dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Obrazem: v ulicích můžete potkat „hluchoněmé“ výběrčí. Nenechte se dojmout, jsou to podvodníci
Nasadit lítostivý kukuč a jde se do akce. Foto: Policie ČR

Obrazem: v ulicích můžete potkat „hluchoněmé“ výběrčí. Nenechte se dojmout, jsou to podvodníci

V těchto dnech se poměrně hojně vyskytují v ulicích Prahy podvodní výběrčí. Nepomáhají jiným, jak se snaží tvářit, ale především sobě.

Jeden z mnoha takových případů řešili policisté naposledy ve středu večer na Budějovické v Praze 4. Tam několik zdánlivě hluchoněmých ubožáků mělo v ruce dokument, formulář, pomocí kterého přesvědčovali kolemjdoucí, že vybírají finanční prostředky na pomoc osobám se stejným postižením. Jak záslužné! Sami to mají těžké a dokážou myslet na druhé…

Pravda byla ale úplně jiná. Žádný z těchto výběrčích nebyl nijak zdravotně postižen a peníze, které touto formou vybrali, putovali výhradně do jejich kapes. A proč se tito podvodníci tváří jako hluchoněmí? „Nechtějí, aby dárci poznali, že se ve skutečnosti jedná o občany Rumunska. Bohužel, málokterý z dárců si nechá předložit průkazku, nebo jiný doklad, který by tyto výběrčí k popsané aktivitě opravňoval,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Podvodní výběrčí z Rumunska

Obdobného jednání se tito „pomocníci“ dopustili už o několik dní dříve na náměstí Míru. Avšak i zde to dopadlo stejným způsobem, jako ve středu na Budějovické. Policisté zjistí totožnost výběrčích a sepíší s nimi příslušné dokumenty jen pro podezření z přestupku proti majetku.

Kontrolovaní totiž nemají ve valné většině nikdy vybráno tolik peněz, aby se jejich jednání dalo kvalifikovat například jako trestný čin podvodu. „Proto touto cestou chceme varovat veřejnost před podobnými skupinami hluchoněmých, nebo jinými pokoutnými výběrčími. Apelujeme na každého, kdo by byl ochoten přispět finančním darem, aby se nejprve přesvědčil, že peníze předává oprávněné osobě,“ pokračoval Tomáš Hulan.

Každý dárce má právo na předložení dokladu oprávněnosti k vybírání peněz pro konkrétní sdružení, charitu, nebo neziskovou organizaci.

„V případě výběrčích na fotografiích prosíme každého, kdo tyto osoby obdaroval, aby se policistům přihlásil prostřednictvím linky tísňového volání 158. Můžete tak přispět k tomu, že napříště nebude jejich jednání kvalifikováno jako přestupek, ale jako trestný čin, za který se mohou dostat na několik let za mříže,“ dodal policejní mluvčí.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Brutální napadení, kopy, obušky a pouta na bezohledné párty v bytě

6. listopadu 2017 v 10:49

Rutinní kontrola rušení nočního klidu v bytě ve Zvánovické ulici se změnila v brutální napadení strážníků. Ti museli ke zklidnění útočníků použít donucovací prostředky a pouta. Případ dále šetří policisté.

Další články
Nahoru