Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Obnova malešické spalovny vstoupila do závěrečné fáze
ZEVO Malešice. Foto: archiv

Obnova malešické spalovny vstoupila do závěrečné fáze

V Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice se podařilo úspěšně dokončit opravu třetí spalovací linky. Jelikož je projekt v malešické spalovně závislý na odborné i manuální práci techniků z šesti evropských států, bylo částečné i celkové uzavření hranic a jiná omezení kritickými momenty, kdy prakticky hrozilo zastavení prací.

„Aktuálně jsou v provozu již tři nové spalovací linky, ta třetí prochází ještě garančními testy. Poslední linka se právě opravuje. Lze tak částečně zhodnotit, jak projekt GOLEM naplňuje naše očekávání. Kromě generální obnovy a zvýšení spolehlivosti totiž bylo dosaženo i značné ekologizace. Ta je mimo jiné prokazatelná snížením emisní zátěže,“ uvedl ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha. 

Již jsou k dispozici opakovaná garanční a zákonná měření emisí. Ta potvrdila úspěch záměru na zlepšení ekologických parametrů zařízení. Nové kotle mají nižší emise a vyšší účinnost. Například emisní požadavek u oxidu uhelnatého je plněn s rezervou 90 procent. 

„Obdobně je to s emisemi prachu. Jeho koncentrace vypouštěná do ovzduší díky instalaci tkaninových filtrů klesla dokonce na nulové hodnoty. Stejně tak se potvrdily excelentní výsledky v případě emisí polychlorovaných dioxinů a furanů, které jsou zařízením typu ZEVO často vytýkány,“ sdělil ekolog ZEVO Malešice Tomáš Baloch. 

Aktuální hodnota se drží pod setinou nanogramu toxického ekvivalentu emisního limitu, tedy taktéž pod deseti procenty povoleného limitu. Obdobné emisní výsledky platí pro naprostou většinu sledovaných emisí. Jedinou výjimku představují emise oxidů dusíku. Ty dosahují asi 35 procent emisního limitu. Přesto se roční produkovaná zátěž oxidů dusíků sníží o více než 100 tun. ZEVO tak plní nejlepší světové standardy. 

„Projekt ekologizace ZEVO spočívající ve výměně spalovacích linek, revitalizaci stávajících technologií a zavádění nových se blíží do finále. Celý projekt je technologicky, koordinačně i pracovně poměrně náročný. Jsem rád, že management to zvládá i v tak komplikované době, v jaké se teď nacházíme. ZEVO je klíčové zařízení pro Prahu. Nesmí však být ekologickou přítěží. Výsledkem projektu GOLEM bude i lepší vzduch v metropoli,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). 


Autor: red

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

Včera v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

V Praze 11 zasedne Komise pro likvidaci majetku

24. listopadu 2022 v 07:02

Jednání komise pro likvidaci majetku v Praze 11 je veřejné a bude se konat v pondělí 28. listopadu od 9 hodin.

Další články
Nahoru