dnes
Neděle - obcasny-dest
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
9°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Obrazem: Interaktivní výstava neotřele přibližuje historii filmu. Chcete si ozvučit němý snímek?
Kouří se jí z komínka. Vyrobit k mašince na filmovém plátně zvuk může být docela legrace. Foto: Richard Špůr

Obrazem: Interaktivní výstava neotřele přibližuje historii filmu. Chcete si ozvučit němý snímek?

V Museu Montanelli na Malé Straně můžete až do konce října navštívit interaktivní výstavu Na film!, kterou vytvořili studenti Katedry filmových studií FF UK. Návštěvníci expozice nahlíží do tajů filmového zákulisí, objevují kouzlo filmového obrazu, zvuků i ruchů, poznávají osudy a filmy tvůrců, kteří z politických důvodů odešli do zahraničí. Server Pražský patriot se byl na výstavu podívat a návštěvu může jen doporučit. Malou ochutnávku představuje přiložená fotogalerie.

Hned u vstupu na výstavu pochopíte, že ona zmiňovaná interaktivnost je realizována velmi poutavou formou. Ruchovými rekvizitami se můžete sami ozvučit na stěně promítané filmy. Dodat do filmu vítr, dusot koní či třeba šustění listí.

img-8192-nahled Na výstavě jsou zajímavé historické exponáty, mezi nimi například kamera pro přepis elektromagnetické zvukové stopy na optickou z třicátých let minulého století či podobně starý kondenzátorový mikrofon sloužící k nahrávání prvních filmových dialogů.

V jedné místnosti si sami můžete ovládat rychlost i nasvícení modelu vláčku, který projíždí inspiračními zdroji avantgardy, mezi něž patřil cirkus, lunapark, velkoměsto nebo právě film. V další části výstavy usedáte za mixážní pult a při sledování němého filmu Pancéřové auto z roku 1929 děláte vlastní mix zvuku.

Zajímavých interaktivních exponátů je na výstavě víc. Přesvědčit se v Museum Montanelli můžete na vlastní oči do 25. října. Výstava je otevřena od úterý do neděle od 12 do 19 hodin.

Výstava Na film! v Museu Montanelli

Po skončení výstavy by iniciátorky celého projektu iniciátorky celého projektu Adéla Mrázová a Terezie Křižkovská rády založily filmové muzeum, základem by se staly exponáty a materiály prezentované na probíhající akci.

img-8143-nahled „Filmové muzeum v Česku zatím chybí a rády bychom to změnily. Země s tak bohatou filmovou tradicí si to určitě zaslouží,“ uvádí Terezie Křižkovská.

„Jsem ve stadiu hledání vhodných prostor i partnerů a sponzorů muzea. Nedokážu říct, jaká bude prodleva mezi ukončením výstavy a otevřením muzea, ale snad to nebude moc dlouho,“ věří Adéla Mrázová.


Rockové legendy v Modré Vopici, na pódiu si to rozdají Už jsme doma a Echt!

5. prosince 2019 ve 20:06

Už ve čtvrtek 12. prosince se od 19:30 hodin mohou nejen příznivci avantgardní rockové muziky těšit na vystoupení dvou legendárních tuzemských spolků. V pražském MusicClubu Modrá Vopice (K Žižkovu) si to přímo na pódiu rozdají UŽ JSME DOMA a ECHT!

Velký rodinný kalendář 2020

5. prosince 2019 v 07:03

Velký rodinný kalendář 2020 s podtitulem Slavní čeští cestovatelé vám pomůže organizovat rodinné aktivity a zároveň vám přinese plno zábavy. Kalendář má velký formát a můžete do něj přehledně zapisovat činnosti a plány až pro pět členů rodiny.

Výstava Zázrak dobra v Grabově vile ještě týden

3. prosince 2019 v 07:07

Praha 8 a Spolek Nicholase Wintona zvou na výstavu věnovanou životním osudům Wintonových dětí.

Herečka Sandra Pogodová v pořadu Host do domu

2. prosince 2019 v 15:25

Pořad, který připravila radnice Prahy 11, se koná v úterý 3. prosince od 14:30 hodin v KC Zahrada, je určen pro všechny věkové kategorie. Moderuje Patrik Šimůnek.

Velká kniha povídek o psech

2. prosince 2019 ve 14:41

Velká kniha povídek o psech je originálním dárkem pro všechny milovníky psů. Kniha nabízí kolekci nejzajímavějších psích příběhů od slavných světových i českých autorů. Najdete zde díla Jamese Herriota, Jana Wericha, Roalda Dahla, Virginie Woolfové, Jeroma Klapky Jeroma, Karla Čapka a...

KnihoMAP 2019

26. listopadu 2019 v 19:05

Druhý ročník knižního trhu pro děti a dospělé s pestrým doprovodným programem se koná v sobotu 30. listopadu od 9 do 17 hodin. KnihoMAP je připraven pro učitele a žáky základních a mateřských škol nejen v Praze 12, jejich rodiče a samozřejmě pro všechny...

Další články
Nahoru