Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Obživne v Praze 5 developerský kostlivec exstarosty Jančíka?
V oblasti Malvazinek hrozí další výstavba, místní jsou proti. Foto: archiv o. s. Přátelé Malvazinek

Obživne v Praze 5 developerský kostlivec exstarosty Jančíka?

Rozhodnutí o osudu kontroverzního developerského projektu Na Pláni může padnout na zítřejším zasedání zastupitelstva MČ Praha 5. Odpůrci projektu chystají před jednáním přímo u radnice páté městské části manifestaci. A mají silného spojence, o kauzu se totiž začal zajímat sám veřejný ochránce práv.

Obživne Jančíkův kostlivec? Odpověď na tuto otázku netrpělivě očekávají stovky obyvatel pražské čtvrti Malvazinky, před jejichž okny má na místě parku vyrůst 14 bytových domů. A to i přesto, že Městský soud v Praze vloni zrušil rozhodnutí o umístění této stavby. Ve čtvrtek 20. června od 13.00 hodin se má situací zabývat zastupitelstvo Prahy 5.

Developer žádá velkou kompenzaci

Developer projektu Na Pláni, společnost GEOSAN Sigma, si podle občanského sdružení Přátelé Malvazinek pochybení nepřipouští. Spíše naopak. V čerstvém dokumentu zaslaném starostovi žádá buď podporu radnice, nebo odstoupeni od smlouvy za kompenzaci 140 milionů korun.

„Výše částky je naprosto nesmyslná, de facto se jedná o vydírání. GEOSAN nepředložil žádné doklady, jak k této částce došel. Hovoří o 40 milionech korun za projektovou dokumentaci a 100 milionů za takzvaný ušlý zisk. Případná kompenzace za projektové práce se přitom podle odhadů našich expertů pohybuje v částkách řádově několikanásobně nižších,“ řekl Ondřej Velek (SZ), který je členem zastupitelstva Prahy 5.

Advokát Ondřej Tošner, který dlouhodobě zastupuje občany z lokality bojující proti projektu, vidí pozici městské části ještě silnější: „Jelikož nejsou naplněny podmínky nájemní smlouvy z hlediska souladu stavby se zákonem a termínu dokončení stavby, je zde dáno právo Městské části Praha 5 odstoupit od této smlouvy. Jelikož by se jednalo o postup v souladu se smlouvou, není ani městská část povinna hradit škodu, kterou by si stavebník případně nárokoval,“ vysvětluje Tošner.

Historie a právní rámec projektu

Rozlehlý park ve vilové čtvrti na smíchovských Malvazinkách v Praze 5 si vyhlédl developer GEOSAN Sigma pro komerční projekt 14ti bytových domů a v roce 2006 podepsal smlouvu s tehdejším starostou Městské části Praha 5 Milanem Jančíkem.

Uzavřená smlouva je pro MČ Praha 5 údajně velmi nevýhodná, například dohodnutá prodejní cena pozemků, 49 miliónů korun, je vzhledem k lokalitě hluboko pod tržní hodnotou. Cena je těsně pod padesátimilionovou hranicí, nad kterou je nutné žádat o svolení Magistrát hl. m. Prahy.

V roce 2010 Úřad MČ P5 vydal stavební povolení pro 1. etapu výstavby projektu, v roce 2012 však Městský soud v Praze rozhodnutí ve věci umístění stavby pro 1. etapu výstavby zrušil. Přesto v listopadu 2012 nechal developer, jak tvrdí občanské sdružení Přátelé Malvazinek, vykácet v parku na 200 stromů.

O kauzu se zajímá ombudsman

Postup úřadů v této kauze začala zkoumat samotná kancelář veřejného ochránce práv. „Jestliže je pokračováno ve stavbě na základě platného stavebního povolení, jehož podmínky povolení však byly soudním rozhodnutím zrušeny, je zřejmé, že státní správa musí na tuto situaci reagovat a vyvodit z ní důsledky ve prospěch občanů. Veřejný ochránce práv zahájil v této věci řízení a žádá státní orgány o zaslání stanoviska,“ vysvětluje zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.

Varianty vývoje situace shrnuje člen Přípravného výboru občanského sdružení Přátelé Malvazinek o.s. Martin Lepšík: „Když MČ Praha 5 odstoupí od nájemní smlouvy, projekt tím zastaví, o což se místní občané již léta snaží. Když městská části naopak nevýhodně prodá pozemky Na Pláni developerovi, projekt tím de facto posvětí, ale zároveň se vystaví trestnímu stíhání ze strany občanů Prahy 5. A když bude pokračovat v alibistickém přístupu a nepodnikne nic, situaci tím jen dále vyostří,“ uzavírá možný vývoj člen Přípravného výboru občanského sdružení Přátelé Malvazinek o.s.  Martin Lepšík.


Autor: Dalibor Kracík

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

Dnes v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

Dnes v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Praha 4 vyhlásila dotační programy pro rok 2022

Dnes v 08:53

Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity...

Město uvolní na nákupy vybavení do škol další peníze

Dnes v 08:48

Radou hl. m. Prahy byl odsouhlasen tisk na malé investiční akce a nákupy na pražských středních školách za celkem 15 milionů korun. Součástí materiálu je i pořízení koncertního křídla značky Steinway & Sons pro Pražskou konzervatoř Na Rejdišti v hodnotě 4 milionů...

Ředitelé škol zřizovaných Prahou 2 dostanou mimořádné odměny

Včera v 18:53

Ředitelé základních a mateřských škol zřizovaných Prahou 2 dostanou z rozpočtu těchto příspěvkových organizací mimořádné odměny v celkové výši 540 tisíc korun. Schválili to radní na svém dnešním jednání, jak v tiskové zprávě informovala mluvčí městské části Andrea...

Další články
Nahoru