dnes
Neděle - zatazeno
-1°C
zítra
Pondělí - zatazeno
3°C
pozítří
Úterý - jasno
3°C
Oblíbené koupaliště Lhotka dále chátrá, majitel se plánů na výstavbu nechce vzdát
Koupaliště uprostřed rušného sídliště zeje prázdnototu. Foto: Dáša Červenková, o. s. SOS koupaliště Lhotka

Oblíbené koupaliště Lhotka dále chátrá, majitel se plánů na výstavbu nechce vzdát

Koupaliště Lhotka je nadále mimo provoz a je v neutěšeném stavu. Podle slov Ireny Malátové z občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka řešení blokuje soukromý majitel, který chce za výkup takřka dvojnásobek ceny než dřív. Sdružení o záchranu koupaliště stále usiluje, hlavní slovo by měl mít podle Malátové pražský magistrát.

Letní sezóna koupališť je v plném proudu, ale oblíbený areál na Lhotce je mimo provoz. Majitel koupaliště nechce ustoupit od záměru stavět tam. Jaké jsou naděje, že se to změní?
Jisté šance sice existují, ale jsou hodně vzdálené. Zatím koupaliště chátrá. Oproti tomu, jak vypadalo v momentě, kdy byl před rokem a půl ukončen provoz, je ve velmi špatném stavu – jsou tam rozkradené kovové součástky, přebývají tam lidé bez domova či závislí na drogách. Neutěšeným stavem koupaliště trpí především lidé, co mají v bezprostřední blízkosti vilky.

Jaké kroky pro záchranu koupaliště nyní vyvíjíte?
Jednali jsme se zástupci Prahy 4 i magistrátu, kteří projevili ochotu jednat se soukromým majitelem – společností Eco-Investment – o odkupu pozemku. Chce za něj ale skoro dvojnásobek ceny, než za kterou pozemek s koupalištěm koupil, což bylo 30 milionů korun.

Čím to odůvodňuje?
Zmařenou investicí a tím, že ho údržba nynějšího areálu stála už mnoho desítek tisíc korun – občané si ale žádné činnosti, která by areál udržovala, nevšimli. Majitel dobře věděl, co a kde kupuje – kupoval koupaliště, které bylo v rekreační oblasti se zelení, kde se podle územního plánu nepovoluje výstavba. Změna územního plánu pro stavbu rezidenční čtvrti, kterou by tam rád měl, mu nebyla povolena. Někdy v roce 2009 byly všechny změny územního plánu zastaveny. Majitel ale stále o povolení stavět usiluje. Naším cílem naopak je, aby ke změně územního plánu nedošlo. Jedná se o krásný kus zeleně – chceme, aby byl zachován pro rekreaci občanů. Využívali ho zejména mladí, rodiny s dětmi a senioři.

Čekáme, až se magistrát konsoliduje

Majitel tedy nechce ze svého záměru ustoupit a řešení podle vás blokuje?
Ano, na rezidenční čtvrti trvá, v tomto ohledu nedávno odpověděl i starostovi Prahy 4 na jeho dopis. Nevidí prostě jinou možnost než rezidenční bydlení.

Neodrazuje ho tedy ani to, že nemá povolení stavět?
Pořád doufá, že mu to v budoucnu bude dovoleno.

Magistrát ani Praha 4 ale stavbě nakloněny nejsou…
Nejsou. V minulosti se uskutečnilo dost nadějné jednání pražského magistrátu, který i – dejme tomu – zvažoval zaplatit majiteli nějakou vyšší sumu. Do toho ale přišly změny na magistrátu, vyměnili se radní. Záležitost měla v referátu radní Udženija, která byla odpovědná za majetek města. Byla ale odvolána. Nyní čekáme, až se pražský magistrát konsoliduje, abychom s nimi zase zahájili jednání.

Vyvíjíte i další kroky?
Vedle zmíněného čekání se snažíme využívat všech zákonných možností. Psali jsme i majiteli pozemku, to ale nemělo úspěch. Posílali jsme připomínky k zadání Metropolitního plánu. Chodíme skoro na každé zastupitelstvo Prahy 4 s interpelacemi, abychom vše udrželi v paměti zastupitelů a radních. Jak se na něco přestane tlačit, usne to. Problém je, že koupaliště je sice na území Prahy 4, ale na hranici s Prahou 12, a mnozí, kteří tam chodili, jsou právě z Prahy 12, především z Modřan. Ti na zastupitelstvu Prahy 4 nemohou podávat interpelace, mohou je ale podávat na velkém pražském zastupitelstvu.

Nesmíme to nechat být

Velké zastupitelstvo bude mít hlavní slovo, že?
Zřejmě ano. V minulosti politici z Prahy 4 i z hlavního města deklarovali, že jsou pro odkup, Praha 4 ale asi nebude mít na odkup koupaliště peníze, nadpoloviční většina jejich zastupitelů letos návrh na výkup tamních pozemků nepodpořila, vedení radnice ale deklarovalo, že o záchraně koupaliště jedná. Nyní jde ale hlavně o to, aby to měl jako jednu ze svých priorit právě magistrát. Chápu, že po povodních tam mají plno jiných starostí, ale nesmíme to nechat být.

Stěžují si lidé, že koupaliště chátrá a řešení je v nedohlednu?
Velice, máme stránku na Facebooku, kde přibývá hlasů rozhořčených občanů.

Na Lhotku jezdili lidé z celé Prahy, že?
Ano, bývala tam vždy spousta aut. I pod elektronickou petici, která je pořád otevřená, se podepisují lidé z celé Prahy. Zcela jistě na koupaliště jezdili například lidé z Vinohrad, tedy z centra, kde moc možností k venkovnímu koupání není.

Ing. Irena Malátová, CSc. pracuje jako výzkumná pracovnice, v občanském sdružení SOS koupaliště Lhotka působí od začátku.


Autor: Anna Skálová

Křišťálová karafa, ilustrace Galiny Miklínové nebo knížka pro chytré. Dárky, které udělají radost dvakrát

14. prosince 2018 v 10:16

Charitativní projekt zaměřený na oblast České republiky s názvem Vraťme vodu přírodě skrývá zcela unikátní sbírku, která si klade za cíl pomoci přírodě tím nejlepším způsobem, a to výkupem cenných přírodních lokalit a jejich zachováním pro přírodu.

Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Letošní Ceny Fóra dárců jsou rozdány

5. prosince 2018 v 07:45

Ve čtvrtek 29. listopadu byly v budově smíchovského Staropramenu vyhlášeny a předány letošní Ceny Fóra dárců. Stalo se tak u příležitosti Dne dárců.

Další články
Nahoru