dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Obrazem: Americký pohár, který proslavil Duklu v šedesátých letech za velkou louží, je v Praze
Detail Amerického poháru. Foto. archiv FK Dukla Praha

Obrazem: Americký pohár, který proslavil Duklu v šedesátých letech za velkou louží, je v Praze

Americký pohár je zpět! Jeden z nejcennějších pohárů, které za svou historii Dukla Praha vyhrála, se na pár týdnů vrátil do Čech. Na živo si ho budou moci prohlédnout všichni návštěvníci sobotního domácího utkání Dukly s Jihlavou.

Americký pohár vyhrála ve své historii Dukla Praha celkem čtyřikrát v letech 1961 až 1964, ale protože šlo o putovní pohár, nikdy v klubu nezůstal. Po zrušení tohoto prestižního interkontinentálního turnaje skončil v rukou posledního vítěze polského klubu Polonia Bytom.

„S nápadem přivézt zpět Americký pohár přišel můj bratr Bohumil," uvedl majitel Dukly Petr Paukner. Celé zapůjčení se pokoušel zrealizovat přes předsedu klubu, ale k žádné dohodě nedošlo. „Proto jsem se rozhodl spojit se s mým známým a bývalým ministrem hornictví panem Jerzym Markoswkým, kterého jsem na toto téma oslovil, a ten vše vyřídil velmi rychle,“ upřesňuje.

Americký pohár

Pak už šlo vše ráz na ráz, Petr Paukner se sešel se starostou Bytomi Damianem Bartylou a v dalším týdnu už volal pan Markowský, že je pohár k dispozici. „Takže jsem vyslal svého bratra s naším šoférem do Ostravy, kde došlo k převzetí,“ popsal.

Americký pohár je v Čechách pouze dočasně formou zápůjčky a v dubnu bude muset zpět do Polska. Za jeho cestou zůstane však výrazná stopa. „Rozhodl jsem se udělat jeho naprosto věrnou kopii. Ta by měla být hotová do utkání Dukla – Jihlava. Celou repliku bude zhotovovat restaurátorská firma, která je ve svém oboru velmi zdatná. Kopie by měla být jedna ku jedné a jediný rozdíl bude v postrádání patiny. Bude jako nová,“ přibližuje.

Můžete vidět originál i zdařilou kopii

Na utkání s Jihlavou, které se hraje v sobotu 8. března v 15:30, by měla být kopie hotova a spolu s originálem vystavena v sobotu na stadionu Juliska pro všechny její návštěvníky.

americky-pohar-clanek-nahled „Jsem rád, že se nám pohár podařilo zapůjčit. Jako malý jsem knížku Dukla mezi mrakodrapy hltal a přečetl asi pětkrát a nikdy bych nečekal, že ten pohár budu jednou držet v ruce. Je to takové završení celé historie pohárů, tu novodobou už budou dělat jiní,“ dodal Petr Paukner.

„Tenkrát Dukla Praha udělala velkou reklamu našemu fotbalu v celé Severní Americe. Interkontinentálního turnaje se účastnili přední mužstva Jižní Ameriky a především Evropy,“ řekla legenda a zároveň současný sekretář Dukly Miloslav Jícha.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 29. září 2017, 06:48

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Další články
Nahoru