statečné studenty z roku 1939 (Mezinárodní den studenstva), přičemž by zůstal i nynější název Den boje za svobodu a demokracii, vztahující se k roku 1989.

Laudácio přečetla novinářka Monika Hoření, která připomněla, že profesor Pavlíček výrazně vystupoval i proti církevním restitucím, koná proti falšování dějin a letos – 28. října – převzal státní vyznamenání z rukou prezidenta republiky. Hoření uvedla, že věří, že profesor Pavlíček bude aktivní i po získání ocenění. „Potřebujeme vás,“ dodala.

Laurinová se smála, až si rozedřela dásně

Cenu – za přínos českému humoru – převzal režisér Zdeněk Troška. Řekl, že si ocenění váží, protože to od kritiků většinou schytává, a že největším Českým lvem je pro něj divák, že nechce dělat filmy pro „kino osamělého diváka“, chce ale, aby se lidé bavili. Trošku doprovodila herečka Sabina Laurinová – řekla, že když jí bylo 13 let, měla rovnátka a nesměla se smát, šla na Troškův film Slunce, seno, jahody a smála se tak, že měla od drátů rozedřené dásně.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru