Dnes Čtvrtek - zatazeno 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Obojživelné sekačky regulují zarůstání řeky podvodními rostlinami, díky tomu se budou lidé v létě koupat
Obojživelné sekačky na Starém Dunaji ve Vídni. Foto(2x): Christian Fürthner - PID / se svolením Eurocomm

Obojživelné sekačky regulují zarůstání řeky podvodními rostlinami, díky tomu se budou lidé v létě koupat

Zatímco koupání ve Vltavě během léta jednoznačně nepatří mezi oblíbené činnosti Pražanů a do řeky se noří jen nadšenci z řad otužilců, u rakouských sousedů ve Vídni to je jiné. V letních měsících se tisíce obyvatel metropole koupe v bočním ramenu Dunaje.

To však v uplynulých letech intenzivně zarůstá podvodními rostlinami. Magistrát proto od jara do podzimu reguluje růst rostlin speciálními obojživelnými sekačkami. Tento týden zahájil první letošní sečbu.

Vídeň už zahájila přípravu na letní sezonu. Po zimní pauze se totiž na Starý Dunaj vrací městské obojživelné sekačky, aby každý den od jara do podzimu sekaly podvodní rostliny. „Takzvané makrofyty jsou nezbytné pro zachování vysoké kvality vody ve Starém Dunaji, plavci a vodáci je ale nemají v lásce,“ vysvětluje vídeňská radní Ulli Sima, proč město před třemi lety rozšířilo flotilu obojživelných žacích strojů a zavedlo pravidelnou a koordinovanou sečbu.

obojiveln-sekaky-na-starm-dunaji-ve-vdni-pid-christian-fuerthner-6 O udržení kvality vody a zamezení přerůstání podvodních rostlin se stará 15 obojživelných sekaček, dvojice sběrných lodí a další doprovodné čluny. Veškerou činnost zařizují speciálně vyškolení vodohospodáři z vídeňského magistrátu. Ti zaznamenali intenzivní růst podvodních rostlin v uzavřeném rameni Dunaje v minulém desetiletí.

Zatímco v roce 2012 vyvezli z Dunaje za celou sezonu přibližně 72 tun materiálu, v posledních letech pravidelně zpracovávají přes 2 000 tun. V letech 2020 a 2019 posekali 2 700 respektive 2 600 tun, v rekordním roce 2018 dokonce 3 350 tun.

Rostlinnou hmotu ze Starého Dunaje převáží magistrát do městské kompostárny, kde ji zpracovává společně s dalším materiálem. Výsledný produkt, městský biokompost, lze poté zakoupit ve sběrných dvorech nebo městském re-use shopu.

Koupání v Praze

Vltava v druhé polovině devatenáctého a v první polovině minulého století lákala velké množství Pražanů ke koupání. Ještě po druhé světové válce fungovalo u řeky několik občanských plováren, včetně těch v centru.

Tradiční byly například dvě plovárny levém břehu mezi Mánesovým a Čechovým mostem. Lidé se zde koupali mezi dřevěným pontony, které byly vždy na zimu rozebrány.

Další plovárna byla třeba na pravém břehu u Karlova mostu nebo pýr kilometrů proti proudu v Podolí. Nelze opomenou ještě plovárnu na dohled od Národního divadla u Slovanského ostrova.

Soumrak pražských plováren nastal v šedesátých letech, kdy byla dokončena výstavba Slapské přehrady a vltavské kaskády.


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru