Dnes Úterý - polojasno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Obyvatelé Prahy 14 budou na podzim volit v jednom obvodu 31 zastupitelů
Komunální a senátní volby proběhnou 23. a 24. září. Ilustrační foto: archiv

Obyvatelé Prahy 14 budou na podzim volit v jednom obvodu 31 zastupitelů

Obyvatelé Prahy 14 budou letos v podzimních komunálních volbách, stejně jako minule, volit v jednom volebním obvodu 31 zastupitelů městské části. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části. 

Stanovit počet zastupitelů umožňuje městské části zákon o volbách. Počet zastupitelů a volebních obvodů postupně schvalují všechny pražské radnice včetně magistrátu, na který budou Pražané volit v jednom obvodu 65 zastupitelů.

„Kdybychom tak neučinili (včerejší rozhodnutí) a neprošlo by žádné usnesení, měli bychom nejnižší počet zastupitelů, tedy 25, a pokud bychom nerozhodli o počtu volebních obvodů, byl by automaticky stanoven jeden," řekl starosta Jiří Zajac (ODS).

Volby v Praze 14 vyhrála v roce 2018 koalice TOP 09, STAN a lidovců, která získala 29,4 procenta voličských hlasů a 11 zastupitelských mandátů v 31členném zastupitelstvu. Druhé skončilo hnutí ANO s 16,5 procenta a šesti křesly. Následovali Piráti, které podpořilo 13,8 procenta voličů a získali pět zastupitelů, stejně jako ODS. Do zastupitelstva se dostalo také sdružení Nezávislí – Naše Čtrnáctka s 9,9 procenta hlasů a čtyřmi zastupiteli.

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru