dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Obyvatelé Spořilova ve vedrech kolabují z výfukových  zplodin
Tento obrázek vidí ze svých oken mnoho obyvatel Spořilova. Foto: archiv

Obyvatelé Spořilova ve vedrech kolabují z výfukových zplodin

„Celé tři roky trvá protiprávní situace na Spořilovské ulici v Praze 4, za kterou je odpovědný pražský magistrát. K této záležitosti se ve zprávě pro Poslaneckou sněmovnu vyjádřil i veřejný ochránce práv. Ve svém stanovisku uvádí, že současný způsob organizace doprav, jehož důsledkem je faktické navedení těžké nákladní kamionové dopravy do oblasti obytné zástavby, je v rozporu s právem a neodpovídá principům dobré správy,“ napsala exkluzivně pro server Pražský patriot Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.

Kromě ombudsmana se k této záležitosti vyjádřil ve svém usnesení i jeden z výborů Senátu, který pořádal pod vedením senátorky Sykové veřejné slyšení. Ústav experimentální medicíny dokonce upozornil na závažná zdravotní rizika nadměrně znečištěného životního prostředí pro obyvatele Spořilova a vědecký výzkum dokonce potvrdil, že emise produkované ve Spořilovském kopci jsou 1000krát vyšší než emise produkované na dálnici.

Doposud se však nestalo nic, co by situaci výrazně zlepšilo a těžce zkoušeným obyvatelům Spořilova zásadně pomohlo. Přitom radnice Prahy 4 měla povinnost ochránit obyvatele všemi dostupnými prostředky, stejně tak jako ochránili práva svých občanů běchovičtí zastupitelé či křeslický starosta.

Lidé dokonce umírají na ulici

Ministerstvo zdravotnictví mělo okamžitě odebrat TSK hlukovou výjimku pro Spořilovskou, z důvodu závažného ohrožení veřejného zdraví, a výjimka neměla být dokonce nikdy hygienickou stanicí, v takto dlouhodobě extrémně dopravně zatížené a hustě obydlené oblasti, udělena.

sporilov-zasah-hasicu-nahled

Zásah hasičů u občana Spořilova

Na Spořilově, někdy i několikrát týdně, zasahuje záchranná služba u lidí, kolabujících v prostředí plném výfukových plynů, dokonce lidé umírají i na ulici. Jak daleko musí situace ještě dojít, aby se našlo okamžité řešení? Katastrofu ještě umocňuje déle než měsíc trvající suché období s tropickými vedry, které má pokračovat i po většinu srpna.

V bytech dosahují teploty 35 stupňů a nelze téměř větrat, protože pak lidé dýchají vzduch plný prachu a jedů, kterými se dusí. Následky jsou opravdu tragické. Není navíc výjimkou, když se zde vytvářejí kolony kamionů, a to dokonce obousměrně.

I přes opakované žádosti na magistrátu a radnici Prahy 4 se zde v tropických vedrech ráno a večer nekropí. Přitom v této oblasti mělo TSK řešit situaci přednostně.

Emise se zvyšují mnohonásobně

Za této situace Ropid od července, kdy pravidelně klesá počet cestujících až o třetinu, zavedl do této oblasti místo běžných autobusů hlučné kloubové autobusy, které zde jezdí naprosto nevytížené, produkují více emisí a celou situaci ještě mnohonásobně zhoršují.

V místě kritických emisí z kamionové dopravy, kde žijí tisíce lidí, jezdí v současné době dokonce 1200 autobusů denně. Celá polovina těchto autobusů neprojíždí ulicí Hlavní u OD Centrum plynule, kvůli oboustranně parkujícím autům, a opakovaně zastavují a znovu se rozjíždějí.

Produkované emise se tak zvyšují mnohonásobně. Ke kritické situaci na Spořilově přispívá dalších asi 60 tisíc osobních aut. Takto kumulovaný účinek hluku a škodlivin, ze Spořilovské a Hlavní ulice, je za současných tropických teplot již pro lidské zdraví přímo zničující.

Autorkou textu je Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Další články
Nahoru