dnes
Úterý - obcasny-dest
16°C
zítra
Středa - jasno
22°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
25°C
Obrazem: Na náměstí Míru si lidé připomněli hrdiny válečných konfliktů
Na náměstí Míru byla k vidění v pátek vojenská technika Armády ČR. Foto: JP

Obrazem: Na náměstí Míru si lidé připomněli hrdiny válečných konfliktů

Městská část Praha 2 pořádala v pátek na náměstí Míru Den válečných veteránů. Tématem bylo také sto let republiky a staletá tradice naší armády. Oficiální program zahájila ve 14 hodin starostka Jana Černochová spolu s představiteli Armády ČR. Již počtvrté tak druhá městská část vzdala poctu hrdinům novodobých válečných konfliktů. 

„Před sto lety to byli českoslovenští legionáři, kteří v zahraničí dělali čest právě vznikající samostatné republice. Dnes můžeme být na vojáky naší armády opět hrdi, protože hájí hodnoty, na kterých je postavena evropská demokracie, a mnozí za to platí životem. Právě za vojáky padlé v zahraničních misích jsme před kostelem sv. Ludmily dnes ráno vysadili 30 křížů s jejich jmény – jeden za rotného Tomáše Procházku, zastřeleného teprve nedávno na základně Šindánd v Afghánistánu. Letos je to už čtvrtá oběť z řad českých vojáků v misích,“ připomněla v pátek starostka Prahy 2 a předsedkyně výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Černochová (ODS).

Malé křížky s nápisem „Děkujeme“ byly během pátku k dispozici každému, kdo chtěl jejich zasazením do trávníku vzdát poctu padlým hrdinům. Rozdávaly se i vlčí máky, vytvořené speciálně pro tuto příležitost odsouzenými ženami ve Velkých Přílepech. Rudý květ je symbolem válečných veteránů podobně jako báseň kanadského lékaře Johna McCraea „Na polích flanderských“, která zazněla v podání školáka z Prahy 2.

Lahůdkou pro fanoušky vojenské historie byl model Spitfiru, vojenského letounu Britského královského letectva v barvách československých perutí v originální velikosti, a ukázky vojenské techniky, patřící do vybavení české armády.

Promítány byly historické filmové dokumenty, zapůjčené pro tuto příležitost Vojenským historickým ústavem. Den vzpomínání na válečné veterány zakončila modlitba za padlé a přímluvy.

„Měla jsem tu čest zúčastnit se oslav Dne válečných veteránů u nás na náměstí Míru. Chovám velikou úctu k mužům a ženám, kteří byli a jsou ochotni nasadit vlastní život při obraně naší vlasti a naší svobody. My Češi máme bohatou historii vojenství a nespočet hrdinů. Ti všichni bojovali a umírali za naši zem a já jsem velice hrdá na to, že jsem se mohla poklonit jejich památce. Vděčíme jim za mnohé," uvedla místostarostka Prahy 2 a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

den-valecnych-veteranu-8

den-valecnych-veteranu-9

den-valecnych-veteranu-1_1

den-valecnych-veteranu-3

den-valecnych-veteranu-4

den-valecnych-veteranu-5

den-valecnych-veteranu-6

den-valecnych-veteranu-7

den-valecnych-veteranu-10 den-valecnych-veteranu-11


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru