Dnes Středa - oblacno 1°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 0°C
Středa 2. 12. 2020
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Obnova Petřína a vodárenské věže je nominována na cenu památkářů
Vodárenská věž na Letné. Foto: Facebook P7

Obnova Petřína a vodárenské věže je nominována na cenu památkářů

Dvěma pražskými nominacemi na cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) jsou obnova parku a kaple na Petříně a rekonstrukce vodárenské věže na Letné. ČTK o tom informovala Andrea Holasová z pražské pobočky NPÚ. Ocenění NPÚ Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) má také cenu veřejnosti a lidé mohou do 16. září posílat vybranému památkářskému počinu svůj hlas.

Vybírat mohou z 24 nominovaných, hlasuje se na webu NPÚ. Vítěz ceny veřejnosti nazvané Památky děkují bude spolu s vítězi Patrimonium pro futuro vyhlášen 2. října na zámku Lemberk na Liberecku. Nominace na cenu Patrimonium pro futuro vybírají jednotlivá pracoviště NPÚ. To pražské nominovalo obnovu parku okolo petřínské rozhledny, kaplí křížové cesty a kaple Božího hrobu na Petříně v Praze a generální rekonstrukci vodárenské věže na Letné.

Park v okolí petřínské rozhledny tvoří společně s kaplí Božího hrobu a kaplemi křížové cesty historický celek, který je oblíbeným turistickým cílem i odpočinkovým místem řady Pražanů. Sadové úpravy na Petříně vznikaly v 19. století, doplněny byly po roce 1891, kdy byla postavena rozhledna jako napodobenina Eiffelovy věže. V sousedství rozhledny je kaple Božího hrobu z první poloviny 18. století, která zachovává tradiční podobu Božího hrobu v Jeruzalémě. Parkem také prochází křížová cesta vedoucí ke kostelu sv. Vavřince na vrcholu Petřína.

Při obnově kaple Božího hrobu bylo pomocí odvětrávacího kanálu odvlhčeno zdivo, ošetřeny a restaurovány byly veškeré uměleckořemeslné články a prvky včetně interiérové iluzivní výmalby a symbolické ornamentální výzdoby na fasádě. Stejně jako při obnově kaplí křížové cesty restaurátoři respektovali poslední dochovanou vrstvu maleb. Oprava staveb bude pokračovat v roce 2019 obnovou kaple Kalvárie.

Upraven byl park okolo rozhledny, vysazeny nové stromy, instalován nový mobiliář a asfaltové povrchy nahradila mlatová plocha, do níž byly instalovány i jamky pro mezinárodní soutěže ve cvrnkání kuliček.

U neorenesanční vodárenské věže na Letné z roku 1888 se opravovala fasáda, repasovala se ocelová industriální okna přízemí či vstupní dveře; zbylé byly nahrazeny replikami. V interiéru byly pietně opravovány či rekonstruovány veškeré původní prvky jako schodiště, zábradlí, fragmenty barevných betonových dlažeb či nečekaně nalezená dekorativní interiérová výmalba. Obnovou se věž stala podle památkářů opět reprezentativní dominantou čtvrti.


Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Včera ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Včera v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Včera v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

30. listopadu 2020 ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

29. listopadu 2020 v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Další články
Nahoru