dnes
Sobota - polojasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
21°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Obrazem: Policisté bojovali s řetězy, aktivisté se mezitím během pár sekund přilepili vteřinovým lepidlem
Aktivistky a aktivisté blokují jeden ze vchodů do sídla vlády. Foto(5x): Animal Rebellion

Obrazem: Policisté bojovali s řetězy, aktivisté se mezitím během pár sekund přilepili vteřinovým lepidlem

Ve čtvrtek 3. září vniklo sedm aktivistů a aktivistek z hnutí Animal Rebellion na prostranství před Úřadem vlády, aby se dostali k hlavnímu vchodu, kde se nejdříve přivázali řetězy a poté přilepili jeden k druhému vteřinovým lepidlem. Policisté strážící budovu reagovali a pokusili se v použití řetězů zabránit, aktivistům se mezitím podařilo přilepit.

Aktivisté a aktivistky blokovali před Strakovou akademií více než tři hodiny. Zhruba 25 policistů přijelo na místo, kde si od aktivistů vyžádali jména a adresy, eskortovali je do policejní dodávky, ve které s nimi přejeli jen na protější stranu ulice, aby je po půl hodině pustili.

blokada-urad-vlady-1

Kromě blokády, probíhala před Úřadem vlády ohlášená hladovka se stejnými požadavky. Ta bude pokračovat i dnes, již čtvrtým dnem od 10 do 14 hodin.

blokada-urad-vlady-2

„Rebelové riskovali svobodu a bezpečnost, protože požadují, aby vláda začala bezodkladně řešit klimatikou a ekologickou krizi. Nacházíme se na okraji ekologické katastrofy a bodu, ze kterého se již nebude dát vrátit. Je nezbytné, aby vláda uposlechla našeho požadavku jednat okamžitě, aby se této katastrofě předešlo,“ řekla k blokádě jedna z rebelek Marie Hofmannová.

blokada-urad-vlady-3

Protesty a hladovka mají pokračovat další dny akcemi pro veřejnost. Nenásilná přímá akce se uskuteční dnes v 17:30 v centru Prahy. Dnes se také od 14 do 18 hodin koná setkání pro veřejnost v parku Kinského zahrady. V sobotu odpoledne bude následovat událost s názvem Pavučina lží v ulici Karla Engliše.

blokada-urad-vlady-4

Další z viditelných akcí aktivistů, tentokrát z české větve mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), se konala na konci června. Na III. nádvoří Pražského hradu uspořádali klimatický piknik. Přizvali na něj otevřeným dopisem i prezidenta České republiky Miloše Zemana.

„Rádi Vás přivítáme na našem pikniku na Pražském hradě, kde si s Vámi v přátelské atmosféře o tomto tématu rádi promluvíme. Jakkoliv by Vaše osobní přítomnost byla jistě nenahraditelná, budeme poctěni i tehdy, pokud místo sebe vyšlete svého oblíbeného tiskového mluvčího,“ napsali aktivisti v dopise prezidentovi.

Hlava státu nakonec nedorazila, neukázal se ani Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Aktivisti proto přednesli vlastní fiktivní prezidentský projev.

Loni v říjnu dvakrát blokovali dopravu v Praze. Zatímco v Edenu byli během pár okamžiků vytlačeni z přechodu, ve frekventované Žitné ulici zablokovali dopravu na sedm minut.


Další články
Nahoru