dnes
Pondělí - jasno
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
22°C
Obrazem: Na náměstí Míru si lidé připomněli hrdiny válečných konfliktů
Na náměstí Míru byla k vidění v pátek vojenská technika Armády ČR. Foto: JP

Obrazem: Na náměstí Míru si lidé připomněli hrdiny válečných konfliktů

Městská část Praha 2 pořádala v pátek na náměstí Míru Den válečných veteránů. Tématem bylo také sto let republiky a staletá tradice naší armády. Oficiální program zahájila ve 14 hodin starostka Jana Černochová spolu s představiteli Armády ČR. Již počtvrté tak druhá městská část vzdala poctu hrdinům novodobých válečných konfliktů. 

„Před sto lety to byli českoslovenští legionáři, kteří v zahraničí dělali čest právě vznikající samostatné republice. Dnes můžeme být na vojáky naší armády opět hrdi, protože hájí hodnoty, na kterých je postavena evropská demokracie, a mnozí za to platí životem. Právě za vojáky padlé v zahraničních misích jsme před kostelem sv. Ludmily dnes ráno vysadili 30 křížů s jejich jmény – jeden za rotného Tomáše Procházku, zastřeleného teprve nedávno na základně Šindánd v Afghánistánu. Letos je to už čtvrtá oběť z řad českých vojáků v misích,“ připomněla v pátek starostka Prahy 2 a předsedkyně výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Černochová (ODS).

Malé křížky s nápisem „Děkujeme“ byly během pátku k dispozici každému, kdo chtěl jejich zasazením do trávníku vzdát poctu padlým hrdinům. Rozdávaly se i vlčí máky, vytvořené speciálně pro tuto příležitost odsouzenými ženami ve Velkých Přílepech. Rudý květ je symbolem válečných veteránů podobně jako báseň kanadského lékaře Johna McCraea „Na polích flanderských“, která zazněla v podání školáka z Prahy 2.

Lahůdkou pro fanoušky vojenské historie byl model Spitfiru, vojenského letounu Britského královského letectva v barvách československých perutí v originální velikosti, a ukázky vojenské techniky, patřící do vybavení české armády.

Promítány byly historické filmové dokumenty, zapůjčené pro tuto příležitost Vojenským historickým ústavem. Den vzpomínání na válečné veterány zakončila modlitba za padlé a přímluvy.

„Měla jsem tu čest zúčastnit se oslav Dne válečných veteránů u nás na náměstí Míru. Chovám velikou úctu k mužům a ženám, kteří byli a jsou ochotni nasadit vlastní život při obraně naší vlasti a naší svobody. My Češi máme bohatou historii vojenství a nespočet hrdinů. Ti všichni bojovali a umírali za naši zem a já jsem velice hrdá na to, že jsem se mohla poklonit jejich památce. Vděčíme jim za mnohé," uvedla místostarostka Prahy 2 a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

den-valecnych-veteranu-8

den-valecnych-veteranu-9

den-valecnych-veteranu-1_1

den-valecnych-veteranu-3

den-valecnych-veteranu-4

den-valecnych-veteranu-5

den-valecnych-veteranu-6

den-valecnych-veteranu-7

den-valecnych-veteranu-10 den-valecnych-veteranu-11


Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Dnes v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Včera v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru