dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Obyvatele centra obtěžují vltavské ohňostroje, na organizátory hlučných show nikdo nemůže
Cestující výletní lodě sledují pětiminutý ohňostroj, který byl nedávno odpálen krátce před dvaadvacátou hodinou. Foto: PP

Obyvatele centra obtěžují vltavské ohňostroje, na organizátory hlučných show nikdo nemůže

Velký novoroční ohňostroj, který v centru metropole zajišťuje každý rok pražský magistrát, byl loni poprvé (a prozatím naposledy) odpalován  z pontonu u Střeleckého ostrova. Nicméně to neznamená, že by v tomto úseku Vltavy v centru Prahy byla o večerní světelné show nouze. Naopak. Často se zde totiž konají ohňostroje odpalované z řeky pro potěšení klientů lodních společností. Hlučná zábava vadí místním obyvatelům, jejich zvířecím miláčkům a podle dřívějších  zkušeností nemá ani dobrý dopad na ptactvo. „Bohužel s tím nemůžeme nic dělat,“ stěžuje si radnice Prahy 1.

Jak takové ohňostroje na řece vypadají? Zaplněná výletní loď připluje večer do oblasti Karlova mostu, jen pár desítek metrů od pontonu, ze kterého je pak několik minut trvající ohňostroj odpálen. Turisté na mostu, březích a na vyhlídkové lodi jsou nadšeni, místní obyvatelé nikoli.  

„Lidé si opakovaně stěžují, stresuje to jejich psy i kočky. Je samotné to ruší, zlobí se. Těžko jim vysvětlujeme, že proti tomu nemůžeme účelně bojovat. K ohňostrojům máme negativní postoj. Firmy, které nabízejí svým klientům takový zážitek, vědí, že bychom ohňostroj odpalovaný ze souše nepovolili. Na Vltavě však nic nezmůžeme, firmy tam od nás nepotřebují žádné povolení,“ postěžoval si starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Ve spolupráci s městskou policií postihujeme nelegální ohňostroje na souši, i když je často obtížné viníkovi něco dokázat. Ale snažíme se o to,“ pokračoval Lomecký.   

Pokud by chtěl někdo odpálit ohňostroj z Vltavy břehu, potřeboval by povolení od Povodí Vltavy i radnice. Na řece pravomoc obou orgánů končí.

„Pokud jde o vodní plochy a lodě, ze kterých jsou ohňostroje odpalovány, je třeba si uvědomit, že se nacházejí na vodní cestě. Je k nim tedy přistupováno jako ke všem ostatním plavidlům, přičemž není v kompetenci Povodí Vltavy kontrolovat plavidla, či o nich rozhodovat. To přísluší Státní plavební správě,“ uvedl za státní podnik Hugo Roldán z oddělení styku s veřejností.

Státní plavební správa: Regulaci používání pyrotechniky nebudeme bránit

Server Pražský patriot proto oslovil Státní plavební správu. Ta sdělila, že jí „nepřísluší povolovat zábavné aktivity na plavidlech, jako hudební nebo taneční zábavné produkce, filmová nebo divadelní představení, světelná či ohnivá show, ohňostrojové práce nebo odpalování ohňostrojů z plavidel, pokud provozovatel plavidla nepožaduje za tím účelem upravit, omezit nebo zastavit plavební provoz“. Plavební správu by museli provozovatelé žádat jen v momentě, že by chtěli omezit nebo zastavit provoz na řece.

A to se neděje. „Za účelem umožnění některé z uvedených aktivit žádný provozovatel plavidel Státní plavební správu nepožádal a bezpečnost plavebního provozu nenarušil,“ potvrdil za správu metodik plavebního dozoru Bohumil Blažek.

„Pokud by se radnice obce či Magistrát hl. m. Prahy rozhodly v zájmu ochrany lidského zdraví, například před hlukem a jinými emisemi, jakýmkoliv způsobem regulovat používání zábavné pyrotechniky ve své územní působnosti, Státní plavební správa by takovému jednání nekladla žádné překážky,“ dodal.
 ohnostroj-na-vltave_1-nahled

Resumé? I když časté ohňostroje odpalované přímo z Vltavy v historickém centru pro potěšení klientů lodních společnosti vadí obyvatelům okolních domů, paradoxně podle současné právní úpravy ničemu neodporují.


Další články
Nahoru