dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
9°C
Obnova vyhořelého křídla Průmyslového paláce asi začne příští rok
Vyhořelé křídlo Průmyslového paláce. Foto: archiv

Obnova vyhořelého křídla Průmyslového paláce asi začne příští rok

Obnova levého křídla Průmyslového paláce, které shořelo v roce 2008, by měla začít příští rok. Přes léto se v areálu holešovického výstaviště opravovala sportovní hala a bazén. Letos Praha vyčlenila na rekonstrukci výstaviště 110 milionů korun, pokračuje výběrové řízení na projektové a architektonické práce.

„Ne všechny opravy jdou tak rychle, jak jsme si mysleli. Před námi je ještě oprava lapidária, svrchního pláště Průmyslového paláce a střechy a toalet Křižíkových pavilonů," vysvětlil Martin Kala, předseda společnosti Rozvojové projekty Praha, která má areál v pronájmu. Plánované v dlouhodobém horizontu jsou také opravy restaurace Bohemia nebo divadla Spirála.

O prázdninách byly opravené technologie sportovišť v areálu. Malá sportovní hala se dočkala obnovy výroby ledu, šaten a omítek, v bazénu bylo při technologické odstávce a vypuštění vody opraveno dno.

Podle vyjádření radního pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) ze začátku letošního dubna zabere oprava celého areálu čtyři až pět let a vyjde zhruba na 1,5 miliardy korun. Při požáru v roce 2008 shořelo západní křídlo Průmyslového paláce. Celkově se škody z požáru odhadují na více než miliardu korun.

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002.
Společnost Rozvojové projekty Praha, která má areál ve správě od začátku letošního roku, je zřizovaná magistrátem. Některé další akce bude ale na výstavišti pořádat předchozí nájemce, společnost Incheba. Z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se vedení města před nějakým časem vyvázalo.

Na následující sobotu je v areálu naplánovaný Den integrovaného záchranného systému, kde mohou lidé zdarma navštívit ukázky činnosti a techniky. Lákadlem bude hasičský speciál Panter, vozidla Panter nebo ukázka činnosti speleologické záchranné služby na lanovce ze špičky Křižíkova pavilonu.


Další články
Nahoru