dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Obrňte se trpělivostí, letní rekonstrukce tramvajových tratí jsou tu
Ilustrační foto: archiv

Obrňte se trpělivostí, letní rekonstrukce tramvajových tratí jsou tu

Během léta jsou v Praze tradičně ve zvýšené míře opravovány tramvajové tratě. Ani letošek není výjimkou. Probíhá rekonstrukce trati v  Bělehradské ulici, od 20. června do 8. srpna je přerušen provoz mezi zastávkami Dejvická a Nádraží Veleslavín v Evropské ulici. Přes prázdniny bude také přerušen provoz v úseku Smíchovské nádraží – Sídliště Barrandov, následně se bude rekonstruovat celá trať na Petřiny a ve druhé polovině léta budou stroje a lidé vyměňovat koleje v části Plzeňské ulice.

„Letní prázdniny jsou tradičním obdobím, kdy klesá tramvajový provoz a modernizace je tedy vhodné uskutečnit, v letošním roce je také poslední možnost k dočerpání finančních prostředků z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost,“ řekl Jan Šurovský, technický ředitel dopravního podniku.

Probíhající rekonstrukce

V současnosti probíhá rekonstrukce tramvajové trati v Bělehradské ulici, a to v úseku I. P. Pavlova – Otakarova. První etapa bude hotova 1. července a tramvaje se poté z I. P. Pavlova rozjedou přes zastávku Bruselská na Zvonařku. Úsek Bruselská – Otakarova se bude dále rekonstruovat, a to až do podzimu letošního roku.

Aktuálně zahajované rekonstrukce tramvajových tratí

1.    Evropská II
Po první etapě realizované před dvěma lety bude letos rekonstrukce v ulici Evropské dokončena, a to pracemi mezi zastávkami Thákurova (včetně) a Bořislavka (mimo). Výluka tramvajového provozu začala o uplynulém víkendu a potrvá do 8. srpna. Kromě tratí budou rekonstruovány také tři páry tramvajových zastávek, které poté budou bezbariérové. Větší část trati bude poté se zatravněným povrchem. Obousměrný automobilový provoz na Evropské bude zachován.

Tramvajový provoz je přizpůsoben nadcházejícím opravám. Linka číslo 5 je ve směru od Ústředních dílen DP zkrácena do zastávky Malostranská (u metra), dále pokračuje jako linka číslo 20 směr Sídliště Barrandov a naopak. Linky číslo 26 a 51 jsou ve směru z centra odkloněny z Vítězného náměstí do zastávky Nádraží Podbaba, kde budou ukončeny. V trase Divoká Šárka – Vozovna Vokovice – Nad Džbánem – Nádraží Veleslavín jezdí v denním provozu zvláštní tramvajová linka číslo 2.

Je zavedena náhradní autobusová doprava X26 v trase Vítězné náměstí – Nádraží Veleslavín, která v nočním provozu pod označením X51 jezdí až do Divoké Šárky. V úseku Dejvická – Nádraží Veleslavín je doporučeno jako náhradní dopravu využít především linku metra A.

2.    Na Zlíchově
S rekonstrukcí tramvajové trati v ulici Na Zlíchově bude spojena výluka tramvají v úseku Smíchovské nádraží – Sídliště Barrandov v období od 1. 7. do 28. 8. 2015. Vzhledem ke stísněným poměrům staveniště dojde k velmi zásadnímu dopadu pro místní dopravní obsluhu Zlíchova a Hlubočep.

V době od 1. července do 3. srpna bude ulice Na Zlíchově v úseku od Křížové po obratiště Hlubočepy uzavřena pro veškerou dopravu. Bude zachován pouze příčný přejezd od ulice Nad Zlíchovem do servisu a stavební firmy. V době od 3. do 18. srpna bude pokračovat uzávěra ulice Na Zlíchově v úseku od Křížové po ulici Nad Zlíchovem. Objízdná trasa pro automobilovou dopravu je navržena po Strakonické, dále ulicí K Barrandovu a po Slivenecké do oblasti Hlubočep. Do 28. srpna pak bude probíhat výstavba zastávek a chodníků.

V rámci plánované výluky tramvajové dopravy budou po dobu dvou týdnů v červenci realizovány havarijní údržbové práce v ulici Nádražní v úseku Smíchovské nádraží – Zlíchov, kdy dojde k zjednosměrnění ulice Nádražní s umožněním provozu pouze ve směru z centra. Samotná Nádražní ulice bude totiž rekonstruována až v dalších letech, neboť zde se připravuje rozsáhlá přestavba území. Údržbové práce mají za cíl pouze prodloužit životnost současné trati do doby skutečné rekonstrukce Nádražní ulice.

Tramvajové linky číslo 12, 20 a 54 budou zkráceny od Anděla pouze ke Smíchovskému nádraží a linka číslo 14 bude zcela zrušena. Náhradní autobusová doprava X12 bude vedena v trase Smíchovské nádraží – Sídliště Barrandov pro denní i noční provoz. Dále bude prodloužena autobusová linka číslo 128 na Barrandov (Högerova – Žvahov – Hlubočepy) a zavedena linka X120 v trase Hlubočepy – Högerova – Hlubočepy.

Zahajované rekonstrukce během prázdnin

Střešovická – Na Petřinách
Dopravní podnik předpokládá, že od 1. srpna do konce letošního října proběhne kompletní rekonstrukce trati v ulicích Střešovické a Na Petřinách. Všechny zastávky v úseku budou poté plně bezbariérové. U stanice metra Petřiny bude zřízena společná zastávka pro autobusy i tramvaje. Větší část trati bude poté se zatravněným povrchem.

Plzeňská II
Opravovat se bude úsek od zastávky Bertramka po Klamovku, čímž bude dokončena rekonstrukce celé řepské radiály. Trať bude plně zakryta asfaltovým povrchem a všechny zastávky budou poté plně bezbariérové. Termín prací je předběžně stanoven od 15. srpna do 15. října.


Další články
Nahoru