dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
4°C
Obrazem: První stáčení medu od magistrátních včel. Letos ho bude až 120 kilogramů
Úly na střeše magistrátu. Foto: Jan Puci

Obrazem: První stáčení medu od magistrátních včel. Letos ho bude až 120 kilogramů

Od letošního května stojí na střeše historické budovy magistrátu na Mariánském náměstí šest včelích úlů. Včera odpoledne byl stočen historicky první magistrátní med, celkem ho bude z této letošní várky 100 až 120 kilogramů.

Včelí úly na pražských střechách už nejsou žádná exotika. Jsou běžně k vidění na střechách obchodních center, hotelů, Národního divadla, ruzyňského letiště, v Botanické zahradě v Troji a od května letošního roku i na střeše Nové radnice.

Praha je extrémně zelené město plné parků, zahrad a sadů. „Rádius snůšky mají včely kolem pěti kilometrů, takže bez problémů doletí na Petřín nebo až do Stromovky. Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější, pestřejší, než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky. Praha navíc nabízí až o měsíc delší období možnosti květu rostlin, protože akumuluje teplo. Rostliny tu kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu,“ řekl včelař Zdeněk Růžička, který se o magistrátní včely stará.

Med, který včely nasbíraly, bude magistrát rozdávat tuzemským i zahraničním návštěvám.

0-nahled

1-nahled

2-nahled

3-nahled

4-nahled

5-nahled

6-nahled

7-nahled

8-nahled

9-nahled

11-nahled

12-nahled

img-3304-nahled

13-nahled

14-nahled


Další články
Nahoru