dnes
Sobota - polojasno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Obrazem: umělci začali okupovat Mánes
Před Mánesem se sešli nespokojení umělci. Foto: Jindřich Dvořák

Obrazem: umělci začali okupovat Mánes

Před historickou budovou Mánesa včera začala symbolická okupace tamější výstavní síně. Desítky lidí protestovaly proti tomu, jakým způsobem se Nadace českého výtvarného umění o výstavní síň stará.

Síň se již delší dobu opravuje a sdružení, které jí vlastní, má problém s nedostatkem financí. I když se znovuotevření Mánesa plánuje už na letošní podzim, iniciativa Mánes umělcům se obává, že kvůli úvěru na opravu může budova propadnout bance.

Umělcům vadí, že kvůli nadaci došlo k úpadku provozu slavné výstavní síně. Zástupci nadace to odmítají.

„Nadace českého výtvarného umění by měla reprezentovat uměleckou obec a sloužit jejím potřebám. Místo toho se jedná o uzavřenou organizaci, která neprůhledně spravuje majetek jí svěřený a je od dění na umělecké scéně zcela odtržená,“ píše se v informačním letáku, který je rozdáván na demonstraci.

Při protestech, které začaly včera a skončí dnes, vyrostlo na chodníku před Mánesem provizorní pódium. Na něm se od střídají řečníci i vystupující umělci.

Protestní akce Mánes umělcům!


Autor: Renata Rákosová

České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru