dnes
Sobota - skorojasno
20°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Obnova chátrajícího areálu SK Prosek možná bude financována z prodeje části pozemků developerovi
Prosecký sportovní areál by se měl změnit k nepoznání. Dominantou by byla nová hala, součástí pak další sportoviště, mezi nimi i fotbalové hřiště. Vizualizace: Basepoint / Archibase

Obnova chátrajícího areálu SK Prosek možná bude financována z prodeje části pozemků developerovi

Sportovní klub Prosek sídlící v Lovosické ulici na pomezí deváté a osmnácté městské části řeší budoucnost svého zastaralého a již dosluhujícího areálu. Potřebné investice do obnovy jsou odhadovány na 200 milionů korun. Aktuálně probíhá diskuse nad variantami, jak k zachování sportovní tradice dojít. Je mezi nimi i možnost, že by v části stávajícího areálu vznikla výstavba.
sk-prosek-hala-soucasny-stav

Hala (vlevo) a její zázemí – současný stav

Areálu dominuje pětatřicetiletá hala s tělocvičnou, která už nedokáže kapacitně, ani kvalitativně uspokojit zhruba sedm stovek členů sportovního klubu. Zhruba polovina oddílů SK Prosek tak musí sportovat v jiných areálech či v okolních školách. Hala je navíc ve špatném technickém stavu, při každé havárii, které jsou stále častější, se vznáší otazník nad budoucností klubu.

Ten si vzhledem ke struktuře svého financování nedokáže vytvořit finanční rezervy, za kterých by byly placeny investice do obnovy a rozvoje.  Proti zániku klubu se přitom nedávno vyslovila i petice místních občanů, kterou se v létě zabývalo pražské zastupitelstvo a z jeho pověření i radní pro sport Vít Šimral. 

sk-prosek-hala

Vize nové haly a hřiště v jejím sousedství

Ten představil zastupitelstvu možné varianty řešení situace, kdy v úvahu připadá využití dotačních programů na rekonstrukci areálu, převedení areálu do majetku města a jeho následná rekonstrukce, či samofinancování výstavby nového areálu přímo sportovním klubem SK Prosek za pomoci soukromého investora.

Aktuální návrh počítá s tím, že klubem vlastněné pozemky a na nich umístěné sportoviště se oddělí a na jejich části bude vybudován nový a moderní areál, včetně dvou multifunkčních hal s celkovou kapacitou třikrát větší, než má současná hala. Haly by sloužily pro badminton, volejbal, basketbal, házenou, florbal a futsal. Vznikla by i nová venkovní sportoviště včetně plnohodnotného fotbalového hřiště či nových volejbalových a tenisových kurtů

sk-prosek-telocvicna

Multifunkční hala bude mít tribunu

„Tato nová sportoviště by zohledňovala všechny současné požadavky a zásadně by i rozšířila možnost celoročních halových sportů nejen pro sportovní oddíly klubu, ale i s možností využití všemi obyvateli hlavního města Prahy,“ zmínil Šimral v polovině července po jednání o budoucnosti proseckého areálu, kterého se zúčastnily dotčené strany – zástupci SK Prosek, městských částí Praha 9 a Praha 18 a petičního výboru.

Výstavba uvedených sportoviště by mohla být částečně financována z prodeje zhruba poloviny pozemku areálu investorovi výstavby. Právě k tomu se kloní výbor SK Prosek.

sk-prosek-telocvicna-soucasny-stav

Tělocvična je v nevyhovujícím technickém stavu

„Vznikla by tam přiměřená bytová výstavba a občanská vybavenost, ať již obchody, sociální a zdravotní zařízení či velmi vážně je uvažováno nad domovem seniorů. Tímto bychom získali peníze na výstavbu nových sportovišť a dlouhodobě stabilizovali finanční situaci klubu,“ uvedl v nedávno vydaném zpravodaji SK Prosek místopředseda klubu Viktor Furman.

Petiční výbor, který bojuje o zachování sportu v tradičním proseckém areálu, existenci zástavby části areálu připouští, nicméně jen při zachování sportovní funkce lokality.

„Je na odpovědnosti nás všech, aby výsledné řešení rozptýlilo obavy veřejnosti, že se sportoviště stane místem dalšího zahušťování zástavby a omezování nízkoprahového sportu pro všechny věkové a sociální skupiny obyvatel. Věřím, že hlas veřejnosti v podobě ohromného množství podpisů pod peticí bude politiky i představiteli sportovního klubu nakonec vyslyšen. Sportovní areál je totiž neoddělitelnou součástí prostředí, ve kterém rádi žijeme,“ uvedl ve zpravodaji klubu zástupce petičního výboru Milan Balahura.

Financování obnovy sportovního areálu prodejem části pozemků pro developerskou výstavbu připustil ve zpravodaji radní Prahy 18 pro sport, dopravu a životní prostředí Stanislav Nekolný. „V takovém případě bychom ale požadovali mít předem k dispozici propočítané dopady na dopravu a také situaci ve školství, aby nový developerský projekt neměl špatné dopady na své okolí,“ sdělil.

O tom, jak nakonec debaty o budoucnosti areálu SK Prosek dopadnou, rozhodně při schvalování případných územních změn pražské zastupitelstvo. Kdy to bude, zatím není jasné.


Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

Včera v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Další ročník Sportovce Prahy 15 vyhlášen

Včera v 07:08

Praha 15 opět vyhlásila anketu Sportovec roku, která v letošním roce přináší dvě novinky. Tou první je nová kategorie Sportovec 60+.

Nová sezóna na Hájích je po šesti letech opět na travnatém fotbalovém hřišti

17. září 2020 v 19:03

Po roce intenzivních jednáních mezi FC Háje Jižní Město a společnosti ODDITY, kde hrála jedenáctá městská část zastoupená radním Janem Stárkem především mediační roli, se nedávno podařilo dotáhnout do konce finální znění nájemní smlouvy potřebné pro plné využívání fotbalového travnatého hřiště...

Další články
Nahoru