Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Obžaloby v kauze sportovních dotací nezasáhnou do pražských kandidátek
Mezi obžalovanými je i pražský zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL), který je čtyřkou na kandidátce Spolu. Foto: KDU-ČSL

Obžaloby v kauze sportovních dotací nezasáhnou do pražských kandidátek

Obžaloby v kauze údajného ovlivňování sportovních dotací na pražském magistrátu nebudou znamenat úpravy na kandidátkách stran a hnutí v komunálních volbách. Mezi obžalovanými jsou mimo jiné současní zastupitelé Jan Wolf (KDU-ČSL), který je čtyřkou na kandidátce Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), a Stanislav Nekolný opět kandidující za ANO. Podle zástupců stran se žádného trestného činu nedopustili.

Kauza se týká přidělení několika sportovních dotací v letech 2018 a 2019. Kromě zmíněných zastupitelů jsou mezi devíti obžalovanými podle informací serveru SeznamZprávy například bývalý primátorův náměstek Karel Březina (ČSSD), bývalý předseda magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonín Lébl a bývalá vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová.

„Ze spisu, který vypracovala policie, je průkazné, že se Jan Wolf žádného úmyslného trestného činu nedopustil. V jeho případě šlo o kolektivní hlasování grantové komise, které bylo jednomyslné. Žádné změny na kandidátní listině tedy neplánujeme a čekáme na rozhodnutí nezávislého soudu," uvedla mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová.

Podobně se vyjádřil předseda pražské organizace hnutí ANO Ondřej Prokop ke kandidatuře Nekolného. Ten se podle něj stal členem magistrátní komise jen tři týdny před hlasováním a jeho obžalobu považuje za omyl.

Kromě Wolfa a Nekolného podle serveru mezi obžalovanými figuruje zastupitel STAN a starosta Ďáblic Miloš Růžička. Ten již zmizel z kandidátky STAN poté, co ji pražské hnutí přepracovalo po obvinění bývalého předsedy pražské buňky Petra Hlubučka v kauze údajné korupce v dopravním podniku Dozimetr.

Podle vyšetřovatelů obžalovaní úředníci a politici dělali kroky k tomu, aby byly vybrané sportovní projekty upřednostněny. Tři z ovlivněných dotací směřovaly podle textu obžaloby v letech 2018 až 2019 do spolku TJ ABC Braník, další do SK Ďáblice a poslední do SK RSF Praha.

Jeden z magistrátních úředníků policistům popsal, že existoval seznam preferovaných klubů a svazů, které měly dotace dostat podle předem domluvených dohod pražských politiků, doplnil web.


Autor: ČTK

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru