Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Očekávané dračí fantasy Čtvrté křídlo je tu

Mimořádně úspěšný titul konečně přichází na český trh. V zahraničí se z knihy Čtvrté křídlo stala doslova knižní senzace roku a zájem o další díly i jejich autorku Rebeccu Yarros trhá rekordy. V prodejích, čtenosti, oblibě na sociální sítích, v komunitách new adult fanoušků i o dost starších čtenářů. Možnost exkluzivního předprodeje využili nedočkaví čeští čtenáři na šesti místech republiky, na svůj titul si museli vystát dlouhé fronty, podle jejich slov to ovšem za to stálo.

ctvrte-kridlo Dračí fantasy Čtvrté křídlo, o které se hovoří jako o nové Hře o trůny, vydává nakladatelství Fragment (499 Kč) v překladu Pavly Kubešové.  

Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála.

Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít. To je hlavní zápletka nové knihy Čtvrté křídlo, se kterou spisovatelka Rebecca Yarros doslova uhranula svět. Kniha je klasickou zástupkyní romantasy, čtenáři se tedy mohou těšit na osvědčenou kombinaci originálního fantasy světa a chytlavé hate-to-love romantické linky.

S hlavní hrdinkou Violet se pustí po hlavě do děsivých zkoušek, při kterých zapomenou dýchat a nervy budou mít napnuté k prasknutí. Violet nejednou půjde o holý život. Hledá pravé přátelství a lásku, musí ale bojovat i s nepřáteli, kterých, jako dcera velící generálky, nemá právě málo. Hledání přátel a lásky se dotýká každého z nás a v prostředí válečné školy je toto téma o to intenzivnější, že nikdo neví, zda se dožije dalšího dne.

Kniha dokonale naplňuje žánr romantasy svými intimními pasážemi, ve kterých Violet prožívá žhavé něžnosti s nejnebezpečnějším kolegou z válečné akademie – Xadenem.

Koncept draků a válečné školy, ve které se k nim propracují jen ti nejsilnější kadeti, zatímco ty neúspěšné čeká smrt, je krutě neotřelý. Přesto je Dark academia mezi čtenáři populární. I proto, že se autorce podařilo efektně pracovat s klasickými prvky jako je vyvolená hrdinka a hlavní záporák, který se mění na hrdinu.

Jedním z dalších nosných témat knihy jsou rodinné vztahy, jak nás ovlivňují, zda rodina inspiruje a povzbuzuje, nebo je naopak břemenem a přítěží, které nám komplikují život. V knize rezonuje i zajímavé téma, zda by děti měly nést důsledky činů svých rodičů. Zda by v tomto příběhu měly tvrdě zaplatit za zradu, které se dopustili jejich rodiče. 

Příběh je i o překonání sebe sama, o hledání nových cest, vytrvání a nevzdávání se, i když šance na úspěch se mohou zdát mizivé. Kniha je plná tajemství i odhalení, autorka umí udržet čtenáře neustále ve střehu, a to je i jeden z důvodů, proč se od ní nemohou odtrhnout a s netrpělivostí očekávají další díly ságy.

Čtvrté křídlo kraluje čtenářské databázi Goodreads. Získala přes 1,3 milionu udělených hodnocení, má více než 180 000 recenzí, průměr hodnocení 4,6 hvězdiček z 5. A cena čtenářů za nejlepší romantasy roku. Žádný jiný titul nemá za rok 2023 lepší statistiky.

Drtí žebříčky knižních bestsellerů. Během prvního půlroku od publikace knihy se po světě prodaly 2 miliony výtisků. Na vrcholu žebříčku The New York Times se držela dlouhé měsíce. Fenoménem se kniha stala díky sociálním sítím, když naprosto ovládla TikTok a velmi rychle se tak stala bestsellerem.

Čtvrté křídlo upevnilo nejžhavější hybridní žánr minulého roku romantasy a autorka se těší nebývale masivní podpoře obrovského množství čtenářů z celého světa.
Společnost Amazon zakoupila práva na celou plánovanou sérii a chystá seriálovou adaptaci.

https://www.goodmorningamerica.com/culture/video/rebecca-yarros-talks-new-book-iron-flame-104653248

Zde několik ocenění, které kniha získala:

Goodreads Choice Award: Winner for Best Romantasy (2023) A #1 New York Times bestseller • Optioned for TV by Amazon Studios • Amazon Best Books of the Year, #4 • Apple Best Books of the Year 2023 • Barnes & Noble Best Fantasy Book of 2023 • NPR “Books We Love” 2023 • Audible Best Books of 2023 • Hudson Book of the Year • Google Play Best Books of 2023 • Indigo Best Books of 2023 • Waterstones Book of the Year finalist • Newsweek Staffers’ Favorite Books of 2023 • Paste Magazine's Best Books of 2023

Čtvrté křídlo vychází 28.3. v překladu Pavly Kubešová, vychází jako e-book a audiokniha. 

O autorce:

Rebecca Yarros

Rebecca Yarros je bestsellerovou autorkou New York Times, USA Today a Wall Street Journal, která napsala již více než patnáct románů včetně Čtvrtého křídla a In the Likely Event. Její knihy ocenilo již množství recenzentů Publishers Weekly a získala také titul Kirkus Best Book of the Year. Rebecca miluje vojenské hrdiny a za toho svého je spokojeně vdaná už přes dvacet let. Je matkou šesti dětí a aktuálně se snaží přežít pubertu dvou ze svých čtyř synů-hokejistů. Když zrovna nepíše, můžete ji najít na hokejovém stadionu nebo při ukradených chvilkách s kytarou a kávou. Žije v Coloradu se svou rodinou, jejich tvrdohlavým anglickým buldokem, divokými činčilami a mainskou mývalí kočkou Artemis, která jim všem vládne. Poté, co Rebecca vychovala a následně adoptovala jejich nejmladší dceru, se s velkým zápalem snaží pomáhat dětem v pěstounském systému prostřednictvím neziskové organizace One October. Tu založila se svým manželem v roce 2019 Pokud se chcete dozvědět víc o jejich plánech, jak zlepšovat životy dětí v pěstounské péči, navštivte www.oneoctober.org.


Autor: TZ, red

David Urban: Vražedná splátka

17. dubna 2024 ve 23:04

Vražedná splátka je název nového románu kriminalisty Davida Urbana, držitele Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2022. Vyšetřování nového případu začíná nálezem hořícího luxusního auta s mrtvolou uvnitř ..  

Carl Gustav Jung: Odpověď na Jóba

14. dubna 2024 v 19:06

Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.

Felix Weiß: Zahradní ptáci

13. dubna 2024 ve 20:17

Zahradou se prohání pták – ale jaký druh a jak ho jen poznat? Tento atlas vám to usnadní. S pomocí jasných charakteristik a podrobných ilustrací lze rychle zúžit okruh možných kandidátů. 

Roman Kodet: Příběh samurajů

12. dubna 2024 v 17:59

Japonští středověcí válečníci – samurajové – se stali jedním ze symbolů Země vycházejícího slunce. Jejich zobrazení v nesčetných filmech, knihách či komiksech jim propůjčilo téměř mytickou podobu neohrožených bojovníků, jejichž meče rozsévaly smrt na bitevních...

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Katharina Schlegl-Koflerová: Výchova štěněte

4. dubna 2024 ve 20:00

Kdo by nechtěl mít čtyřnohého přítele, který bez problémů projde těžkým obdobím štěněcího věku? Dosáhnout tohoto cíle však nevyžaduje žádná kouzla. Vhodné podmínky si vytvoříte sami tím, že budete štěně od samého začátku správně cvičit.

Gillian McAllisterová: Stane se včera

3. dubna 2024 v 16:30

Je možné zabránit vraždě, která se už stala? Je půlnoc, Svátek Všech svatých, a Jennie netrpělivě vyhlíží svého osmnáctiletého syna Todda, který měl být dávno doma. 

Stanislava Jarolímková: Pražská okénka 2

2. dubna 2024 ve 23:39

Když v roce 2022 Stanislava Jarolímková vydala knížku Pražská okénka o různých historických zajímavostech hlavního města, netušila, jak velký bude mít u čtenářů úspěch. Proto se rozhodla na ni volně navázat druhým dílem Pražská okénka 2. I tentokrát se dozvíte mnoho zajímavého i nečekaného...

Očekávané dračí fantasy Čtvrté křídlo je tu

1. dubna 2024 v 17:44

Mimořádně úspěšný titul konečně přichází na český trh. V zahraničí se z knihy Čtvrté křídlo stala doslova knižní senzace roku a zájem o další díly i jejich autorku Rebeccu Yarros trhá rekordy. V prodejích, čtenosti, oblibě na sociální sítích, v komunitách new adult fanoušků i o dost starších...

Další články
Nahoru