dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Obrazem: Chátrající domy v centru dělají ostudu
Dům v ulici Kamzíková, která je jen kousek od Staroměstského náměstí. Foto: autor

Obrazem: Chátrající domy v centru dělají ostudu

Vítejte v Pražské památkové rezervaci, která je už přes dvacet let zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na tomto území historického centra metropole sice uvidíte spoustu krásných staveb, ale bohužel také mnohdy vybydlené domy, které dělají městu ostudu. Některé z nich již lze považovat za ruiny.

Jednou z nepřehlédnutelných kaněk na mapě města je budova bývalého nádraží Vyšehrad. České dráhy před pěti lety prodaly neudržovanou budovu za desítky milionů soukromé společnosti.

Ta záhy zbourala památkově ceněný přízemní domek bývalé čekárny z hrázděného zdiva, za což dostala pokutu. Pokácela také stromy u nádraží.

Od té doby historická památka dál chátrá, z cenné fasády opadává omítka. V budoucnu by zde měly být byty i kanceláře. Developer počítá i se dvěma převážně skleněnými přístavbami.

Nedaleko odsud je v ulici Na Slupi opuštěný dům s bývalými městskými lázněmi, který na sebe již několikrát upoutal pozornost tím, že ho na pár hodin obsadili squatteři, které odtud následně dostávali ozbrojenci.

Dočká se konečně dům Na Kocandě?

Velkou ostudou města je špatný stav neorenesančního nájemního domu „Na Kocandě“ z 19. století v Křižovnické ulici v blízkosti Rudolfina. Zahraniční majitel chtěl z domu původně určenému pro bydlení udělat hotel. O dům nijak nepečoval. 

Opakovaně proto dostával od radnice Prahy 1 pokuty. V posledních týdnech se objevily zprávy, že dům již poněkolikáté změnil majitele a ten se chystá na opravu. Chtěl by zde kanceláře a byty. Nedávno se z domu uvolnila část římsy a od té doby kryjí fasády zelené sítě.

Ve špatném stavu je měšťanský dům U Kochánků v Palackého ulici, historický dům U Kasírů v Bartolomějské ulici. „Krásný“ pohled je na obytný dům U Voříškovských v Liliové ulici a dům v Kamzíkové ulici. 

Podobně zanedbaných domů je v centru mnohem více. Některé z nich si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Pokud máte obrázek nějaké chátrající budovy v Praze a chcete se o něj podělit se čtenáři, pošlete ho na adresu redakce@prazskypatriot.cz.

Chátrající domy v centru Prahy


Další články
Nahoru