Dnes Sobota - prehanky-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Obnova malešické spalovny vstoupila do závěrečné fáze
ZEVO Malešice. Foto: archiv

Obnova malešické spalovny vstoupila do závěrečné fáze

V Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice se podařilo úspěšně dokončit opravu třetí spalovací linky. Jelikož je projekt v malešické spalovně závislý na odborné i manuální práci techniků z šesti evropských států, bylo částečné i celkové uzavření hranic a jiná omezení kritickými momenty, kdy prakticky hrozilo zastavení prací.

„Aktuálně jsou v provozu již tři nové spalovací linky, ta třetí prochází ještě garančními testy. Poslední linka se právě opravuje. Lze tak částečně zhodnotit, jak projekt GOLEM naplňuje naše očekávání. Kromě generální obnovy a zvýšení spolehlivosti totiž bylo dosaženo i značné ekologizace. Ta je mimo jiné prokazatelná snížením emisní zátěže,“ uvedl ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha. 

Již jsou k dispozici opakovaná garanční a zákonná měření emisí. Ta potvrdila úspěch záměru na zlepšení ekologických parametrů zařízení. Nové kotle mají nižší emise a vyšší účinnost. Například emisní požadavek u oxidu uhelnatého je plněn s rezervou 90 procent. 

„Obdobně je to s emisemi prachu. Jeho koncentrace vypouštěná do ovzduší díky instalaci tkaninových filtrů klesla dokonce na nulové hodnoty. Stejně tak se potvrdily excelentní výsledky v případě emisí polychlorovaných dioxinů a furanů, které jsou zařízením typu ZEVO často vytýkány,“ sdělil ekolog ZEVO Malešice Tomáš Baloch. 

Aktuální hodnota se drží pod setinou nanogramu toxického ekvivalentu emisního limitu, tedy taktéž pod deseti procenty povoleného limitu. Obdobné emisní výsledky platí pro naprostou většinu sledovaných emisí. Jedinou výjimku představují emise oxidů dusíku. Ty dosahují asi 35 procent emisního limitu. Přesto se roční produkovaná zátěž oxidů dusíků sníží o více než 100 tun. ZEVO tak plní nejlepší světové standardy. 

„Projekt ekologizace ZEVO spočívající ve výměně spalovacích linek, revitalizaci stávajících technologií a zavádění nových se blíží do finále. Celý projekt je technologicky, koordinačně i pracovně poměrně náročný. Jsem rád, že management to zvládá i v tak komplikované době, v jaké se teď nacházíme. ZEVO je klíčové zařízení pro Prahu. Nesmí však být ekologickou přítěží. Výsledkem projektu GOLEM bude i lepší vzduch v metropoli,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). 


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru