dnes
Neděle - zatazeno
14°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
10°C
pozítří
Úterý - zatazeno
10°C
Oblíbené koupaliště Lhotka dále chátrá, majitel se plánů na výstavbu nechce vzdát
Koupaliště uprostřed rušného sídliště zeje prázdnototu. Foto: Dáša Červenková, o. s. SOS koupaliště Lhotka

Oblíbené koupaliště Lhotka dále chátrá, majitel se plánů na výstavbu nechce vzdát

Koupaliště Lhotka je nadále mimo provoz a je v neutěšeném stavu. Podle slov Ireny Malátové z občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka řešení blokuje soukromý majitel, který chce za výkup takřka dvojnásobek ceny než dřív. Sdružení o záchranu koupaliště stále usiluje, hlavní slovo by měl mít podle Malátové pražský magistrát.

Letní sezóna koupališť je v plném proudu, ale oblíbený areál na Lhotce je mimo provoz. Majitel koupaliště nechce ustoupit od záměru stavět tam. Jaké jsou naděje, že se to změní?
Jisté šance sice existují, ale jsou hodně vzdálené. Zatím koupaliště chátrá. Oproti tomu, jak vypadalo v momentě, kdy byl před rokem a půl ukončen provoz, je ve velmi špatném stavu – jsou tam rozkradené kovové součástky, přebývají tam lidé bez domova či závislí na drogách. Neutěšeným stavem koupaliště trpí především lidé, co mají v bezprostřední blízkosti vilky.

Jaké kroky pro záchranu koupaliště nyní vyvíjíte?
Jednali jsme se zástupci Prahy 4 i magistrátu, kteří projevili ochotu jednat se soukromým majitelem – společností Eco-Investment – o odkupu pozemku. Chce za něj ale skoro dvojnásobek ceny, než za kterou pozemek s koupalištěm koupil, což bylo 30 milionů korun.

Čím to odůvodňuje?
Zmařenou investicí a tím, že ho údržba nynějšího areálu stála už mnoho desítek tisíc korun – občané si ale žádné činnosti, která by areál udržovala, nevšimli. Majitel dobře věděl, co a kde kupuje – kupoval koupaliště, které bylo v rekreační oblasti se zelení, kde se podle územního plánu nepovoluje výstavba. Změna územního plánu pro stavbu rezidenční čtvrti, kterou by tam rád měl, mu nebyla povolena. Někdy v roce 2009 byly všechny změny územního plánu zastaveny. Majitel ale stále o povolení stavět usiluje. Naším cílem naopak je, aby ke změně územního plánu nedošlo. Jedná se o krásný kus zeleně – chceme, aby byl zachován pro rekreaci občanů. Využívali ho zejména mladí, rodiny s dětmi a senioři.

Čekáme, až se magistrát konsoliduje

Majitel tedy nechce ze svého záměru ustoupit a řešení podle vás blokuje?
Ano, na rezidenční čtvrti trvá, v tomto ohledu nedávno odpověděl i starostovi Prahy 4 na jeho dopis. Nevidí prostě jinou možnost než rezidenční bydlení.

Neodrazuje ho tedy ani to, že nemá povolení stavět?
Pořád doufá, že mu to v budoucnu bude dovoleno.

Magistrát ani Praha 4 ale stavbě nakloněny nejsou…
Nejsou. V minulosti se uskutečnilo dost nadějné jednání pražského magistrátu, který i – dejme tomu – zvažoval zaplatit majiteli nějakou vyšší sumu. Do toho ale přišly změny na magistrátu, vyměnili se radní. Záležitost měla v referátu radní Udženija, která byla odpovědná za majetek města. Byla ale odvolána. Nyní čekáme, až se pražský magistrát konsoliduje, abychom s nimi zase zahájili jednání.

Vyvíjíte i další kroky?
Vedle zmíněného čekání se snažíme využívat všech zákonných možností. Psali jsme i majiteli pozemku, to ale nemělo úspěch. Posílali jsme připomínky k zadání Metropolitního plánu. Chodíme skoro na každé zastupitelstvo Prahy 4 s interpelacemi, abychom vše udrželi v paměti zastupitelů a radních. Jak se na něco přestane tlačit, usne to. Problém je, že koupaliště je sice na území Prahy 4, ale na hranici s Prahou 12, a mnozí, kteří tam chodili, jsou právě z Prahy 12, především z Modřan. Ti na zastupitelstvu Prahy 4 nemohou podávat interpelace, mohou je ale podávat na velkém pražském zastupitelstvu.

Nesmíme to nechat být

Velké zastupitelstvo bude mít hlavní slovo, že?
Zřejmě ano. V minulosti politici z Prahy 4 i z hlavního města deklarovali, že jsou pro odkup, Praha 4 ale asi nebude mít na odkup koupaliště peníze, nadpoloviční většina jejich zastupitelů letos návrh na výkup tamních pozemků nepodpořila, vedení radnice ale deklarovalo, že o záchraně koupaliště jedná. Nyní jde ale hlavně o to, aby to měl jako jednu ze svých priorit právě magistrát. Chápu, že po povodních tam mají plno jiných starostí, ale nesmíme to nechat být.

Stěžují si lidé, že koupaliště chátrá a řešení je v nedohlednu?
Velice, máme stránku na Facebooku, kde přibývá hlasů rozhořčených občanů.

Na Lhotku jezdili lidé z celé Prahy, že?
Ano, bývala tam vždy spousta aut. I pod elektronickou petici, která je pořád otevřená, se podepisují lidé z celé Prahy. Zcela jistě na koupaliště jezdili například lidé z Vinohrad, tedy z centra, kde moc možností k venkovnímu koupání není.

Ing. Irena Malátová, CSc. pracuje jako výzkumná pracovnice, v občanském sdružení SOS koupaliště Lhotka působí od začátku.


Autor: Anna Skálová

Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Strelitzia vynesla téměř 65 000 korun na pomoc ženám, které zažily domácí násilí

20. března 2019 v 10:21

Charitativní prodejní výstava uměleckých děl s názvem Strelitzia – Umělci pro ACORUS – vynesla téměř 65 000 korun na pomoc ženám, které zažily domácí násilí. Výstavu, která se konala u příležitosti Mezinárodního dne žen od 7. do 17. března v Galerii Ladronka na Praze 6, uspořádala skupina...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru