dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - zatazeno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
18°C
Oblíbené koupaliště Lhotka dále chátrá, majitel se plánů na výstavbu nechce vzdát
Koupaliště uprostřed rušného sídliště zeje prázdnototu. Foto: Dáša Červenková, o. s. SOS koupaliště Lhotka

Oblíbené koupaliště Lhotka dále chátrá, majitel se plánů na výstavbu nechce vzdát

Koupaliště Lhotka je nadále mimo provoz a je v neutěšeném stavu. Podle slov Ireny Malátové z občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka řešení blokuje soukromý majitel, který chce za výkup takřka dvojnásobek ceny než dřív. Sdružení o záchranu koupaliště stále usiluje, hlavní slovo by měl mít podle Malátové pražský magistrát.

Letní sezóna koupališť je v plném proudu, ale oblíbený areál na Lhotce je mimo provoz. Majitel koupaliště nechce ustoupit od záměru stavět tam. Jaké jsou naděje, že se to změní?
Jisté šance sice existují, ale jsou hodně vzdálené. Zatím koupaliště chátrá. Oproti tomu, jak vypadalo v momentě, kdy byl před rokem a půl ukončen provoz, je ve velmi špatném stavu – jsou tam rozkradené kovové součástky, přebývají tam lidé bez domova či závislí na drogách. Neutěšeným stavem koupaliště trpí především lidé, co mají v bezprostřední blízkosti vilky.

Jaké kroky pro záchranu koupaliště nyní vyvíjíte?
Jednali jsme se zástupci Prahy 4 i magistrátu, kteří projevili ochotu jednat se soukromým majitelem – společností Eco-Investment – o odkupu pozemku. Chce za něj ale skoro dvojnásobek ceny, než za kterou pozemek s koupalištěm koupil, což bylo 30 milionů korun.

Čím to odůvodňuje?
Zmařenou investicí a tím, že ho údržba nynějšího areálu stála už mnoho desítek tisíc korun – občané si ale žádné činnosti, která by areál udržovala, nevšimli. Majitel dobře věděl, co a kde kupuje – kupoval koupaliště, které bylo v rekreační oblasti se zelení, kde se podle územního plánu nepovoluje výstavba. Změna územního plánu pro stavbu rezidenční čtvrti, kterou by tam rád měl, mu nebyla povolena. Někdy v roce 2009 byly všechny změny územního plánu zastaveny. Majitel ale stále o povolení stavět usiluje. Naším cílem naopak je, aby ke změně územního plánu nedošlo. Jedná se o krásný kus zeleně – chceme, aby byl zachován pro rekreaci občanů. Využívali ho zejména mladí, rodiny s dětmi a senioři.

Čekáme, až se magistrát konsoliduje

Majitel tedy nechce ze svého záměru ustoupit a řešení podle vás blokuje?
Ano, na rezidenční čtvrti trvá, v tomto ohledu nedávno odpověděl i starostovi Prahy 4 na jeho dopis. Nevidí prostě jinou možnost než rezidenční bydlení.

Neodrazuje ho tedy ani to, že nemá povolení stavět?
Pořád doufá, že mu to v budoucnu bude dovoleno.

Magistrát ani Praha 4 ale stavbě nakloněny nejsou…
Nejsou. V minulosti se uskutečnilo dost nadějné jednání pražského magistrátu, který i – dejme tomu – zvažoval zaplatit majiteli nějakou vyšší sumu. Do toho ale přišly změny na magistrátu, vyměnili se radní. Záležitost měla v referátu radní Udženija, která byla odpovědná za majetek města. Byla ale odvolána. Nyní čekáme, až se pražský magistrát konsoliduje, abychom s nimi zase zahájili jednání.

Vyvíjíte i další kroky?
Vedle zmíněného čekání se snažíme využívat všech zákonných možností. Psali jsme i majiteli pozemku, to ale nemělo úspěch. Posílali jsme připomínky k zadání Metropolitního plánu. Chodíme skoro na každé zastupitelstvo Prahy 4 s interpelacemi, abychom vše udrželi v paměti zastupitelů a radních. Jak se na něco přestane tlačit, usne to. Problém je, že koupaliště je sice na území Prahy 4, ale na hranici s Prahou 12, a mnozí, kteří tam chodili, jsou právě z Prahy 12, především z Modřan. Ti na zastupitelstvu Prahy 4 nemohou podávat interpelace, mohou je ale podávat na velkém pražském zastupitelstvu.

Nesmíme to nechat být

Velké zastupitelstvo bude mít hlavní slovo, že?
Zřejmě ano. V minulosti politici z Prahy 4 i z hlavního města deklarovali, že jsou pro odkup, Praha 4 ale asi nebude mít na odkup koupaliště peníze, nadpoloviční většina jejich zastupitelů letos návrh na výkup tamních pozemků nepodpořila, vedení radnice ale deklarovalo, že o záchraně koupaliště jedná. Nyní jde ale hlavně o to, aby to měl jako jednu ze svých priorit právě magistrát. Chápu, že po povodních tam mají plno jiných starostí, ale nesmíme to nechat být.

Stěžují si lidé, že koupaliště chátrá a řešení je v nedohlednu?
Velice, máme stránku na Facebooku, kde přibývá hlasů rozhořčených občanů.

Na Lhotku jezdili lidé z celé Prahy, že?
Ano, bývala tam vždy spousta aut. I pod elektronickou petici, která je pořád otevřená, se podepisují lidé z celé Prahy. Zcela jistě na koupaliště jezdili například lidé z Vinohrad, tedy z centra, kde moc možností k venkovnímu koupání není.

Ing. Irena Malátová, CSc. pracuje jako výzkumná pracovnice, v občanském sdružení SOS koupaliště Lhotka působí od začátku.


Autor: Anna Skálová

Fond vzdělání přispěje osmi novým studentům

30. září 2019 v 08:03

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové již 24 let ve spolupráci s ČSOB poskytuje studentům se sociálním a zdravotním znevýhodněním studijní stipendia. Tuto podporu teď na podzim získalo nově dalších 8 studentů. Od letošního září tak stipendium z fondu pobírá celkem 86 mladých lidí se zdravotním...

Praha 10: Policisté a hasiči dostanou nové vybavení, strážníci peníze na motivační odměny

28. září 2019 v 19:59

Záchranářská obuv, balistické vesty i motivační odměny. Zastupitelstvo Prahy 10 tento týden schválilo nákup vybavení pro policisty a hasiče v celkové výši 600 tisíc korun. Na motivační odměny je určena částka 400 tisíc.

Další články
Nahoru