dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
17°C
Obyvatelé Trojické ulice nemají klidné spaní, pod jejich okny probíhá bujará zábava
Noční ruch před klubem P.M. v Trojické ulici. Foto: archiv

Obyvatelé Trojické ulice nemají klidné spaní, pod jejich okny probíhá bujará zábava

Ačkoli život v podskalské ulici Trojická se přes den neliší od ostatních míst této čtvrti Prahy 2, většinu nocí v měsíci trápí místní obyvatelé trápí hluk, o který se starají především návštěvníci hudebního klubu P.M. a hostince U suché dásně. I když sem často vyjíždí hlídky strážníků, situaci se nedaří zlepšit, po letních prázdninách se spíše zhoršila. Problémy zde přetrvávají už několik let.

Klub P.M. nemá pevnou otevírací dobu, je určen pro předem domluvené akce, které většinou končí až po půlnoci, občas až nad ránem. Fenoménem posledních měsíců se staly „nájezdy“ zahraničních návštěvníků, které do oblasti vozí patrové autobusy. Ty občas dokonce zastaví v jednosměrné ulici Trojická a stojí zdě klidně i pár minut, než zábavy chtivá mládež vystoupí. Početné a zároveň hlasité skupiny cizinců pak klub opouští často kolem jedné hodiny. Bývá zde vidět popíjení alkoholu, přitom pražská vyhláška to už několik let na tomto místě zakazuje. Minulý týden zde v pět ráno začal mladík hrát na kytaru, přátelé ho doprovázeli zpěvem.

pm-club_1

Na fasádě domu na rohu ulic Trojická a Podskalská se nedávno objevil transparent upozorňující na neúnosnou situaci.

Jen o pár desítek metrů od klubu stojí hlavně mezi mladými lidmi oblíbený hostinec U suché dásně. Otevírá až odpoledne a zavírá většinou až hluboko po půlnoci. I jeho hosté při kouření cigaret často velmi hlučí a postávají s pivem na ulici, takže také porušují vyhlášku.

Radnice Prahy 2 se na základě stížností místních obyvatel snažila řešit situaci návrhem omezení otevírací doby podniků v ulici Trojická, ale magistrát, který má jako jediný pravomoc takovou vyhlášku vydat, to odmítl s odůvodněním, že nechce vydávat normu kvůli jedné ulici.

Jen během září obdržela městská policie 14 oznámení na rušení nočního klidu v Trojické ulici, z nichž některá byla duplicitní. Nejčastěji se jednalo o výjezdy ve vztahu k P.M. Clubu.

„Většina přestupků v Trojické ulici se týká rušení nočního klidu hlukem vznikajícím při rozhovoru čekajících osob před klubem nebo odcházejících z něj. Samozřejmě také hovorem kuřáků mezi sebou. Jednotlivé osoby však mluví normálně, nekřičí ani nepovykují. Hluk pak vznikne počtem těchto osob, mluvíme běžně o skupince 30 až 100 hovořících osob najednou v jednom místě,“ uvedla mluvčí Městské policie Irena Seifertová.

Tvrzení, že osoby mluví normálně a nepovykuji, není zdaleka vždy pravda, což potvrzují četná svědectví místních obyvatel. Server Pražský patriot s několika hovořil. „Skoro při každé akci v Trojické ulici se najde pár návštěvníků, které vás zbudí. Cizinci zde často zpívají. A velkým problémem jsou i autobusy, které zde přece nemají co dělat,“ sdělila pod slibem anonymity jedna z obyvatelek ulice Trojická.

Zájezdové autobusy, které přijedou do ulice, nemají kde zaparkovat. Proto jim nedělá problém stát i několik minut na přechodu, nebo blokovat celou ulici. Třeba před měsícem se tento výjev stal v noci na rohu ulice Trojická a Pod Slovany. Několik minut trvajícímu státní autobusu na přechodu pod okny bytových domů přihlížela hlídka strážníků.

pm-club-2_1-nahled

„V době příjezdu hlídky strážníků na místo již autobus stál na místě a vystupovali z něj cestující, kteří odcházeli do klubu. Situace v té době již nešla vyřešit jinak, než že hlídka nechala urychleně vystoupit turisty. Následně se na místo dostavilo ještě dalších 10 autobusů plných návštěvníků P.M. clubu. Právě díky přítomnosti hlídky strážníků byla situace zvládnuta bez oznámení na rušení nočního klidu a bez omezení dopravy,“ sdělila Irena Seifertová.

To, že nikdo městskou policii nevolal, ještě neznamená, že k němu nedošlo. „Samozřejmě, že ano, ale hodně lidí v této ulici už strážníkům nevěří, že se dokáží o klid postarat, tak ani na linku 156 nevolají. Je to ztráta času,“ sdělil nájemník, který bydlí v domě naproti klubu.

Mezi přístupem hlídek městské policie v ulici Trojická je rozdíl a bylo by nefér je strkat do „jednoho pytle“. Zatímco někteří strážníci po příjezdu utišují hlučící návštěvníky klubu, někteří to evidentě nedělají a jen na situaci dohlíží.

Důkaz o pití ulici na veřejnosti a rušení nočního klidu přináší i fakt, že v ulici jsou za to udělovány pokuty. Jen v noci na středu 20. září bylo podle tvrzení městské policie v Trojické ulici uděleno v příkazním řízení na místě 16 pokut za požití alkoholu, v celkové hodnotě 5600 korun. Za rušení nočního klidu  byla udělena jedna pokuta ve výši 200 a jedno napomenutí.

Před dvěma lety zavedl klub po dohodě s radnicí Prahy 2 opatření, že kdo vyjde z P.M. Clubu a bude se chtít vrátit, zaplatí znovu vstupné. To mělo zabránit tomu, aby návštěvníci klubu nepostávali zbytečně venku. Nezdá se však, že by to bylo dodržováno.

Server Pražský patriot se s několika dotazy obrátil na provozovatele hudebního klubu. Ptal se například, jak je to s výše uvedeným opatřením a také ho zajímalo, jaká kroky dělá klub, aby k rušení nočního klidu ze strany jeho návštěvníků nedocházelo.

„Omlouváme se, ale nebudeme odpovídat na vaše dotazy z důvodu špatné zkušenosti s veřejnými sdělovacími prostředky, které naše předchozí vyjádření již několikrát poupravily a tím nás poškodily,“ odepsal manažer provozu P. M. clubu Pavel Procházka.

Server Pražský patriot o nočním hluku v Trojické ulici informuje dlouhodobě, a když před dvěma lety publikoval vyjádření klubu, určitě ho nijak neupravil.

„Bohužel nemůžeme zasahovat na veřejné komunikaci. Hosty usměrňujeme v našich prostorech. Tam je vše v pořádku. Při odchodu z klubu nemůžeme hosty omezovat,“ sdělil v roce 2015 manažer klubu Miroslav Renner. Jaký je reálný důsledek tohoto „usměrňování“, se můžete v ulici Trojická sami přesvědčit několikrát do týdně kolem půlnoci.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

4. června 2020 v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Další články
Nahoru