dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
1°C
Obnova Petřína a vodárenské věže je nominována na cenu památkářů
Vodárenská věž na Letné. Foto: Facebook P7

Obnova Petřína a vodárenské věže je nominována na cenu památkářů

Dvěma pražskými nominacemi na cenu Národního památkového ústavu (NPÚ) jsou obnova parku a kaple na Petříně a rekonstrukce vodárenské věže na Letné. ČTK o tom informovala Andrea Holasová z pražské pobočky NPÚ. Ocenění NPÚ Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost) má také cenu veřejnosti a lidé mohou do 16. září posílat vybranému památkářskému počinu svůj hlas.

Vybírat mohou z 24 nominovaných, hlasuje se na webu NPÚ. Vítěz ceny veřejnosti nazvané Památky děkují bude spolu s vítězi Patrimonium pro futuro vyhlášen 2. října na zámku Lemberk na Liberecku. Nominace na cenu Patrimonium pro futuro vybírají jednotlivá pracoviště NPÚ. To pražské nominovalo obnovu parku okolo petřínské rozhledny, kaplí křížové cesty a kaple Božího hrobu na Petříně v Praze a generální rekonstrukci vodárenské věže na Letné.

Park v okolí petřínské rozhledny tvoří společně s kaplí Božího hrobu a kaplemi křížové cesty historický celek, který je oblíbeným turistickým cílem i odpočinkovým místem řady Pražanů. Sadové úpravy na Petříně vznikaly v 19. století, doplněny byly po roce 1891, kdy byla postavena rozhledna jako napodobenina Eiffelovy věže. V sousedství rozhledny je kaple Božího hrobu z první poloviny 18. století, která zachovává tradiční podobu Božího hrobu v Jeruzalémě. Parkem také prochází křížová cesta vedoucí ke kostelu sv. Vavřince na vrcholu Petřína.

Při obnově kaple Božího hrobu bylo pomocí odvětrávacího kanálu odvlhčeno zdivo, ošetřeny a restaurovány byly veškeré uměleckořemeslné články a prvky včetně interiérové iluzivní výmalby a symbolické ornamentální výzdoby na fasádě. Stejně jako při obnově kaplí křížové cesty restaurátoři respektovali poslední dochovanou vrstvu maleb. Oprava staveb bude pokračovat v roce 2019 obnovou kaple Kalvárie.

Upraven byl park okolo rozhledny, vysazeny nové stromy, instalován nový mobiliář a asfaltové povrchy nahradila mlatová plocha, do níž byly instalovány i jamky pro mezinárodní soutěže ve cvrnkání kuliček.

U neorenesanční vodárenské věže na Letné z roku 1888 se opravovala fasáda, repasovala se ocelová industriální okna přízemí či vstupní dveře; zbylé byly nahrazeny replikami. V interiéru byly pietně opravovány či rekonstruovány veškeré původní prvky jako schodiště, zábradlí, fragmenty barevných betonových dlažeb či nečekaně nalezená dekorativní interiérová výmalba. Obnovou se věž stala podle památkářů opět reprezentativní dominantou čtvrti.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Další články
Nahoru