Dnes Čtvrtek - skorojasno 9°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Obrazem: Interaktivní výstava neotřele přibližuje historii filmu. Chcete si ozvučit němý snímek?
Kouří se jí z komínka. Vyrobit k mašince na filmovém plátně zvuk může být docela legrace. Foto: Richard Špůr

Obrazem: Interaktivní výstava neotřele přibližuje historii filmu. Chcete si ozvučit němý snímek?

V Museu Montanelli na Malé Straně můžete až do konce října navštívit interaktivní výstavu Na film!, kterou vytvořili studenti Katedry filmových studií FF UK. Návštěvníci expozice nahlíží do tajů filmového zákulisí, objevují kouzlo filmového obrazu, zvuků i ruchů, poznávají osudy a filmy tvůrců, kteří z politických důvodů odešli do zahraničí. Server Pražský patriot se byl na výstavu podívat a návštěvu může jen doporučit. Malou ochutnávku představuje přiložená fotogalerie.

Hned u vstupu na výstavu pochopíte, že ona zmiňovaná interaktivnost je realizována velmi poutavou formou. Ruchovými rekvizitami se můžete sami ozvučit na stěně promítané filmy. Dodat do filmu vítr, dusot koní či třeba šustění listí.

img-8192-nahled Na výstavě jsou zajímavé historické exponáty, mezi nimi například kamera pro přepis elektromagnetické zvukové stopy na optickou z třicátých let minulého století či podobně starý kondenzátorový mikrofon sloužící k nahrávání prvních filmových dialogů.

V jedné místnosti si sami můžete ovládat rychlost i nasvícení modelu vláčku, který projíždí inspiračními zdroji avantgardy, mezi něž patřil cirkus, lunapark, velkoměsto nebo právě film. V další části výstavy usedáte za mixážní pult a při sledování němého filmu Pancéřové auto z roku 1929 děláte vlastní mix zvuku.

Zajímavých interaktivních exponátů je na výstavě víc. Přesvědčit se v Museum Montanelli můžete na vlastní oči do 25. října. Výstava je otevřena od úterý do neděle od 12 do 19 hodin.

Výstava Na film! v Museu Montanelli

Po skončení výstavy by iniciátorky celého projektu Adéla Mrázová a Terezie Křižkovská rády založily filmové muzeum, základem by se staly exponáty a materiály prezentované na probíhající akci.

img-8143-nahled „Filmové muzeum v Česku zatím chybí a rády bychom to změnily. Země s tak bohatou filmovou tradicí si to určitě zaslouží,“ uvádí Terezie Křižkovská.

„Jsem ve stadiu hledání vhodných prostor i partnerů a sponzorů muzea. Nedokážu říct, jaká bude prodleva mezi ukončením výstavy a otevřením muzea, ale snad to nebude moc dlouho,“ věří Adéla Mrázová.


Jeden svět nabídne filmy, které rozhodně nevypadnou

21. dubna 2021 v 08:16

Přesun do digitálního světa a výzvy i hrozby, které s sebou tato transformace přináší – to je téma, které akcentuje letošní ročník festivalu Jeden svět pod hláškou „Vypadáváš“. Hlavní tematická filmová kategorie se zaměřuje na technologie a jejich vliv na jednotlivce i společnost. Nabídne filmy,...

Bernhard Schlink: Barvy loučení

20. dubna 2021 ve 12:37

Loučení má mnoho tváří. Loučíme se s mrtvými – s rodiči, sourozenci, s milovanou ženou. Loučíme se s přáteli, známými, kolegy… Pomůže, je-li člověk přítomen umírání? Víme, že se s blízkým člověkem máme rozloučit. Ale tohle vědomí ještě samo o sobě není rozloučením. Rozloučení zařídí...

Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Další články
Nahoru