dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Obrazem: Navštívili jsme nepřístupný hřbitov zarostlý břečťanem. Opravu řeší právníci
Východní část Malostranského hřbitova. Foto: Jan Puci

Obrazem: Navštívili jsme nepřístupný hřbitov zarostlý břečťanem. Opravu řeší právníci

Oprava běžně nepřístupného Malostranského hřbitova měla být hotova loni v září, ale práce se nestihly. Navíc firma, která rekonstrukci provádí, vykazuje o miliony vyšší náklady, než se původně plánovalo. Hřbitovní správě se navýšení platit nechce, vše řeší právníci. Jak to na hřbitově nyní vypadá? Na co se mohou návštěvníci od jara těšit? Server Pražský patriot pietní místo navštívil, podívejte se na desítky fotografií.

Malostranský hřbitov, který se rozprostírá na Smíchově u tramvajové zastávky Bertramka, patří k unikátním památkám na území České republiky. Jsou na něm pohřbeni význační představitelé národního obrození, leží tam generace přátel W. A. Mozarta. Poslední místo odpočinku na prostranství, které je v současnosti sevřeno rušnými komunikacemi Plzeňská a Duškova, nalezli význační architekti, sochaři a malíři. Najdeme zde díla největších českých sochařů 19. století: několika generací Platzerů, Václava Prachnera, Josefa Malinského, Josefa Maxe a dalších.

img-5234-nahled

Hřbitov, na kterém se už přes sto let nepohřbívá, byl dlouho nepřístupný a zájemci si ho mohli prohlédnout jen párkrát do roka. Naposledy to bylo předloni v prosinci. V roce 2015 probíhala jeho celková revitalizace.

Správa pražských hřbitovů (SPH) měla z evropských fondů přislíbeno 35 milionů korun. V rámci veřejné soutěže byla vybrána firma Gema Art Group. Renomovaná společnost, která opravovala například Rudolfinum, Nostický, Toskánský, Valdštejnský a další paláce v centru Prahy.

Vyhrála s cenou o deset milionu nižší, než byl maximální stanovený limit. Tomu nedokázala nikdo konkurovat. Částka 25 milionů korun se následně ukázala jako nereálně nízká. „Báli jsme se toho od začátku. Nakonec se bohužel potvrdilo, že vítězná firma podsekla cenu,“ uvedl ředitel SPH Martin Červený.

img-5068-nahled

K tomu nastal další problém. Podmínkou evropské dotace bylo, že se stihnou práce do konce září 2015. I když se podařilo termín prodloužit o měsíc, hotovo na podzim zdaleka nebylo, v termínu se podařilo proinvestovat „jen“ 18 milionů korun. SPH odmítá zhotoviteli zaplatit zbylých sedm milionů utracených po termínu, protože ty kvůli zpoždění evropské fondy nepokryjí. Ani žádné další zvýšení konečné ceny. „Bylo to pochybení firmy, vše teď řeší právníci,“ podotkl Červený.

Podle něj bude hřbitov zpřístupněn pro veřejnost, v závislosti na klimatických podmínkách, letos v dubnu či květnu. V opravené a zvýšené zdi v Plzeňské ulici byl vybudován nový vstup s pískovcovým schodištěm, které poslouží i jako pódium pro přednášky, koncerty či jiné kulturní akce. Ty by chtěla hřbitovní správa spoluorganizovat s občanskou iniciativou Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, která se už několik let stará o to, aby zapomenutý hřbitov vstoupil do vyššího povědomí veřejnosti.

img-5169-nahled

Jen pár metrů od schodiště stojí monumentální litinový pomník představující klečícího biskupa na hrobce hraběte Leopolda Thun-Hohensteina. Jde o největší litinový náhrobek v České republice a pravděpodobně i ve střední Evropě.

Návštěvníkům hřbitova bude k dispozici zázemí s toaletami, nové pěšinky a kvůli zajištění bezpečnosti a ochraně před vandaly i osvětlení, kamerový systém a ostraha.

V uplynulých měsících probíhaly práce na největší hrobce Malostranském hřbitově, která patřila rodině porcelánového barona Jiřího Haase. Několik desítek nemocných stromů, většinou starých „náletovek“, muselo jít k zemi. Podél cesty byly vysázeny nové dřeviny.  

img-5255-nahled

Jelikož cílená péče o historický hřbitov probíhá až v posledních letech, nelze se divit, že spousta náhrobků je poničených. „Oprava je na dlouhou dobu, bude probíhat průběžně a v závislosti na finančních prostředcích,“ pokračoval Martin Červený.

Na hřbitově bude mít své zázemí restaurátor, který bude náhrobky postupně, čistit, opravovat, zajišťovat jejich statiku. Zároveň se bude starat o odborné odstraňování všudypřítomného břečťanu. „Ten nelze bez rozmyslu sundat, často slouží jako opora pro poničené náhrobky,“ vysvětlil Červený.

Součástí plánů do budoucnosti je také vznik naučné stezky na hřbitově, která by návštěvníky seznámila s jednotlivými hroby.

img-5129-nahled

img-5134-nahled

img-5155-nahled

img-5187-nahled

img-5163-nahled

 

img-5165-nahled

img-5176-nahled

img-5178-nahled

img-5192-nahled

img-5200-nahled

img-5231-nahled

Podívejte se na další aktuální fotografie ze hřbitova:

Zatím nepřístupný Malostranský hřbitov na Smíchově - leden 2016


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru