dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Obrazem: kryt civilní ochrany z padesátých let v Praze 2. Radnice do něj houfně posílá mládež
V krytu jsou desítky metrů chodeb. Foto: Jindřich Dvořák

Obrazem: kryt civilní ochrany z padesátých let v Praze 2. Radnice do něj houfně posílá mládež

Pancéřové dveře, samostatný agregát, studny na užitkovou vodu, toalety, vytápění a labyrinty chodeb. Tak vypadá kryt civilní ochrany v ulici Pod Karlovem v Praze 2. Radnice se nyní rozhodla, že kryt zpřístupní veřejnosti a bude do něj vodit žáky základních škol z druhé městské části. Bunkr byl vybudován v 50. letech 20. století.

Kryt Folimanka má dvě 125 metrů dlouhé chodby, které jsou propojeny kratšími chodbami. Celková plocha chodeb je 1332 metrů čtverečních, v průměru jsou 20 metrů pod zemí.

V případě nouze by se sem vešlo až 1300 lidí, kteří by seděli na lavičkách postavených podél zdí chodeb. Předpokládalo se, že zásoby v krytu by umožnily lidem přežít 72 hodin.

V labyrintu chodeb jsou čtyři studny, které jsou plné a z kterých lze čerpat užitkovou vodu. Potrubí na chodbách má dvojí barvu – v modrém proudí pitná voda, v zeleném užitková. Bunkr má i svou ošetřovnu, toalety, sprchy nebo agregát na výrobu elektřiny.

Kryt civilní ochrany v centru Prahy pro 1300 lidí

„Chceme do budoucna pro kryt najít nějaké smysluplné využití, rozhodně však ne komerční. Prozatím ho otevíráme pro školní mládež. Je to pro ni zajímavý pohled na kapitolu našich dějin spojenou s obdobím studené války,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová. Prohlídku krytu už podle ní absolvovalo na 600 dětí.

V Praze je 800 podzemních krytů

Hlavní vchod je z ulice Pod Karlovem, druhý je u paty Nuselského mostu na Folimance. Bunkr má ještě nouzový východ do Bělehradské ulice, avšak jeho dveře jsou zavařeny, dovnitř totiž chodili bezdomovci.

Bunkr Folimanka patří k největším krytům v Praze. V metropoli je téměř 800 podzemních krytů, které mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či hlavní město Praha. Krytů se srovnatelnou kapacitou je v Praze zhruba deset. Do toho největšího v Bryksově ulici v Praze 14 by se vešlo 2800 lidí.


Další články
Nahoru