Dnes Středa - obcasny-dest 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Obnova hostince U Brabců v Praze 9 bude stát 96,8 milionu korun, podnik se otevře v září
Interiér hostince U Brabců. Foto: P9

Obnova hostince U Brabců v Praze 9 bude stát 96,8 milionu korun, podnik se otevře v září

Za obnovu hostince U Brabců Praha 9 zaplatí 96,8 milionu korun. Vyplývá to z dodatků smlouvy mezi radnicí a firmou PP 53, která má stavbu na starosti. Za navýšení ceny stavebních úprav může zvláště havárie objektu, který na Starém Proseku stojí od roku 1837.

Proti původně plánované rekonstrukci objektu, která měla stát zhruba o pětinu méně, totiž bylo nutné část budovy strhnout a znovu postavit. Restaurace s kulturním sálem by se pro veřejnost mohla otevřít v září, jak na svém facebooku nedávno avizoval starosta deváté městské části Tomáš Portlík (ODS).

Novou podobu interiéru budovy navrhl architekt Jan Bouček. V hlavním sále je zamýšlený restaurační provoz, díky dispozicím sálu bude možné prostory upravit na taneční parket nebo hlediště.

Místa k sezení budou i na ochozu po obou stranách sálu. Vnější podoba dřívějšího hostince vzešla z návrhu ateliéru Drobný Architects. Vycházelo se přitom z původní předlohy.

Zanedbanou budovu určenou k demolici získala vysočanská radnice v roce 2017 směnou za pozemky na Krocínce. Soukromý vlastník, firma Prosek 2, na místě plánoval postavit bytový dům. Proti záměru se tehdy postavili místní obyvatelé, kdy petici za záchranu hostince podepsalo podle iniciativy ProProsek přes 2000 lidí.

Podle vypsaného tendru z roku 2019 měly být náklady na rekonstrukci budovy maximálně 50 milionů korun. Podle smlouvy se stavitelem z června téhož roku měly úpravy stát 64,9 milionu korun bez DPH. Kvůli nevyhovující statice budovy však bylo nutné její část zbourat a většinu budovy podle původní podoby opětovně postavit.

Podle starosty městské části by se prostory mohly pro hosty otevřít v září. „Na jubilejní 30. ročník Svatováclavské pouti na Proseku, která se bude konat 25. a 26. září, si společně užijeme veřejnou kolaudaci „staronového” hostince U Brabců," uvedl na konci července Portlík.

Starý Prosek je soubor budov původně vesnického charakteru s dominantou kostela svatého Václava, přilehlou farou a hřbitovem s barokní zvonicí. Budova hostince byla postavená v roce 1837 a do listopadu 1960 patřila Václavu a Aloisii Brabcovým.

V prosinci 1960 budova přešla do vlastnictví státu. Od druhé poloviny 80. let 20. století sloužila jako sklad společnosti Barvy a laky.


Autor: ČTK

Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

Dnes v 08:20

Pražští radní odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club Tatra Smíchov Národní sportovní agenturou. Spolufinancování investičních projektů rozvoje sportovní infrastruktury ve vlastnictví hl. m. Prahy je v souladu se strategií Plánu rozvoje sportu a...

Anglo-americká vysoká škola vypsala stipendia pro afghánské uprchlíky

Včera ve 22:36

Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) se rozhodla vypsat dvě stipendia na celý studijní program pro afghánské uprchlíky, kteří byli letos v srpnu dopraveni do České republiky z Afghánistánu v rámci záchranné operace. Stipendium by mělo pokrýt náklady na školné a další případné výdaje....

Budovy a pozemky pošty ve Vysočanech se stanou součástí školního areálu

Včera ve 20:41

Radní Prahy vyhověli žádosti městské části Praha 9 a odsouhlasili úplatné nabytí nemovitostí České pošty do vlastnictví hlavního města, které by následně svěřili do správy Prahy 9. Jedná se o budovu pošty a související objekty a pozemky v katastrálním území Vysočan. V budoucnu by potom mohly...

Tři osobnosti se stanou Čestnými občany Prahy 8

20. září 2021 v 18:38

Zastupitelé Prahy 8 schválili ocenění Čestný občan městské části Praha 8 pro další tři osobnosti. Slavnostní udílení čestných občanství proběhne v Praze 8 již posedmé.

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Další články
Nahoru