Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Obyvatelé Sandry v Praze 11 by mohli nechávat auta v novém parkovacím domě
Bývalý hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto: JP

Obyvatelé Sandry v Praze 11 by mohli nechávat auta v novém parkovacím domě

Lidé, kteří budou obývat nyní rekonstruovanou bývalou ubytovnu Sandra v Praze 11, by své vozy mohli parkovat v novém parkovacím domě. Ten by mohl vzniknout mezi ulicemi Šalounova a Opatovská na ploše nynějšího parkoviště. Náklady na vybudování objektu architekti vyčíslili na částku okolo 140 milionů korun bez DPH.

Pro výstavbu parkovacího domu je však nutná směna pozemků v majetku Prahy a soukromého vlastníka, firmy PGC reality. Vyplývá to z objemové studie parkovacího domu, kterou má ČTK k dispozici.

Nový parkovací dům by podle studie, zpracované projektanty ze studia Len+k architekti, měl mít pět pater a k parkování nabídnout přes 380 stání. Ta by podle dokumentu měla sloužit jak stávajícím rezidentům lokality, tak budoucím obyvatelům nyní rekonstruovaného objektu Sandra a panelového domu Hotel Opatov.

Na ploše o 4955 metrech čtverečních by měla spolu s parkovacím domem vzniknout i restaurace rychlého občerstvení. Ta by podle architektonického návrhu mohla na pozemku stát jako solitérní budova nebo by mohla být začleněná do objektu parkovacího domu.

V samostatně stojícím parkovacím domě by podle návrhu architektů vzniklo 383 míst, z nichž některá by byla na nekryté střeše objektu. V případě, že by byla provozovna rychlého občerstvení součástí domu, tak by nový objekt nabídl o pět parkovacích stání více.

V případě dvou samostatných budov by bylo nutné zbudovat nový vjezd z ulice Šalounova a přebudovat sítě. Nevýhodou druhé varianty je to, že by městská parkovací stání zasahovala na pozemek soukromníka. Tuto variantu nicméně podpořili členové Výboru pro územní rozvoj a životní prostředí a Dopravní komise Prahy 11.

Parkovací dům je na Chodově plánovaný kvůli nedostatku parkovacích míst v lokalitě. Poptávka po parkovacích stáních by měla narůst s novými obyvateli opravovaného panelového domu.

Podle místostarosty Jižního Města Ondřeje Prokopa (ANO) jsou pro případ, kdy by nebyl parkovací dům k dispozici před dokončením rekonstrukce Sandry, připravená pro obyvatele panelového domu parkovací stání mimo jiné v nedalekém městském objektu Zahrady Opatov.

Bývalou ubytovnu Sandra, která je na adrese Nad Opatovem 2140, radnice jedenácté městské části rekonstruuje od léta 2019. Celkem by opravy měly stát asi 500 milionů korun. Radnice si na ně od hlavního města zatím půjčila 200 milionů korun a přijala dotaci ve výši 73 milionů korun.

Po dokončení stavebních prací, které provádí pracovníci firmy Hochtief, by mělo v panelovém domě z roku 1984 vzniknout 174 bytů. Většinu ubytovací kapacity by měly využívat mladé rodiny a další byty by měli obývat senioři, zaměstnanci veřejného sektoru a sociálně slabí.


Autor: ČTK

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru