Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Obnova malešické spalovny vstoupila do závěrečné fáze
ZEVO Malešice. Foto: archiv

Obnova malešické spalovny vstoupila do závěrečné fáze

V Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice se podařilo úspěšně dokončit opravu třetí spalovací linky. Jelikož je projekt v malešické spalovně závislý na odborné i manuální práci techniků z šesti evropských států, bylo částečné i celkové uzavření hranic a jiná omezení kritickými momenty, kdy prakticky hrozilo zastavení prací.

„Aktuálně jsou v provozu již tři nové spalovací linky, ta třetí prochází ještě garančními testy. Poslední linka se právě opravuje. Lze tak částečně zhodnotit, jak projekt GOLEM naplňuje naše očekávání. Kromě generální obnovy a zvýšení spolehlivosti totiž bylo dosaženo i značné ekologizace. Ta je mimo jiné prokazatelná snížením emisní zátěže,“ uvedl ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha. 

Již jsou k dispozici opakovaná garanční a zákonná měření emisí. Ta potvrdila úspěch záměru na zlepšení ekologických parametrů zařízení. Nové kotle mají nižší emise a vyšší účinnost. Například emisní požadavek u oxidu uhelnatého je plněn s rezervou 90 procent. 

„Obdobně je to s emisemi prachu. Jeho koncentrace vypouštěná do ovzduší díky instalaci tkaninových filtrů klesla dokonce na nulové hodnoty. Stejně tak se potvrdily excelentní výsledky v případě emisí polychlorovaných dioxinů a furanů, které jsou zařízením typu ZEVO často vytýkány,“ sdělil ekolog ZEVO Malešice Tomáš Baloch. 

Aktuální hodnota se drží pod setinou nanogramu toxického ekvivalentu emisního limitu, tedy taktéž pod deseti procenty povoleného limitu. Obdobné emisní výsledky platí pro naprostou většinu sledovaných emisí. Jedinou výjimku představují emise oxidů dusíku. Ty dosahují asi 35 procent emisního limitu. Přesto se roční produkovaná zátěž oxidů dusíků sníží o více než 100 tun. ZEVO tak plní nejlepší světové standardy. 

„Projekt ekologizace ZEVO spočívající ve výměně spalovacích linek, revitalizaci stávajících technologií a zavádění nových se blíží do finále. Celý projekt je technologicky, koordinačně i pracovně poměrně náročný. Jsem rád, že management to zvládá i v tak komplikované době, v jaké se teď nacházíme. ZEVO je klíčové zařízení pro Prahu. Nesmí však být ekologickou přítěží. Výsledkem projektu GOLEM bude i lepší vzduch v metropoli,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). 


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru