Dnes Čtvrtek - jasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Obnova vyhořelého kostela sv. Michala na Smíchově vyjde až na 40 milionů korun
Požár dřevěného kostela. Foto: Leoš Kučera / HZS Praha

Obnova vyhořelého kostela sv. Michala na Smíchově vyjde až na 40 milionů korun

Rekonstrukce vyhořelého kostela svatého Michala na pražském Smíchově vyjde na 30 až 40 milionů korun. Magistrát v nejbližší době vypíše veřejnou zakázku na zhotovitele. Při obnově památky budou použity tradiční postupy a řemesla. Do konce letošního roku má být představen přesný postup prací. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Kostel ze 17. století vyhořel 28. října 2020. Viníka požáru policie neodhalila a případ proto odložila.

„Máme hotov ideový záměr, jak kostelík obnovit, máme závazná stanoviska památkářů. Budeme v nejbližší době vypisovat výběrové řízení na zhotovitele a budeme chtít, aby se celý projekt rozběhl," řekl Pospíšil.

Cílem města je obnovit celou stavbu za použití tradičních řemesel. „A to včetně toho, že stromy na tento kostel mají být káceny speciálním způsobem," řekl Pospíšil. Kdy přesně bude oprava kostela dokončena, není podle něj právě kvůli zvolenému postupu jasné.

Postup obnovy a prací má vzdát hold ukrajinskému lidu a jeho dovednostem. Stavba nevyhořela celá a při obnově budou poškozené části odstraněny a nahrazeny.

Kostel byl před požárem podrobně zdokumentován. „Nyní se uskutečnil stavebně technický a stavebně historický průzkum a na základě toho se vyprojektovala projektová dokumentace pro stavební povolení," sdělil ČTK bývalý náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), který měl do letošní únorové volby nového vedení metropole památkovou péči na starosti.

Na obnovu kostela se uskutečnila veřejná sbírka. V ní lidé přispěli přibližně 1,9 milionu korun. „Částka bude využita zejména při obnově interiéru kostela," řekl Pospíšil.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.


Autor: ČTK

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

23. dubna 2024 v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Další články
Nahoru