dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Obrovský sférický dóm, působivá síť na obloze, vieomappingy. Signal opět rozsvítí noční Prahu
Velkolepou sedmdesátimetrovou instalaci americké umělkyně Janet Echelman tvoří rozměrná síť, která se étericky vznáší nad hlavami diváků. Foto: archiv

Obrovský sférický dóm, působivá síť na obloze, vieomappingy. Signal opět rozsvítí noční Prahu

Čtyři podzimní večery rozzáří noční ulice a budovy Prahy světelné umění. Třetí ročník festivalu Signal, který se koná od 15. do 18. října, nabídne dvacítku instalací a videomappingů včetně velkolepé sférické projekce.

Festival Signal si vloni v Praze při svém druhém ročníku získal přízeň téměř půl milionu návštěvníků a byl britským deníkem The Guardian zařazen mezi deset nejlepších festivalů světla v Evropě.

V letošním roce si tuto svou pozici hodlá znovu obhájit a nabídne to nejlepší ze světového světelného umění. Velkým lákadlem je monumentální instalace Sphere – unikátní nafukovací kupole o velikosti pětipatrového domu, která vyroste po dobu konání festivalu na Klárově.

Na její vnitřní stěnu po celé její ploše se bude promítat dechberoucí 360° audiovizuální show francouzského umělce Joanieho Lemerciera.

1-joanie-lemercier-nimbes-foto-sebastien-roy-nahled Další instalace, která rozhodně stojí za vidění, je fascinujícím dílem americké umělkyně Janet Echelman, která se proslavila zejména schopností přetvářet a obohatit městský vzdušný prostor svými pestrobarevnými sítěmi reagujícími na okolní prostředí, vítr, vodu i slunce.

Velkolepá sedmdesátimetrová instalace se bude během festivalu Signal vznášet nad hlavami diváků a stane se přitom plátnem pro nevšední světelnou hru měnících se kontrastních barev.

Příležitost ukázat to nejlepší dostanou opět i čeští umělci. Matador českého sochařství Čestmír Suška spojuje své síly s mladým světelným designérem Petrem Puflerem. Suškův monumentální kovový válec s názvem Ocelot byl vystavován v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V Praze se během festivalu objeví ve zcela novém kontextu. Pohyblivé světlo Petra Puflera s ním rozehraje stínohru na dlažbě a fasádách Ovocného trhu.

6-valoparta-magical-garden-nahled „Spojením díla významného českého sochaře se současným mladým uměním se tvorba obou umělců posouvá o krok dál a návštěvníci se mohou přesvědčit o nesporných kvalitách obou,” říká programový ředitel festivalu Pavel Sedlák.

Atraktivní festivalové lokace a příjemnější trasa

Signal opět rozzáří Petřínskou rozhlednu, která byla jednou z nejoblíbenějších lokací roku 2013. Již potřetí se rozsvítí také kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Festivalová mapka dále povede přes park Kampa, Střelecký ostrov, Piazzetu Národního divadla, Letenské sady a Stalin, náplavku a mnoho dalších míst.

16-cestmir-suska-a-petr-pufler-ocelot-nahled Pro lepší festivalový zážitek se rozhodli organizátoři v centru města zvolit jednosměrnou festivalovou trasu. „Je to samozřejmě otázka volby každého, jde o doporučený postup, který zlepší průchodnost ulic,“ sděluje ředitel festivalu Martin Pošta.

FOTO připomínka uplynulých ročníků:

Festival světla Signal

Festival světla Signal 2014, den první

Festival světla Signal, den druhý


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru