dnes
Neděle - oblacno
16°C
zítra
Pondělí - zatazeno
16°C
pozítří
Úterý - zatazeno
15°C
Obnova Petřína a vodárenské věže je nominována na cenu památkářů
Vodárenská věž na Letné. Foto: Facebook P7

Obnova Petřína a vodárenské věže je nominována na cenu památkářů

Dvěma pražskými nominacemi na cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) jsou obnova parku a kaple na Petříně a rekonstrukce vodárenské věže na Letné. ČTK o tom informovala Andrea Holasová z pražské pobočky NPÚ. Ocenění NPÚ Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) má také cenu veřejnosti a lidé mohou do 16. září posílat vybranému památkářskému počinu svůj hlas.

Vybírat mohou z 24 nominovaných, hlasuje se na webu NPÚ. Vítěz ceny veřejnosti nazvané Památky děkují bude spolu s vítězi Patrimonium pro futuro vyhlášen 2. října na zámku Lemberk na Liberecku. Nominace na cenu Patrimonium pro futuro vybírají jednotlivá pracoviště NPÚ. To pražské nominovalo obnovu parku okolo petřínské rozhledny, kaplí křížové cesty a kaple Božího hrobu na Petříně v Praze a generální rekonstrukci vodárenské věže na Letné.

Park v okolí petřínské rozhledny tvoří společně s kaplí Božího hrobu a kaplemi křížové cesty historický celek, který je oblíbeným turistickým cílem i odpočinkovým místem řady Pražanů. Sadové úpravy na Petříně vznikaly v 19. století, doplněny byly po roce 1891, kdy byla postavena rozhledna jako napodobenina Eiffelovy věže. V sousedství rozhledny je kaple Božího hrobu z první poloviny 18. století, která zachovává tradiční podobu Božího hrobu v Jeruzalémě. Parkem také prochází křížová cesta vedoucí ke kostelu sv. Vavřince na vrcholu Petřína.

Při obnově kaple Božího hrobu bylo pomocí odvětrávacího kanálu odvlhčeno zdivo, ošetřeny a restaurovány byly veškeré uměleckořemeslné články a prvky včetně interiérové iluzivní výmalby a symbolické ornamentální výzdoby na fasádě. Stejně jako při obnově kaplí křížové cesty restaurátoři respektovali poslední dochovanou vrstvu maleb. Oprava staveb bude pokračovat v roce 2019 obnovou kaple Kalvárie.

Upraven byl park okolo rozhledny, vysazeny nové stromy, instalován nový mobiliář a asfaltové povrchy nahradila mlatová plocha, do níž byly instalovány i jamky pro mezinárodní soutěže ve cvrnkání kuliček.

U neorenesanční vodárenské věže na Letné z roku 1888 se opravovala fasáda, repasovala se ocelová industriální okna přízemí či vstupní dveře; zbylé byly nahrazeny replikami. V interiéru byly pietně opravovány či rekonstruovány veškeré původní prvky jako schodiště, zábradlí, fragmenty barevných betonových dlažeb či nečekaně nalezená dekorativní interiérová výmalba. Obnovou se věž stala podle památkářů opět reprezentativní dominantou čtvrti.


Praha 11 zve na jednání Komise pro životní prostředí

Včera v 08:33

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí 21. října od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, číslo dveří 119, Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Další články
Nahoru