Dnes Úterý - jasno 21°C
Zítra Středa - jasno 24°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Obnova vyhořelého kostela sv. Michala na Smíchově vyjde až na 40 milionů korun
Požár dřevěného kostela. Foto: Leoš Kučera / HZS Praha

Obnova vyhořelého kostela sv. Michala na Smíchově vyjde až na 40 milionů korun

Rekonstrukce vyhořelého kostela svatého Michala na pražském Smíchově vyjde na 30 až 40 milionů korun. Magistrát v nejbližší době vypíše veřejnou zakázku na zhotovitele. Při obnově památky budou použity tradiční postupy a řemesla. Do konce letošního roku má být představen přesný postup prací. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Kostel ze 17. století vyhořel 28. října 2020. Viníka požáru policie neodhalila a případ proto odložila.

„Máme hotov ideový záměr, jak kostelík obnovit, máme závazná stanoviska památkářů. Budeme v nejbližší době vypisovat výběrové řízení na zhotovitele a budeme chtít, aby se celý projekt rozběhl," řekl Pospíšil.

Cílem města je obnovit celou stavbu za použití tradičních řemesel. „A to včetně toho, že stromy na tento kostel mají být káceny speciálním způsobem," řekl Pospíšil. Kdy přesně bude oprava kostela dokončena, není podle něj právě kvůli zvolenému postupu jasné.

Postup obnovy a prací má vzdát hold ukrajinskému lidu a jeho dovednostem. Stavba nevyhořela celá a při obnově budou poškozené části odstraněny a nahrazeny.

Kostel byl před požárem podrobně zdokumentován. „Nyní se uskutečnil stavebně technický a stavebně historický průzkum a na základě toho se vyprojektovala projektová dokumentace pro stavební povolení," sdělil ČTK bývalý náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), který měl do letošní únorové volby nového vedení metropole památkovou péči na starosti.

Na obnovu kostela se uskutečnila veřejná sbírka. V ní lidé přispěli přibližně 1,9 milionu korun. „Částka bude využita zejména při obnově interiéru kostela," řekl Pospíšil.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.


Autor: ČTK

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Včera ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Včera ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Včera v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru