dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Obnova chátrajícího areálu SK Prosek možná bude financována z prodeje části pozemků developerovi
Prosecký sportovní areál by se měl změnit k nepoznání. Dominantou by byla nová hala, součástí pak další sportoviště, mezi nimi i fotbalové hřiště. Vizualizace: Basepoint / Archibase

Obnova chátrajícího areálu SK Prosek možná bude financována z prodeje části pozemků developerovi

Sportovní klub Prosek sídlící v Lovosické ulici na pomezí deváté a osmnácté městské části řeší budoucnost svého zastaralého a již dosluhujícího areálu. Potřebné investice do obnovy jsou odhadovány na 200 milionů korun. Aktuálně probíhá diskuse nad variantami, jak k zachování sportovní tradice dojít. Je mezi nimi i možnost, že by v části stávajícího areálu vznikla výstavba.
sk-prosek-hala-soucasny-stav

Hala (vlevo) a její zázemí – současný stav

Areálu dominuje pětatřicetiletá hala s tělocvičnou, která už nedokáže kapacitně, ani kvalitativně uspokojit zhruba sedm stovek členů sportovního klubu. Zhruba polovina oddílů SK Prosek tak musí sportovat v jiných areálech či v okolních školách. Hala je navíc ve špatném technickém stavu, při každé havárii, které jsou stále častější, se vznáší otazník nad budoucností klubu.

Ten si vzhledem ke struktuře svého financování nedokáže vytvořit finanční rezervy, za kterých by byly placeny investice do obnovy a rozvoje.  Proti zániku klubu se přitom nedávno vyslovila i petice místních občanů, kterou se v létě zabývalo pražské zastupitelstvo a z jeho pověření i radní pro sport Vít Šimral. 

sk-prosek-hala

Vize nové haly a hřiště v jejím sousedství

Ten představil zastupitelstvu možné varianty řešení situace, kdy v úvahu připadá využití dotačních programů na rekonstrukci areálu, převedení areálu do majetku města a jeho následná rekonstrukce, či samofinancování výstavby nového areálu přímo sportovním klubem SK Prosek za pomoci soukromého investora.

Aktuální návrh počítá s tím, že klubem vlastněné pozemky a na nich umístěné sportoviště se oddělí a na jejich části bude vybudován nový a moderní areál, včetně dvou multifunkčních hal s celkovou kapacitou třikrát větší, než má současná hala. Haly by sloužily pro badminton, volejbal, basketbal, házenou, florbal a futsal. Vznikla by i nová venkovní sportoviště včetně plnohodnotného fotbalového hřiště či nových volejbalových a tenisových kurtů

sk-prosek-telocvicna

Multifunkční hala bude mít tribunu

„Tato nová sportoviště by zohledňovala všechny současné požadavky a zásadně by i rozšířila možnost celoročních halových sportů nejen pro sportovní oddíly klubu, ale i s možností využití všemi obyvateli hlavního města Prahy,“ zmínil Šimral v polovině července po jednání o budoucnosti proseckého areálu, kterého se zúčastnily dotčené strany – zástupci SK Prosek, městských částí Praha 9 a Praha 18 a petičního výboru.

Výstavba uvedených sportoviště by mohla být částečně financována z prodeje zhruba poloviny pozemku areálu investorovi výstavby. Právě k tomu se kloní výbor SK Prosek.

sk-prosek-telocvicna-soucasny-stav

Tělocvična je v nevyhovujícím technickém stavu

„Vznikla by tam přiměřená bytová výstavba a občanská vybavenost, ať již obchody, sociální a zdravotní zařízení či velmi vážně je uvažováno nad domovem seniorů. Tímto bychom získali peníze na výstavbu nových sportovišť a dlouhodobě stabilizovali finanční situaci klubu,“ uvedl v nedávno vydaném zpravodaji SK Prosek místopředseda klubu Viktor Furman.

Petiční výbor, který bojuje o zachování sportu v tradičním proseckém areálu, existenci zástavby části areálu připouští, nicméně jen při zachování sportovní funkce lokality.

„Je na odpovědnosti nás všech, aby výsledné řešení rozptýlilo obavy veřejnosti, že se sportoviště stane místem dalšího zahušťování zástavby a omezování nízkoprahového sportu pro všechny věkové a sociální skupiny obyvatel. Věřím, že hlas veřejnosti v podobě ohromného množství podpisů pod peticí bude politiky i představiteli sportovního klubu nakonec vyslyšen. Sportovní areál je totiž neoddělitelnou součástí prostředí, ve kterém rádi žijeme,“ uvedl ve zpravodaji klubu zástupce petičního výboru Milan Balahura.

Financování obnovy sportovního areálu prodejem části pozemků pro developerskou výstavbu připustil ve zpravodaji radní Prahy 18 pro sport, dopravu a životní prostředí Stanislav Nekolný. „V takovém případě bychom ale požadovali mít předem k dispozici propočítané dopady na dopravu a také situaci ve školství, aby nový developerský projekt neměl špatné dopady na své okolí,“ sdělil.

O tom, jak nakonec debaty o budoucnosti areálu SK Prosek dopadnou, rozhodně při schvalování případných územních změn pražské zastupitelstvo. Kdy to bude, zatím není jasné.


Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Nejstarší český maraton z Prahy do Dobříše bude letos mikulášský

Včera v 06:53

Maraton Praha-Dobříš s historií od roku 1908, obnovený loni jako součást Mizuno Trail Running Cupu, se i letos poběží. Namísto poloviny října jako mikulášský v sobotu i neděli 5. a 6. prosince, respektujíc všechna nezbytná hygienicko-bezpečnostní pravidla. 

Dotace pro energeticky náročná sportoviště

23. listopadu 2020 v 16:04

Rada hl. m. Prahy dnešním rozhodnutím odsouhlasila poskytnutí individuálních neinvestičních účelových dotací sportovním zařízením s vysokou energetickou náročností vykazujícím vysoké ztráty v souvislosti s opatřeními proti šíření nákazy koronavirem.

Další články
Nahoru