dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Obrazem: Interaktivní výstava neotřele přibližuje historii filmu. Chcete si ozvučit němý snímek?
Kouří se jí z komínka. Vyrobit k mašince na filmovém plátně zvuk může být docela legrace. Foto: Richard Špůr

Obrazem: Interaktivní výstava neotřele přibližuje historii filmu. Chcete si ozvučit němý snímek?

V Museu Montanelli na Malé Straně můžete až do konce října navštívit interaktivní výstavu Na film!, kterou vytvořili studenti Katedry filmových studií FF UK. Návštěvníci expozice nahlíží do tajů filmového zákulisí, objevují kouzlo filmového obrazu, zvuků i ruchů, poznávají osudy a filmy tvůrců, kteří z politických důvodů odešli do zahraničí. Server Pražský patriot se byl na výstavu podívat a návštěvu může jen doporučit. Malou ochutnávku představuje přiložená fotogalerie.

Hned u vstupu na výstavu pochopíte, že ona zmiňovaná interaktivnost je realizována velmi poutavou formou. Ruchovými rekvizitami se můžete sami ozvučit na stěně promítané filmy. Dodat do filmu vítr, dusot koní či třeba šustění listí.

img-8192-nahled Na výstavě jsou zajímavé historické exponáty, mezi nimi například kamera pro přepis elektromagnetické zvukové stopy na optickou z třicátých let minulého století či podobně starý kondenzátorový mikrofon sloužící k nahrávání prvních filmových dialogů.

V jedné místnosti si sami můžete ovládat rychlost i nasvícení modelu vláčku, který projíždí inspiračními zdroji avantgardy, mezi něž patřil cirkus, lunapark, velkoměsto nebo právě film. V další části výstavy usedáte za mixážní pult a při sledování němého filmu Pancéřové auto z roku 1929 děláte vlastní mix zvuku.

Zajímavých interaktivních exponátů je na výstavě víc. Přesvědčit se v Museum Montanelli můžete na vlastní oči do 25. října. Výstava je otevřena od úterý do neděle od 12 do 19 hodin.

Výstava Na film! v Museu Montanelli

Po skončení výstavy by iniciátorky celého projektu iniciátorky celého projektu Adéla Mrázová a Terezie Křižkovská rády založily filmové muzeum, základem by se staly exponáty a materiály prezentované na probíhající akci.

img-8143-nahled „Filmové muzeum v Česku zatím chybí a rády bychom to změnily. Země s tak bohatou filmovou tradicí si to určitě zaslouží,“ uvádí Terezie Křižkovská.

„Jsem ve stadiu hledání vhodných prostor i partnerů a sponzorů muzea. Nedokážu říct, jaká bude prodleva mezi ukončením výstavy a otevřením muzea, ale snad to nebude moc dlouho,“ věří Adéla Mrázová.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru