dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Obrazem: v povodňových naplaveninách v centru Prahy se uhnízdili poláci, slípky a kachny
Slípce zelenonohé se v hnízdě s výhledem na Pražský hrad líbí. Foto: archiv PPS

Obrazem: v povodňových naplaveninách v centru Prahy se uhnízdili poláci, slípky a kachny

Naplaveniny z červnových povodní na ledolamech u Novotného Lávky na Smetanově nábřeží využily po letošních červnových povodních pro své hnízdění méně obvyklé druhy vodních ptáků. S výhledem na Karlův most, Pražský hrad a Sovovy mlýny tak pouhých deset metrů od sebe hnízdí slípka zelenonohá, polák chocholačka a kachna divoká.

Pražská paroplavební společnost, která provozuje okružní plavby ve zdrži Staroměstského jezu, musí spolu s Povodím Vltavy čekat neobvykle dlouho na možnost odstranit naplaveniny z ledolamů. Usadili se na nich totiž ptáci. 

Z počtu vajec je patrné, že z tohoto hnízdění v naplaveninách z povodní přibude v Praze třináct poláků, šest kachen a pět slípek zelenonohých. Tento druh byl v minulosti zaznamenán na Křižovnickém ostrůvku pod Karlovým mostem, kde hnízdil v keři a v koruně vrbových porostů.

Mladé slípky jsou často vidění při vyhlídkových plavbách, jak se rychle a obratně pohybují po ledolamech Karlova mostu jako „černé chlupaté kuličky na dlouhých zelených nohách“.

Lze je vidět z lodě Elektronemo při plavbě v těsné blízkosti Karlova mostu v rámci společného projektu Pražské paroplavební společnosti (PPS) a Muzea Karla Zemana z Čertovky.

První hnízdění po tisícileté vodě

Hnízdění poláků chocholaček v centru Prahy je poměrně novodobou záležitostí. Ornitologové je pozorují od povodně v létě 2002, kdy bylo zaznamenáno první hnízdění.

„Za toto období pozorujeme fenomén, který zatím nedokážeme vysvětlit. Hnízdění jsou téměř stoprocentně úspěšná bez jakýchkoliv známek predace, ale jen velmi nízké procento mláďat dožije dospělosti,“ uvedl ředitel PPS Štěpán Rusňák.

„Ornitologové kroužkují poláky kroužky na zobáku, takto se jen v Praze podařilo v posledních letech označit 20 exemplářů tohoto druhu,“ říká docent Petr Musil z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Karlovy university.

V Praze lze spatřit ledňáčky a potápky

Na jarním a podzimním tahu ptáků lze na Vltavě v Praze u Karlova mostu spatřit ledňáčky říční, potápky malé a potápky roháče.

V zimě potom dominují Vltavě kormoráni velcí ze zimoviště v Troji. Časně ráno přilétají na organizovaný rybolov do laguny u Staroměstské mostecké věže a do vodního tunelu pod Křižovnické náměstí, kde vltavské ryby nalézají své zimní útočiště.

V klembě, která nese Křižovnické náměstí, přebývá velká kolonie netopýrů vodních a dalším z takovýchto skrytých míst jsou spáry v obloucích Mánesova mostu u Klárova.

Ptáci se uhnízdili v naplaveninách z povodní


Další články
Nahoru