Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Obnova vyhořelého kostela na Smíchově vyjde na zhruba 45 milionů korun
Požár dřevěného kostela. Foto: Leoš Kučera / HZS Praha

Obnova vyhořelého kostela na Smíchově vyjde na zhruba 45 milionů korun

Pražský magistrát nechá obnovit vyhořelý kostel svatého Michaela na Smíchově. Úřad v březnu vypíše výběrové řízení na zhotovitele, kterého vybere do konce letošního května. Rekonstrukce vyjde asi na 44,63 milionu korun, přesná částka vzejde z výsledku tendru. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Vzhledem k rozsahu poškození vznikne z velké části replika stavby. Dřevěný kostel ze 17. století vyhořel 28. října 2020. Viníka požáru policie neodhalila, a případ proto odložila. Vlastníkem je Praha a užívala jej Rumunská pravoslavná církev.  

Pražští radní schválili záměr veřejné zakázky na obnovu kostela sv. archanděla Michaela v zahradě Kinských v Praze 5. Dřevěný kostelík, původně dovezený z území dnešní Ukrajiny, vyhořel v říjnu 2020. Předpokládaný termín zahájení řízení k zakázce je stanoven na březen. Jakmile bude do konce května vybrán zhotovitel, stavební práce potrvají 12 měsíců.  

Předpokládaná hodnota zakázky činí 44 633 978,50 korun včetně DPH. S financováním obnovy kostela pomohli také lidé prostřednictvím veřejné sbírky vyhlášené hlavním městem v říjnu 2020, díky nim se podařilo vybrat 1 904 500 korun.  

„Vyčlenili jsme částku přes 44 milionů korun, aby kostel mohl být opraven v souladu s památkovými požadavky. Řešíme také budoucí využití této památky. Plán je, že jej bude provozovat Muzeum hlavního města Prahy a využívat nejen k liturgickým, ale i kulturním účelům,“ řekl náměstek primátora Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09). 

Předmětem zakázky jsou stavební práce na rekonstrukci budovy roubeného kostela z 18. století zničeného požárem. Dřevěný roubený kostelík lemkovského typu byl do Kinského zahrady v Praze přenesen v roce 1929 z Medvedovců (Medvidivtsi) u Mukačeva, tedy z bývalé Podkarpatské Rusi, někdejší součásti Československa.

Kostelík stál původně v nedaleké obci Velké Loučky (Velyki Ličky). Přesné datum jeho vzniku není známo, údaje dostupné v pramenech i literatuře se různí, pohybují se v rozmezí druhé poloviny 17. až druhé poloviny 18. století. První převoz kostela se uskutečnil v roce 1793, kdy byl kostelík prodán a celý přenesen do Medvedovců. 

Stavbu tvoří dvě nestejně velké obdélné části, chrámová loď, která je opticky rozdělena na dvě části, a sice předsíň v podvěží a hlavní prostor lodi, a o něco užší kněžiště obrácené k východu. Hlavní vstup je uprostřed západního průčelí.

Loď je na západní, severní a jižní straně opticky zvětšena krytým ochozem s pultovou střechou na trámové sloupkové konstrukcí. Nad západní částí lodi stála čtyřboká věž s dvoustupňovou cibulovou bání. 

Následkem požáru v roce 2020 byly konstrukční prvky věží, bání, střešní námětky a střešní krytina natolik poškozeny, že se v projektu počítá s jejich kompletní výměnou. Před demontáží byly jejich zbylé části pečlivě zaměřeny a zdokumentovány tak, aby bylo možné zhotovit jejich přesnou kopii. Konstrukce roubených stěn a ochozů byly požárem poškozeny v různé intenzitě, v jedné stěně jsou trámy ohněm nepoškozené i trámy zcela prohořelé.  

Při stavebních pracích bude respektováno a replikováno původní stavební řešení, a to z důvodu, že se jedná o vědeckou rekonstrukci exponátu skanzenu Národopisného muzea, která je nemovitou kulturní památkou. Po dokončení realizace bude objekt předán Muzeu hlavního města Prahy.


Autor: puc

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru