Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Ocenění za péči o památky získala Praha 1

Praha 1 vyhrála krajské kolo soutěže o titul Historické město roku 2021, kterou každoročně společně vyhlašují Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Ocenění, které si převzala na pražském Žofíně, získala za revitalizaci celé řady veřejných prostorů a zahájení i dokončení obnovy několika památkově chráněných objektů. 

V loňském roce Praha 1 obdržela v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón příspěvek ve výši 2 505 000 korun na obnovu dvou kulturních památek.

„S jeho pomocí jsme dokončili rekonstrukci barokního domu v Truhlářské 8. Nově je celý objekt využit pro Středisko volného času Jednička s příjemnou kavárnou v přízemí,“ uvedl Petr Burgr, místostarosta pro oblast kultury. „Peníze z programu jsme využili také na opravu hlavní lodi a transeptu kostela Všech svatých na Pražském hradě, která navázala na opravy presbytáře, provedené v roce 2020,“ dodal.

Na území Prahy 1 se rozkládá městská památková rezervace na rozloze 895 hektarů. Její součástí je i 1 265 kulturních památek. V uplynulých letech městská část dokončila velké množství jejich rekonstrukcí a oprav. V loňském roce to byla například i oprava fasády a oken Michnovského letohrádku na Kampě na Malé Straně. Ve veřejném prostoru Prahy 1 proběhlo několik rekonstrukcí ulic a chodníků. Příkladem je zdařilá rekonstrukce ulice Liliová v části mezi Betlémským náměstím a ulicí Anenská na Starém Městě. Radnice dopravně zklidnila a opravila ulici Samcovu u Petrského náměstí na Novém Městě.

„Výsadba nových stromů v lokalitě pokračovala například na Jungmannově náměstí, kde jsme koncem minulého roku vysadili dvě lípy podle dochovaných historických podkladů,“ doplnil Petr Burgr.

Historickým městem roku 2021 se nakonec staly Boskovice z Jihomoravského kraje. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují mimo jiné i nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Podle zásad programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

V České republice je na 40 000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón. „Z programu regenerace bylo za třicet let jeho existence použito ze státního rozpočtu 5,75 miliardy korun a s dalšími penězi sdruženými od obcí a vlastníků se opravilo 18 000 památek za 14,6 miliardy korun,“ zdůraznil Libor Honzák, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.Autor: Hla

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Další články
Nahoru