dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - polojasno
5°C
Obrazem: chrochtající Cibulka. Sraz si zde dala prasátka na vodítku
Miniprasátka jsou podle chovatelů chytřejší než běžní psi. Foto: Jan Písecký

Obrazem: chrochtající Cibulka. Sraz si zde dala prasátka na vodítku

Již tradiční sraz majitelů prasátek chovaných v domácnosti se konal v sobotu v areálu tenisového klubu Cibulka. Setkání bylo pojato jako veterinární akce, při které byla prasátka zvážena, odčervena a očkována pod dohledem veterináře.

Miniprasátka chovají v Praze desítky lidí. Označení miniprasátka však může být zavádějící, protože majitel při nákupu zvířete nikdy přesně neví, do jakých rozměrů a váhy nakonec jeho zvíře doroste. Někdy váží v dospělosti i sto kilogramů.

U prasátek vládně matriarchát, holky bývají dominantnější, hůře se podřizují a mívají oproti klukům horší pubertu, která nastává okolo druhého roku. Během ní se dostávají do křížku zejména s členkami domácnosti.

U prasečích kluků, jak s oblibou chovatelé nazývají samce, nastává v období dospívání problém s rostoucími kly. Prasátko může při mazlení, které provádí především hlavou, majitele neúmyslně vážně zranit.

Miniprasátko by si neměli pořizovat lidé, kteří na něj nemají dostatek času a trpělivosti. Chrochtající čtyřnohý mazlíček totiž nemá rád samotu a dokáže se za ni pomstít zničením domácnosti.

Prasátko má rádo venčení

Chov miniprasátek je velmi specifický. Domácnost se musí prasátku, pokud z ní majitel nechce mít kůlničkou na dříví, přizpůsobit. Například nohami stolu pevně připevněnými k podlaze.

I velikost postele by měla počítat s tím, že do ní bude chodit, i přes původní předsevzetí, prasátko. O povolení se ptát určitě nikoho nebude. 

Na vycházky by chovatelé neměli zapomínat, ideálně se měly uskutečnit třikrát denně. Díky nim má prasátko dobrou kondici, nepřibývá příliš na váze, obrušuje spárky na nohou, a proto se nemusí jejich úpravou stresovat u veterináře.

I když zvíře není hlučné, agresivní a venku vykonává potřebu opakovaně na stejných místech, mnozí lidé mají vůči majitelům předsudky a výjimkou nejsou ani sousedské spory.

Sraz majitelů prasátek chovaných v domácnosti


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru