Dnes Čtvrtek - polojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Ocenění za péči o památky získala Praha 1

Praha 1 vyhrála krajské kolo soutěže o titul Historické město roku 2021, kterou každoročně společně vyhlašují Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Ocenění, které si převzala na pražském Žofíně, získala za revitalizaci celé řady veřejných prostorů a zahájení i dokončení obnovy několika památkově chráněných objektů. 

V loňském roce Praha 1 obdržela v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón příspěvek ve výši 2 505 000 korun na obnovu dvou kulturních památek.

„S jeho pomocí jsme dokončili rekonstrukci barokního domu v Truhlářské 8. Nově je celý objekt využit pro Středisko volného času Jednička s příjemnou kavárnou v přízemí,“ uvedl Petr Burgr, místostarosta pro oblast kultury. „Peníze z programu jsme využili také na opravu hlavní lodi a transeptu kostela Všech svatých na Pražském hradě, která navázala na opravy presbytáře, provedené v roce 2020,“ dodal.

Na území Prahy 1 se rozkládá městská památková rezervace na rozloze 895 hektarů. Její součástí je i 1 265 kulturních památek. V uplynulých letech městská část dokončila velké množství jejich rekonstrukcí a oprav. V loňském roce to byla například i oprava fasády a oken Michnovského letohrádku na Kampě na Malé Straně. Ve veřejném prostoru Prahy 1 proběhlo několik rekonstrukcí ulic a chodníků. Příkladem je zdařilá rekonstrukce ulice Liliová v části mezi Betlémským náměstím a ulicí Anenská na Starém Městě. Radnice dopravně zklidnila a opravila ulici Samcovu u Petrského náměstí na Novém Městě.

„Výsadba nových stromů v lokalitě pokračovala například na Jungmannově náměstí, kde jsme koncem minulého roku vysadili dvě lípy podle dochovaných historických podkladů,“ doplnil Petr Burgr.

Historickým městem roku 2021 se nakonec staly Boskovice z Jihomoravského kraje. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují mimo jiné i nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Podle zásad programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

V České republice je na 40 000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón. „Z programu regenerace bylo za třicet let jeho existence použito ze státního rozpočtu 5,75 miliardy korun a s dalšími penězi sdruženými od obcí a vlastníků se opravilo 18 000 památek za 14,6 miliardy korun,“ zdůraznil Libor Honzák, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.Autor: Hla

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

Dnes ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

Dnes ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

Dnes v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Pálení Čarodějnic a stavění májky

Dnes v 09:33

Spolek za veselejší Střížkov a Praha 9 zvou na tradiční Pálení Čarodějnic a stavění májky v Parku Václavka. Masky čarodějnic a čarodějů vítány.

První městská část udělí pět Čestných občanství a dvě Ceny Prahy 1

Včera ve 23:33

Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo udělení dvou Čestných občanství Prahy 1, a to starostovi jihofrancouzského města Nîmes Jeanu-Paulu Fournierovi a in memoriam muzikoložce Lence Hlávkové. Už dříve zastupitelé souhlasili s udělením Ceny Prahy 1 lékaři Jaroslavu Eliášovi a tanečnici,...

Pozvánka Prahy 4: Poslední adresa Antonína Šindeláře

Včera ve 14:34

V pátek 19. dubna ve 12 hodin si městská část Praha 4 připomene úspěšného stavitele a politika Antonína Šindeláře, kterého komunistický režim připravil o podnikání, majetek a nakonec i život. Na domě číslo 1664/1 v ulici Sdružení v Nuslích bude umístěna pamětní tabulka Poslední adresa. Bude...

Slavnostní umístění pamětních tabulek

Včera v 11:56

Praha 6 zve na slavnostní umístění pamětní tabulky Poslední adresa staviteli a účastníkovi III. odboje Jaroslavu Klabíkovi na domě v ulici Milady Horákové 115/107 v Praze 6 u příležitosti výročí jeho úmrtí.

Praha 1 poděkovala pracovníkům školství

Včera v 11:51

Muziky, tance, vybraných pochoutek i výhledů na historické centrum metropole si užívali účastníci plavby pro zaměstnance škol, kterou v pondělí 15. dubna zorganizovala radnice Prahy 1.

První jarní košt

Včera v 09:07

Vítání jara se sklenkou v ruce v sobotu 20. dubna na náplavce v Praze 2.

Praha 14 zahájila sběr věcí pro Swap

Včera v 08:33

Dnes začíná sběr oblečení a knih pro Swap, který proběhne 25. dubna před metrem Rajská zahrada v rámci Den Země a Reuse den Prahy 14.

Další články
Nahoru